Rozhledna Žalý
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedem autem z Krkonoš a směřujeme do Českého ráje. Milujeme rozhledny, i když není na rozhled ideální počasí. Tentokrát je. Proto si z Vrchlabí děláme jen malou zajížďku, abychom se zašli podívat na rozhlednu, která je nově otevřená po konstrukci.
Za čím jedeme?
Stavby na kopci Přední Žalý (1019 m.n.m.) mají zajímavou historii. Již v r. 1836 zde byla postavena jednoduchá dřevěná konstrukce, která tehdy sloužila k signalizaci. Byl odtud však nádherný výhled do okolí. Bohužel po čase tento výhled zakryly okolní stromy. Proto v roce 1888 zde německý Krkonošský spolek postavil 15 metrů vysokou železnou vyhlídku. Na vrcholu byla větrná korouhev a ukazatelé světových stran. Okresní hejtmanství v Jilemnici však nepovolilo provoz rozhledny proto, že konstrukce se mu zdála málo pevná. Nakonec museli stavbu r. 1890 rozebrat.
Ještě téhož roku nechal na vrcholu postavit hrabě Harrach dřevěnou restauraci na vysoké kamenné podezdívce. O dva roky později přistavěl vedle restaurace 18 m vysokou kamennou rozhlednu, kterou pojmenoval po Františkovi Josefovi I. Místní německé obyvatelstvo nesouhlasilo s pojmenováním rozhledny a zřejmě to byli oni, kteří způsobili několik požárů dřevěné restaurace. V r. 1900 chata shořela zcela. Pachatele se však vypátrat nepodařilo. Restaurace byla obnovena a byla v provozu až do r. 1943.
V 90. letech minulého století byla rozhledna opravena a později byla osazena anténami telekomunikačních zařízení. Ty jí tedy bohužel vůbec nesluší. Až v r. 2008 – 2009 byla u rozhledny vybudována roubená turistická chata – napodobenina té původní. V chatě je bezbariérové sociální zařízení. O dva roky později byla provedena další rekonstrukce rozhledny – do stavby zatékalo, byla narušena statika. Ke znovuotevření rozhledny došlo 4. července 2012.
Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 16,5 metru vede 89 schodů. Za hezkého počasí je vidět Kotel, mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší, Medvědín, Černou horu i Sněžku, na druhé straně Ještěd, Bezděz, Ralsko, Trosky, Kozákov. To a ještě daleko víc si můžete najít na dřevěných deskách, které jsou nahoře umístěné.
Na rozhlednu se nechá z Herlíkovic vyjet čtyřsedačkovou lanovkou. Zapínají ji vždy v celou, vypínají podle návštěvnosti. Protože ji krátce před naším příchodem vypnuli, vyrazili jsme nahoru pěšky. Ale dřív než lanovkou jsme tam nebyli a musím říct, nechá se to šlapat. Značená cesta přímo nahoru nevede, ale vlevo vedle lanovky cesta je. Zpátky jsme vyrazili po druhé straně. Cestiček tam vede spousta, zabloudit se nedá. Z Benecka k rozhledně vede dokonce cyklotrasa. Z Vrchlabí po žluté je to 6 km s převýšením 500 metrů. Ale možností, jak se tam dostat je víc.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení si můžete dát nahoře u rozhledny. Pokud chcete na oběd, doporučovala bych o 3 km směr Vrchlabí minipivovar Pivovarská bašta. Nejedli jsme tam, ale zastavili jsme se podívat a koupit s sebou petku. Je to tak nádherný objekt, a to i zvenku, že jsme neodolali. Zrovna tak krásné je to i uvnitř. Je tam i hotel, takže je možnost tam i přespat. Cenové relace bohužel neznám. Pivo nám chutnalo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Když někam jedeme, tak musím říct, že se nám tam vždy líbí. Nevím, co by se muselo stát, abychom prohlásili, že sem už nikdy. Takže rozhledna krásná a výhledy ještě hezčí, protože nám počasí přálo.
Ostatní informace
Rozhledna je otevřena denně od 10 do 17 hod. Vstupné je 10,- Kč, zlevněné 5,- Kč. Aspoň tak tomu bylo v r. 2012, krátce po jejím otevření.