Sloupská putování - část 6.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
V naší další části poznávání krás přírody v okolí známého letoviska Sloupu v Čechách, zamíříme opět na severovýchod po modře značené turistické cestě. Jako výchozí bod našeho putování můžeme použít turistický rozcestník pod Sloupským Skalním hradem.
Cesta nás provede klidnou částí obce vedoucí podél Dobranovského potoka, okolo památné lípy velkolisté, pod kostelem sv. Kateřiny. Modrou značku žeme opustit před můstkem tradičně chráněným sv.Janem Nepomuckým a pokračovat dále podél potoka až k dalšímu, nedávno renovovanému můstku před hospodou,které se ale vyhneme, protože výlet máme teprve před sebou. Dáme se raději vlevo,na další křižovatce stále rovně kolem další, již dosti zdevastované sochy, až se ocitneme před rozsáhlou plochou Radvaneckého rybníka. Můžeme se pokochat romantickým pohledem na poklidnou hladinu v které se zrcadlí břízky lemující břehy, či dominantní oblý hřbet hory Ortel, obestřené mnoha tajemnými pověstmi. Pokud nebude vyloženě po dešti, můžeme si zkrátit cestu podél břehu rybníka a možná přitom narazíme i na rybáře vytahujícího pěkného kapříka, o které tady není nouze. Asi uprostřed odbočíme vlevo a trochu blátivá cestička nás vyvede na silničku před Radvancem.
Na okraji této malebné rekreační obce zahneme vpravo, přejdeme další můstek přes potok s dalším sv.Janem a za nedlouho se znovu napojíme na modrou značku, která nás provede okolo barokní kaple sv.Antonína z poloviny 18.století. Pod kaplí uvidíme objekt bývalého mlýna, který již několik let čeká na dokončení oprav, projdeme dále okolo Hospody U mlýna, která je proslulá hojnosti výběru dobrých a levných jídel a odoláme-li i tomuto pokušení, čeká nás cesta poměrně dlouhou obcí. Tu a tam zahlédneme i pěknou roubenku, asi uprostřed obce najdeme kamennou plastiku s náboženským výjevem, na další narazíme na konci Radvance ve skalní stěně u bývalé úvozové cesty. Za nedlouho pak dorazíme k rozcestníku u křížku pod mohutnými lípami. Zde je krásné posezení zvláště když jsou lípy v květu, to to tu voní a bzučí, no nádhera.
Pokračujeme stále po modré přes louku a přes potok na okraji lesa a za nedlouho spatříme monumentální skalní útvary zvané Panenská skála, někde také uváděné pro jejich tvar jako Koráb. Dle pověsti tu zlý, chlípný majitel panství se svými zbrojnoši pronásledoval krásnou pannu, ta ze zoufalství skočila ze skalního útesu do jezírka, panna se zachránila, chlípník v jezírku utonul a zbrojnoši zkameněli a zůstalo po nich devět skalních věží v nedalekých Havraních skalách.
Na dohled Panenských skal narazíme na další skalní plastiku od neznámého lidového umělce, zpodobňující bičovaného Krista, na stejné skalní stěně jsou i obrázky s mariánským výjevem a další naivní umělecký výtvor v podobě sv. Huberta. Modrá nás zavede k dalšímu rozcestníku, pokračujeme nadále po stejné cestě Údolím vzdechů, krátká, ale strmá rokle nás posléze zavede na rozlehlé Pastviny. U dalšího rozcestníku na okraji lesa opustíme naší modrou značku a dále pokračujeme po žluté, stále po okraji pastvin.
Další úsek procházíme smíšenými lesy, až se posléze dostaneme k silnici od Cvikova. Tu u tzv. Hamerova křížku přejdeme a za chvíli se dostaneme k rozcestníku pod Ortelem. Tato hora je obestřena záhadami a tajemnem, údajně patří k nejsilnějším negativním místům kde se zjevují záhadné bytosti a ději se věci nad kterými zůstáva rozum stát. Kdo se nebojí a touží zažít nějaké to dobrodružství, může užít odbočku k vrcholu a zkusit si na vlastní kůži, nakolik jsou tyto pověsti pravdivé. Jinak pokračujeme okrajem lesa podél louky pod Ortelem, před tím, než se ocitneme na silnici na Lindavu, spatříme kapličku, poslední zachovalou z mnoha, které měly ochraňovat pocestné před nebezpečím číhajícím na Ortelu.
Přejdeme silnici, přes loučku dojdme k okraji lesa, dáme se cestou vlevo stále po žluté, která nás dovede až k odpočívadlu u křížku s dalekým rozhledem do kraje. Když jsme si odpočinuli a občerstvili, pokračujeme dále pod Břidličným vrchem lesním porostem až k Záhořínské kapli, zasvěcené sv. Františku Serafínskému. Od ní sejdeme dolů na okraj lesa a podél dalších rozlehlých pastvin se dostaneme až na okraj Sloupu. Po druhém břehu potoka se posléze navrátíme k výchozímu bodu našeho výletu, ke skalnímu hradu Sloupu.
Za čím jedeme?
Vydali jsme se za poznáním další turisticky zajímavých míst v okolí Sloupu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Když opomineme hospůdky, kolem kterých vedla naše trasa, můžeme se případně posílit ve Sloupu třeba v restauraci a penzionu U Studničku, nealeko skalního hradu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Určitě každý milovník přírody a Romantiky dá zavděk rozmanitosti přírodních míst, nacházejících se na této trase. Od rybníku, přes ukázky lidové architektury a děl amaterských umělců, přes rozeklané skalní útvary, tiché lesy, pastviny, můžeme si zameditovat u kapliček, či božích muk a nebo se krásně bát na tajemstvím obestřené hoře.
Ostatní informace
A za to všechno zaplatíte možná jen pár kapkami potu a případně investujete do chutné krmně v některé z hospůdek.