Štrba – obec pod Tatrami.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jeden z dřívějších názvů této osady zněl Czorba. Zřejmě proto, že místo bylo položené ve „štěrbině“ mezi Vysokými a Nízkými Tatrami. Lidé tu žili dávno předtím, než udává první písemná zmínka, ta je až z roku 1280. Důležitou roli při vzniku sehrály tři šlechtické rody, Bány, Smerčany a Szentivanyi. V podobě tří hvězd se dostaly i na erb obce. Ten ještě obsahuje šikmý ondřejský a Kristův kříž, který drží ruka světce. Ve středověku zde byly kromě zmíněné osady další dvě – Hrachovisko a Šoldov. Samotná Štrba byla postavena ze dřeva a z původní osady nic nezůstalo. Výrazný rozvoj nastal až v 19. století se vznikem lázní na Štrbském Plese. Značná část místních zde našla uplatnění a i když to zní trochu podivně, jednalo se v podstatě o začínající turismus. V současnosti se udává, že zde žije 3760 obyvatel ve třech obcích - Štrbě, Tatranské Štrbě a Štrbském Plese.
Za čím jedeme?
Modrou značkou značená cesta nás z Tatranské Štrby, údolím říčky Mlynice, dovedla po necelé půlhodince na okraj Štrby. Procházíme modernější částí kolem hřbitova a dorážíme do nejstarší části obce. Tu tvoří jedna dlouhá ulice s přízemními domky s úzkými štíty. Domy jsou postaveny v řadě a občas je mezi nimi průchod k hospodářským budovám. Jedná se většinou o menší dřevěné kolny či seníky. Některé z nich jsou velmi půvabné a jen jejich stav je předzvěstí, že bez lidského zásahu brzy zmizí z mapy obce. Mají zde dva kostely. Starší je evangelický, ten byl postaven v roce 1784. Katolický je zasvěcen sv. Ondřeji, vykazuje prvky baroka a stojí zde od roku 1844. Na místní škole je pamětní deska učitele a velkého milovníka Tater, Miloše Janošky. Byl autorem prvního turistického průvodce po Vysokých Tatrách. Ze známých osobností v obci působil hudební skladatel Eugen Suchoň a malíř Martin Benka. Popsat všechno kolem obce, by zabralo hodně stran, ale snad k seznámení s tímto místem jsou tyto řádky dostačující.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pokud by přepadl turistu hlad právě tady, několik hospůdek zde mají. My jsme je nevyužili, ale ve zdejším malém obchůdku jsme objevili výborné červené a bíle z Pezinoku v cenách, o kterých u nás doma můžeme jen snít.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Poznat i místa, která jsou mimo velká turistická lákadla, má také něco do sebe. Člověk v každém případě je daleko blíž k poznání zdejší přírody a lidí. Štrba se nám líbila a výhrady si necháme pro sebe. Jsme tu přece na návštěvě.
Ostatní informace
Ušli jsme něco kolem 6 až 7 km, je to spíše procházka s hezkými rozhledy na pásmo Vysokých Tater a trochu jsme se přiblížili k poznání hezkého koutku Slovenska. Do Štrby se dá jet i vlakem. A to je tak všechno.