Spišský hrad - největší hrad ve střední Evropě
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Cestou z Prešova samozřejmě nemůžeme vynechat Spišský hrad a okolní památky.
Za čím jedeme?
Spišský hrad je na východním Slovensku, kousek jižním směrem od hlavní silnice Prešov – Levoča. Pokud pojedete autem, musíte odbočit přímo z hlavní silnice (ne z dálnice). Pěšky se tam dostanete i z nádraží ve Spišském Podhradie, odkud na parkoviště pod hradem vede žlutá turistická značka. Je to zhruba 1,5 km.
Spišský hrad byl centrem královské moci na Spiši. V blízkosti se nachází řada dalších význačných památek - Spišská Kapitula, která byla centrem církevní moci na Spiši, městečko Spišské Podhradí, které bylo hospodářským zázemím hradu a kapituly a nádherný farní kostel v Žehře.
Hrad je svojí rozlohou největší hrad ve střední Evropě. Rozkládá se na ploše 41 426 m2. Byl postaven na vysoké skále pod horským průsmykem Branisko, kudy procházela stará obchodní cesta. Místo, kde hrad stojí, byla osídleno již od mladšího paleolitu. Na přelomu letopočtu zde vzniklo laténské hradiště.
Zajímavé je, že o něco později Slované osídlili sousední náhorní plošinu Dreveník. Ve 12. století byl na nejvyšším bodě hradního vrchu postaven románský hrad s mohutnou kulatou obytnou věží, která však dlouho nestála. Počátkem 13. století byla hned vedle postavena druhá věž, která se dochovala do dnešní doby, je přístupná veřejnosti a jsou z ní nádherné výhledy do okolí. V té době je také postaven románský patrový hradní palác s hradní kaplí.
I když hrad odolal nájezdu Tatarů, bylo r. 1241 zesíleno opevnění hradu. Během 14. století bylo postaveno nové velké hradní nádvoří. Z 15. století je tzv. Dolní hrad - okolo byla hradební zeď, byly tam dvě obytné věže a vstupní věž. Uprostřed byla ještě opevněná malá pevnost.
Jak se měnili majitelé hradu, tak se měnil i jeho vzhled. Byly postaveny nové budovy, stal se reprezentativním šlechtickým sídlem. Z důvodu lepší dělostřelecké obrany byl změněn přístup do hradu. Z románského paláce se stala zbrojnice. Na nádvoří přibyly arkády a pavlače. Počátkem 18. století přestal vyhovovat neustále se zvyšujícím nárokům šlechty a byl opuštěn. R. 1780 vyhořel a od té doby již nebyl opraven a začal chátrat.
Od r. 1970 probíhá komplexní památková obnova této zříceniny, vč. rozsáhlého archeologického a historicko-architektonického průzkumu. Od r. 1983 je přístupný veřejnosti.
Hrad je národní kulturní památkou Slovenska a od 11. prosince 1993 je jako součást celku s názvem Levoča, Spišský hrad a okolní památky zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Většina dochovaných budov je na horním hradě. V renesanční arkádové chodbě z přelomu 16. a 17. století je nyní výstava zbraní a archeologických nálezů. V hradních palácích jsou expozice o vývoji hradního osídlení od pravěku. Můžete si prohlédnout i mučírnu, středověkou kuchyň, ložnice i koupelnu.
Na dolním nádvoří jsou zrekonstruované úseky hradebních zdí, po kterých je možno se procházet a odkud je hezký výhled do okolí. Jsou tam i zrekonstruované základy malé pevnosti. Uvidíte barbakán západní brány na středním nádvoří ze 14. století a základy hospodářských budov ze 17. století.
V noci je hrad nasvícen, což musí být něco nádherného, protože hrad je vidět z dálky a i za dne přitahuje pozornost svou majestátností.
Hrad je otevřen od května do října denně včetně pondělí, a to od 9:00 do 19:00 hod (poslední vstup je v 18:00). Nejdřív s vámi projde horní hrad a střední nádvoří průvodce, věž a dolní nádvoří si každý již projde sám. Každou sobotu je ještě noční prohlídka.
Ceník vstupného naleznete zde.Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na hradě, jen kousek od vstupu, je možnost občerstvení. My jsme si oběd dali o něco později ve Spišském Podhradie.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad je nádherný, víc snad nelze ani říct. V areálu hradu, jen kousek od pokladny, je prodejna skutečně hezké keramiky.
Ostatní informace
Přes parkoviště pod hradem vede naučná stezka Sivá brada – Drevenik. Její celková délka je 14,5 km a je na ní 8 zastávek. Nechá se však rozdělit.
Necelých 6 km je to okolo skalního města ke kostelu sv. Ducha v Žehře a přes zámek v Hodkovicích zase zpátky. Na druhou stranu - přes Spišskou Kapitulu k Sivé bradě je to zhruba 4,4 km. Zpátky se jde stejnou cestou.
Projití naučné stezky může být určitě zajímavé, ale když jsme tam byli my, byla příšerná vedra (až 35 stupňů). To se nám skutečně nikam jít nechtělo. Navíc to každou chvilku vypadalo, že přijde bouřka.