Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Jako cíl tohoto výletu jsme si vybrali místo, kde v minulosti stávala obec Stará Hůrka. Vznik obce se datuje do Roku 1732, kdy zde byla založena sklářská huť. Obec se postupně rozůstala, byl vystavěn kostel sv. Vincence, hostinec, pošta, mlýn a své příbytky si zde budovali i dělníci pracující v huti.V roce 1820 byla vedle hřbitova postavena velká kaple sv. Kříže, kde byli pochováváni členové sklářských rodin Hafenbrädlů a Abelů. V této kapli byl pochován i otec Karla Klostermanna, který v rodině Abelů působil jako učitel.
Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva začal úpadek tohoto místa. Stará Hůrka ležela v zakázaném hraničním pásmu a začala sloužit armádě jako střelnice. Prakticky celá byla zničena, do dneška se zachovaly pouze základy kostela a jedinou stojící stavbou na místě dříve tak prosperujícím je hřbitovní kaple sv. Kříže.
K ní se váže i jedna dost morbidní historka. Když armáda postupně likvidovala toto místo, musela nějak naložit i s ostatky členů sklářských rodin, kteří byli pohřbeni v kapli ve skleněných rakvích. Opilí vojáci prý tehdy vytahali rakve z kaple, co bylo v rakvích hodnotného tak to sebrali a poté si ještě s mrtvolami zatančili. Do roka pak všichni zemřeli na otravu mrtvolným jedem.
V současnosti je toto místo pěkně upraveno a slouží jako památník obětem komunistického zla. Na zdi kaple je připevněna pamětní deska se jmény lidí, kteří byli zabiti při pokusu o překročení státní hranice za dob komunismu.
Výlet na Starou Hůrku jsme pojali jako relax po dopolední lyžovačce. Zaparkovali jsme auto na parkovišti v Nové Hůrce a po modré značce je to odtud na Starou Hůrku 2,5 km. Stejnou cestou jsme se pak i vrátili. Výhodou je, že i v zimě se dá po této cestě na Starou Hůrku bez problémů dostat, jelikož trasa pro běžkaře vede na toto místo trochu jinou cestou.
Výlet byl krátký, takže v baťůžku jsme si nesli jen něco k napití.
Na místě samotném se nám v krásném zimním počasí moc líbilo. Nejvíce nás ale zaujal netradiční informační panel o tomto místě. Tyto panely připomínající otevřenou knihu jsou nyní umístěny na místech zaniklých obcí na Šumavě.
Místo je celoročně volně přístupné, vstupné zde nezaplatíte.