Brno je statutárním městem, které je druhým největším městem v České republice, co do počtu obyvatel i svou rozlohou. Sídlí zde Jimoravský kraj, v jeho centrální části vytváří samostatný okres Brno-město. V Brně se nalézá soutok dvou řek Svitavy a Svratky. Dominantou města je hrad a pevnost Špilberk. Mezi další oblíbené turistické cíle patří katedrála svatého Petra a Pavla, hrad Veveří či vila Tugendhat, která byla zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO.
Jedeme na Moravu, máme rádi rozhledny, minipivovary, ale i historické objekty. Proto nás cesta zavedla do Tišnova, kde jsou minipivovary, blízko je rozhledna a nedaleko je nádherný klášter Porta Coeli.
Za čím jedeme?
Rozhledna (401 m n.m.) je na stejnojmenném kopci nad Tišnovem, cca 25 km od Brna severozápadním směrem. První rozhlednu zde postavil Klub českých turistů r. 1934. Byla dřevěná s kamennou podezdívkou. V roce otevření rozhledny se konala turistická slavnost "Hold přírodě", které se zúčastnil mimo jiné i herec Vlasta Burian s manželkou a populární sportovec Gustav Frištenský. Rozhledna se využívala až do 2. světové války. Dokonce se zde prodávalo i občerstvení. Jenže chátrala a v 50. letech byla z bezpečnostních důvodů stržena. Zbyla zde jen 3 metry vysoká kamenná základna.
R. 2001 se vytvořilo sdružení Rozhled na Tišnov, které se zasloužilo o vystavění nové rozhledny. Na kopci se konala řada akcí, mimo jiné i prodej 4800 ks cihel nutných na stavbu rozhledny. Díky výtěžku těchto akcí mohla být stavba rozhledny v srpnu 2002 odstartována. Její tvar připomíná původní dřevěnou rozhlednu. Původní kamenná podezdívka se vchodem byla využita. Slavnostní otevření bylo 11. října 2003.
Rozhledna je vysoká 29,3 m a je celoročně volně přístupná. Když vyjdete 19 betonových schodů, můžete se rozhlédnout z dolního ochozu ve výši 3,1 m. Dalších 99 kovových schodů musíte vystoupat na horní ochoz ve výši 21,3 m. Posledních 15 točitých schodů vás dovede na zastřešenou vyhlídkovou plošinu ve výši 24,6 m, kde jsou umístěny tabule s popisem výhledu. Celkem musíte tedy zdolat 133 schodů, abyste se mohli pokochat kruhovým výhledem. Uvidíte nejen město Tišnov, ale i okolní vrchy – Květnici, Bukovec a Babí Lom a Sýkoř.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V prostoru rozhledny tentokrát žádná možnost občerstvení není. V Tišnově je možností dost. My máme zkušenosti pouze s restaurací Červený mlýn, kde je i minipivovar, kde jsme večeřeli a kde jsme si pochutnali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Máme rádi rozhledny všeobecně. Nejvíc se nám však líbí, když má své osobité kouzlo. Když se v něčem liší od ostatních. A tahle rozhledna ho skutečně má.
Ostatní informace
K rozhledně se musí dojít z Tišnova pěšky, vždy však poměrně do prudkého kopce. Možnosti jsou tři. Nejkratší je po modré turistické značce od tišnovské nemocnice. Na 1,3 km nastoupáte 124 metrů.
Podobné, jen trošku mírnější je to po žluté turistické trase od hřbitova. Na 1,4 km nastoupáte 111 metrů.
Na obou těchto trasách se dostanete na rozcestí Pod Klucaninou, odkud k rozhledně vede Naučná stezka pro nejmenší děti. Byla otevřena v září 2009 a o její vznik se zasloužili rodiče z Mateřského centra Studánka. Na stezce je šest interaktivních tabulí, které znázorňují různé druhy květin, stromů, hub, savců, ptáků a hmyzu. Tabule jsou umístěny nízko, aby na děti viděly, ale také aby na ně snadno dosáhly, protože si je mohou nejen prohlížet, ale i odklápět, otáčet apod. Je to tak hezky zpracováno, že se u nich zastaví určitě i dospělí, i když s sebou děti nemají.
Poslední možný přístup je po modré turistické značce ze zastávky autobusu Tišnov – Trnec. Na 1,6 km nastoupáte 151 metrů, přejdete přes vrchol Klucanina (415 m), abyste pak mohli kousek klesnout a vystoupat k rozhledně. Pak však můžete do Tišnova pokračovat po modré.
Na vrcholu kopce kvete jedna přírodní zajímavost - vzácný střevíčník pantoflíček - jedna z nejkrásnějších a nejvzácnějších evropských květin vůbec.