Rudice – větrný mlýn
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Obec Rudice najdeme cca deset kilometrů východně od Blanska v jihomoravském kraji a je součástí Moravského krasu. Jde o starou hornickou a hutnickou osadu jejíž vznik je datován do roku 1247. V obci a okolí je k vidění spousta zajímavých věcí které lze projít po naučných stezkách jako jsou Jedovnické rybníky a Rudické propadání, nebo naučná stezka Evropská cesta železa popřípadě naučná stezka která vás provede po místech kde se těžila železná ruda, žáruvzdorné jíly a hlinky. Bohužel náš výlet zkazilo špatné počasí, vítr a déšť, takže jsme to vzdali a prohlédli si pouze větrný mlýn.
Za čím jedeme?
Větrný mlýn č.p. 90 stojí na výšině Tumperk v jihovýchodní části obce Rudice. Mlýn je holandského typu s kamennou kruhovou zdí, silnou u země 135 cm, a o výšce 7,5 m. Původně měl otáčivou střechu na dřevěné válečkové dráze, pokrytou šindelem a postavili jej v roce 1865 manželé Matěj a Františka Ševčíkovi. Během své historie měl několikrát na mále a kromě dob své největší slávy, bylii doby kdy byl naprosto zanedbán.
V roce 1922 byla provedena velká oprava, když byl vyměněn modřínový hřídel o délce 10 m. V roce 1925 při bouři byly lopatky zničeny, a v roce 1929 byl mlýn převeden na elektrický proud. V roce 1940 byl mlýn protektorátní správou zaplombován. Po válce v roce 1945 zde bylo definitivně zrušeno mlynářské právo. V roce 1947 byla památkovým úřadem v Brně provedena oprava propadlé střechy, která byla vyměněna za plechovou. Od té doby mlýn chátral. Od roku 1968 začali o mlýn pečovat manželé Vaverkovi z Brna. V roce 1973 byl znovu na střeše proražen vikýř, vytažen borovicový hřídel a vyrobeny lopatky. V roce 1987 se při bouři zlomil konec hřídele, ale ten byl ihned opraven.V roce 1994 v něm byla hlavně zásluhou rudických jeskyňářů realizována muzejní expozice, a v roce 1996 byla vyměněna plechová střecha opět za střechu šindelovou.
Muzejní expozice se skládá ze tří hlavních částí, rozmístěných v přízemí a ve dvou poschodích. Vstupní předsíň je věnována historii větrných mlýnů a navazuje na místnost průvodce, která je vybavena mobiliářem, navozujícím atmosféru bydlení v Rudici na přelomu 19. a 20. století.
První poschodí je věnováno unikátní kolekci rudických geod, které za svoji sběratelskou éru shromáždil místní rodák a rudický občan, pan Alfons Matuška. Po roce 1962, kdy byla zastavena podzemní těžba surovin rudických vrstev, jde výhradně o volné povrchové sběry. Velká část expozice se zabývá historií železářství v Rudici a okolí.
Druhé poschodí je věnováno speleologii, jejíž kořeny jsou s oblastí okolo Rudice úzce spjaty. Podrobně je popsán výzkum jeskyní Rudického propadání, druhého nejdelšího jeskynního systému v České republice (12 km).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme byli v autokempu ATC Merkur, nedaleko Pasohlávek. Je zde možnost se ubytovat ve stanech, karavanech, chatkách nebo bungalovech. Je zde několik restaurací, sportovní zázemí, letní kino, vedou odsud cyklostezky, turistické stezky a turisté zde najdou ideální zázemí ať už pro válení na plážích, sportování a nebo jako výchozí bod pro výlety do okolí. Ubytování zde najde každý dle svých požadavků, představ a finančních možností, pokud tedy nehledáte luxus velkých hotelů. Všechny informace najdete na : www.kemp-merkur.cz
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velice zajímavý výklad pana Eduarda Šebela, který bohužel v požehnaném věku 85 let nás loni navždy opustil. Jeho vyprávění je naprosto originální a můžete si ho vyslechnout na přiloženém odkazu. http://www.rudice.cz/index.php?page=eda
Ostatní informace
Duben až říjen denně 9.00 - 12.00 a 14.00 - 17.00 hod., mimo sezónu v sobotu a v neděli.
V pondělí je obvykle sanitární den jak v muzeu, tak v Informačním centru. Mimořádnou návštěvu lze domluvit na obecním úřadě nebo přímo s průvodcem, panem Janem Dobešem, Rudice č.p. 5, telefon 603 803 435
Vstupné: dospělí 30,- Kč, děti do 15 let a důchodci 10,- Kč, předškolní děti zdarma
V blízkém informačním centru ke koupi upomínkové předměty, pohlednice a turistická známka číslo 353.