Střední částí Moravského krasu
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jak je uvedeno v titulku do střední části Moravského krasu (tj. do povodí Křtinského a Jedovnického potoka). Výchozím místem nám bude obec, letovisko a významné poutní místo Křtiny. Autem se sem dostaneme snadno po silnici z Brna směrem na Jedovnice, nebo z Brna autobusem IDS JmK č. 201.
Za čím jedeme?
Trasa: Křtiny - Rudice - Josefov - Křtiny
Ze Křtin se vydáme po zelené značce a v lesním komplexu mineme Klostermannovu studánku, tůň U panských boud, tůň U černých hlín, obejdeme zajímavý lom Seč a okrajem obce Rudice kolem kaple sv. Barbory přijdeme k první významnější zastávce Rudickému větřáku u něhož je i Geopark. Odtud po hlavní ulici obce přideme na horní náves, kde se chytíme červené značky a po ní obejdeme obec z druhé stany kolem Rudické vyhlídky a lesem přijdeme na rozcestí U křivé borovice. Dále třemi krátkými odbočkami navštívíme tři památníky tzv. lesnického Slavína, mineme rozcestí nad Olomučany a přijdeme na křižovatku se žlutou značkou. Po ní se pak pustíme dolů do osady Josefov, která leží ve stejnojmenném údolí. Kolem vývěru Jedovnického potoka dojdeme k významné jeskyni Býčí skála, kde si můžeme udělat další zastávku. Zde přejdeme pro změnu na modrou značku a traverzovým chodníkem projdeme jeskyní Kostelík, sejdeme na dno Křtinského údolí, kde mineme výrazné skalisko Zub času a po chvíli začneme stoupat bezvodým bočním údolím až k Habrůveckým ponorům, kde se potok propadá. Od nich je to jen skok do obce Habrůvka a za ní polními cestami dokončíme okruh a scházíme opět do Křtin, na které nás upozorní zdaleka viditelný poutní kostel.
Celý výlet je dlouhý asi 18 km a dá se snadno i s přestávkami projít za jeden den.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Několik ubytovacích zařízení je přímo v nástupním centru ve Křtinách a dále pak v Rudici. Nejvíce jich je v blízkém letovisku Jedovnice, kde je široká škála možností od kempu, přes Turistickou ubytovnu, chatovou osadu, rodinné pensiony až po tříhvězdičkové hotely. Obdobné je to i se stravováním. Nutno však mít na zřeteli, že Jedovnice, tak jako většina zařízení v Moravském krasu, mají sezonní charakter a jsou v provozu od dubna do října. Pak už funguje pouze několik zařízení s celoročním provozem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Moravský kras je tak jedinečný, že se zde musí líbit snad všechno. Celé území jsem prošel určitě více jak stokrát a těžko zde hledat nějakou závadu (snad občas někde rozkopané ulice při budování kanalizace, či jiných technických zařízení).
Ostatní informace
Jelikož po trase potkáváme většinou přírodní objekty, případně informační tabule o jednotlivých zajímavostech, nikde se nevybírá vstupné. Výjimkou je pouze expozice v rudickém větřáku, kde interiér objektu je zpoplatněn.
Celý výlet se nachází na turistické mapě KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras, GOL 1:25 000 Okolí Brna-východ.