Kam a jak jedeme?
Poslední den našeho pobytu v Jizerských horách jsme se rozhodli z větší části věnovat Jablonci nad Nisou. Ani ne tak prohlídce města, na to bychom asi potřebovali času víc, ale hlavně rozhlednám. Určitě si najdeme však čas i na návštěvu zdejšího pivovaru.
Za čím jedeme?
Jablonec je město Libereckého kraje, které leží v jižní části Jizerských hor, cca 9 km na jihovýchod od
Liberce. My jsme do města dorazili od východu – od
rozhledny Nisanka.
Jako první se nám do cesty připletl
pivovar Volt s penzionem a restaurací. Na šikovném místě na jihozápadním okraji vodní nádrže Mšeno byl založen r. 2017. Je tedy v klidné části města, je u něj i velká zahrada. Zajímavý je i důvod, proč se pivovar jmenuje zrovna Volt. Samozřejmě našli souvislost s italským fyzikem Alessandrem Voltem. Dokonce došli tak daleko, že tvrdí – cituji: "Voltaický článek je druhotný produkt Voltova tajného stěžejního výzkumu, který řeší jak do korbele ledově vychlazeného piva dostat co nejvíce energie." Své tvrzení podporují i názvy piv – celá řada jejich spodně i svrchně kvašených piv má cosi společného s elektřinou, napětím a pod. např. Startér, Dynamo, Jiskra, Polovodič, Akumulátor, Zesilovač, Baterka, Vypínač. Symbolt voltu "V" se samozřejmě objevuje i na etiketách. Všechna piva na čepu vždycky nemají, ale určitě je vždy z čeho vybírat. My jsme ochutnali 18° Zkrat a novinku 13° Citrillu – pšeničnou IPU, kterou vyrobili na Bierfest, který se tam v těchto dnech konal. Pochutnali jsme si moc.
Z jabloneckých rozhleden jsme nejdřív zajeli na Prosečský hřeben, z centra města je to zhruba 5 km severozápadním směrem. Zaparkovat zdarma se nechá na cestě pod penzionem, ale nechá se vyjet i přímo k rozhledně, kde je na zaparkování trochu víc místa. Již r. 1892 zde stávala jednoduchá 6 metrů vysoká trámová konstrukce, kterou zde postavila liberecká sekce Německého horského spolku. Vandalové ji však částečně poničili, další zařídila vichřice v únoru 1894. Po opravě vydržela až do r. 1901, kdy ji zasáhl blesk. V pořadí 2. rozhlednu postavila jablonecká sekce stejného spolku. Byla 12 metrů vysoká a připomínala dřevěnou krytou strážní věž. Bohužel tato rozhledna stála od r. 1908 jen do 21. srpna roku 1921 – i tuto rozhlednu silný orkán porazil a zcela zničil. Zůstal zde jen kiosek s občerstvením. Jeho provozovatel zde r. 1928 postavil turistickou chatu, ke které r. 1932 jablonecký spolek přistavěl 24 metrů vysokou věž z mohutných žulových kvádrů. Když bylo r. 2003 z důvodu rekonstrukce oboje uzavřeno, byl areál v noci na 3. července 2003 úmyslně podpálen a z velké části vyhořel. Stavba kamenné věže sice odolala, ale zůstala nadále uzavřena.
V říjnu 2007 rozhlednu koupil nový majitel. Zrekonstruovanou rozhlednu otevřel 1. května 2009. Šest venkovních schodů přibylo k původním 105 točitým schodům uvnitř věže, které vedou na vyhlídkovou plošinu ve výši 20 metrů. V případě nepříznivého počasí je možno se dívat z proskleného patra, za hezkého počasí je možno vyjít na otevřený ochoz, odkud je vidět hlavně na Liberec, Jizerské hory a Ještědsko-kozákovský hřeben.
V těsném sousedství majitel r. 2016 postavil novou dvoupatrovou turistickou chatu s terasou, kde se nyní prodávají i vstupenky na rozhlednu. Spodní část je kamenná, na které je dřevěné patro s restaurací a třemi apartmány. Celý objekt působí velice dobře a podle návštěvnosti se zdá, že se stal opět cílem turistů, možná i místních. Kromě pondělí je vše otevřeno denně.
Třetí zastávka byla na bohužel v současné době uzavřené
rozhledně Petřín. Je to dominanta, která je vidět již z centra města. Na návrší (618 m) v jižní části města nechal r. 1906 postavit německý soukromník Richard Fellinghauer výletní restauraci s 20 metrů vysokou vyhlídkovou věží, na kterou vede 81 schodů. Měšťané sem rádi vyráželi na výlety, své obchody zde uzavírali i místní podnikatelé a obchodníci. Jenže majitel si představoval lepší obrat a hotel měnil majitele. Po 2. světové válce zde byl dětský domov. V polovině 60. let 20. století jej provozoval státní podnik Restaurace a jídelny – to bylo již pod názvem Petřín. Po r. 1989 nastal problém, nikdo objekt nechtěl, r. 1993 byl uzavřen a začal chátrat. Nový majitel ho v době od ledna 1999 do června 2000 kompletně zrekonstruoval a otevřel zde restauraci i vyhlídkovou věž a nabízel ubytování. Od března 2013 ho zkoušel prodat, až ho r. 2015 zcela uzavřel. Je to škoda, protože kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše,
Ještědsko-kozákovský hřeben, města Jablonec nad Nisou a
Liberec,
Černou Studnici a
Tanvaldský Špičák musí být nádherný. Naštěstí na prostranství před hotelem je udělaná vyhlídka na město, dokonce s nainstalovanou mramorovou deskou s rytinou panorama a s popisem. Takže aspoň tady jsme se mohli kochat.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V pivovaře Volt jsme si dali pouze pivo. Jídlo se nám tam zdálo zbytečně drahé. Na to jsme se pak zastavili v centru. Zaparkovali jsme v blízkosti infocentra na parkovišti Komenského, kde je o víkendu parkovné zdarma. Na oběd jsme zašli do restaurantu Stará pošta v Lidické ulici, kde byly ceny daleko sympatičtější.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
S prohlídkou rozhleden i pivovaru jsme byli spokojení. Samozřejmě nás mrzelo, že Petřín je zavřený, ale i tak jsme si vše užili.
Ostatní informace
Jablonec může být jedním z východisek do Jizerských hor. V jeho okolí vede celá řada turistických tras, vedou tady i cyklotrasy. Takže si určitě každý může vybrat z řady výletů.
Poslední aktualizace: 15.3.2019
Rozhledny Prosečský hřeben, Petřín a pivovar Volt v Jablonci nad Nisou na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Rozhledny Prosečský hřeben, Petřín a pivovar Volt v Jablonci nad Nisou
Nádherně podaná informace o minipivovaru. Ale i o rozhledně.