Sedlčany – městská část Červený Hrádek - zámek a pivovar Krčín
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Když už jsme se při naší cestě na Moravu zastavili v centru Sedlčan, tak samozřejmě nesmíme opomenout i tuto městskou čtvrť, kde kromě zámku je ještě i pivovar Krčín.
Za čím jedeme?
Původně zde nedaleko potoka Mastníku byla ves Hrádek. První písemná zmínka o ní je z r. 1285. V té době zde již stála opevněná gotická vodní tvrz, která zachycovala vodu z potoka. Zbytky hráze se dochovaly do dnešních dnů. Vstup do tvrze byl přes padací most. Současně s tvrzí byl v obci založen poplužní dvůr. Od r. 1508 se používá název Červený Hrádek, neví se, zda podle červené střechy nebo barvy omítky. Červený Hrádek často měnil majitele, třicetiletá válka tvrzi neuškodila, ale r. 1670 ji výrazně poškodil rozsáhlý požár. Dlouho to vypadalo, že se tvrz definitivně rozpadne a zanikne. Přesto okolo r. 1711 došlo k přestavbě, majitelé se ale dále střídali. Objekt v té době sloužil hlavně k ubytování úředníků. Od r. 1837 vlastnil Červený Hrádek rod Mladotů ze Solopisk, kteří zde vytvořili sídlo vrchnosti. Nechali si ho v letech 1844 a 1894 přestavět v romantickém stylu zhruba tak, jak ho známe nyní. Při první novogotické přestavbě r. 1844 pražskému staviteli Josefu Freynovi asistoval Jan Kotěra, tehdy ještě bezvýznamný student Vídeňské akademie výtvarných umění. V 2. etapě přestavby r. 1894 už práce řídil Kotěra sám. Ta se týkala přestavby 2. křídla, věže a secesní úpravy interiérů. Z původní stavby se částečně dochovaly obě věže, renesanční klepadlo na hlavní bráně a v interiéru renesanční skříň s intarsiemi Krista a svatého Pavla, rokoková skříň, empírový psací stůl a cínové nádobí z 17. století. Karel Hugo Mladota založil zámeckou knihovnu, která má nyní zhruba 3000 svazků. Jsou tam i díla J. J. Rousseaua a F. Voltaira. Rod Mladotů Zámek vlastnil až do r. 1948, následně v něm bylo Vlastivědné muzeum Sedlčanska a archiv ONV Příbram. To už byl Červený Hrádek součástí Sedlčan. Od r. 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky. V roce 1992 zámek dědicové rodu Mladotů získali zpátky. K zámku patří i rozsáhlý anglický park s rybníkem.
V současné době je zámek po většinu roku pro veřejnost uzavřen. Je možno si tam však objednat svatbu, příležitostně se tam konají koncerty. Jen do parku je volný vstup.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Plánovali jsme malé občerstvení v pivovaru Krčín v ulici na Červeném Hrádku 793. Od zámku je vzdálen necelý kilometr. Dokonce od pivovaru je vidět věž zámku. Jenže pěkná dřevěná restaurace s venkovním posezením je otevřena pouze o víkendu. Tak jsme si koupili alespoň petky s jejich pivem v nedaleké prodejně masa a uzenin.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámek jako takový je hezký – je vidět od brány přes nádvoří. Doufali jsme, že se dostaneme dovnitř nebo alespoň zámek si budeme moci obejít. Jenže okolo jsou vzrostlé stromy, tak toho moc vidět není. Vlastně jsme to moc ani nezkoušeli. Zprava by to asi šlo. Pršelo, vše bylo podmáčené, tak jsme to vzdali.
Ostatní informace
Okolo zámku vede značená modrá turistická trasa ze Sedlčan k zámku Kosova Hora. I ten je veřejnosti nepřístupný. V jeho sousedství je opravená synagoga a o kus dál židovský hřbitov. Cesta vede částečně podle potoka a měří necelých 5 km.
Na závěr jedna zajímavost – v zámku a v parku točil v r. 1980 režisér Zdeněk Podskalský část české komedie Trhák.