Starý a Nový zámek v Hořovicích
Kam a jak jedeme?
Nedaleko dálnice D5, téměř přesně mezi Prahou a Plzní, se rozprostírá středočeské město Hořovice, které se často skloňuje se jménem pánů z Hořovic (později ze Žirotína). A zcela po právu. Ti se totiž zasloužili o vznik města, kdy zde vybudovali tvrz a hospodářský statek.
Za čím jedeme?
Přestavbou středověké gotické tvrze ze 13. století vznikl renesanční Starý zámek. Do dnešních dnů se dochovaly zbytky ostění portálů ve sklepení, ale nemáme šanci si vše prohlédnout, neboť je veřejnosti nepřístupný. Sídlí zde několik firem. Zajímavostí však je, že zámek je považován za jedno z možných rodišť krále Jiřího z Poděbrad. Koncem 17. století se v Hořovicích objevuje nový rod slezských pánů z Vrbna a Bruntálu, kteří nechávájí nedaleko Starého zámku vystavět v barokním slohu Nový zámek. Po prohlídce interiérů využíváme krásného počasí k procházce zámeckým parkem. Zajímá nás prosnulá Sluneční brána se sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Během toulek po parku nalézáme pomník Fridricha Wilhelma Hessenského, hrabětě z Hanau, jehož potomci vlastnili zámek do roku 1945. Po chvíli obdivujeme altánek s přilehlou, uměle vytvořenou, grottou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V zámecké kavárně jsou k různým druhům kávy k nabídce zákusky domácí výroby. My se občerstvujeme pouze zmrzlinou. Za čtyři kopečky jsme platili 80,-Kč, ale zámeckou zmrzku zase nemáme každý den.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V době naší návštěvy byl zámek obložen lešením. Mám vždycky radost, když se najdou finance na opravu Kulturní památky.
Zámek Hořovice je pro letošní sezonu zařazen do projektu "Neobjevené památky".
Ostatní informace
Otevírací doba 1.6.-31.8 10:00-17:00 Vstupné: zámecké interiéry 110,-/75,-; hra a hračky malých aristokratů 60,-/40,-
více na: www.zamek-horovice.cz