Stříbrnická radioaktivní oblast
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Horská ves Stříbrnice je součástí Starého Města pod Sněžníkem, dnes téměř bez stálých obyvatel (asi 10), díky silnici naštěstí celkem dobře přístupné autem, ale i místním autobusem, tedy i na kole a přes kopec pěšky ze Starého Města. Samotná trasa výletu je ovšem asi nejlépe schůdná pěšky, ačkoliv pro odvážné a zdatné by byla i sjízdná na horském kole.
Za čím jedeme?
Poloha na svazích Králického Sněžníku, geologické poměry i dostatek srážek přinesl Stříbrnicím zajímavost ve formě několika radioaktivních minerálních pramenů. V okolí obce je pramenů víc, ale nejlépe dostupné a upravené jsou tři dále popsané.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na trase žádnou hospodu nenajdeme, ale už z povinnosti se můžeme občerstvit před výpravou v hospůdce U Kampů, která je otevřená téměř pořád.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Směr je popsán ve směru hodinových ručiček, ovšem klidně to můžeme zvládnout i obráceně. Ze Stříbrnic postupujeme jednoduchým směrem vzhůru po asfaltce (zprvu částečně i žlutá TZ). Ovšem ta trasu brzy opouští a vede lesem přímo k chatě Návrší, my ovšem stále pokračujeme zmíněnou silnicí (to je cesta pro motoristy k Návrší) podél prudkého toku Stříbrnického potoka, ten je potřeba pro orientaci průběžně sledovat, protože asi po 1,5 km můžeme u jedné z četných přehrážek zpozorovat levobřežní přítok (je na něm před ústím rovněž hrázka). To je dobrou orientací, protože několik desítek metrů nad tímto soutokem odbočuje relativně nenápadně ze silnice lesní cesta, u které najdeme první objekty našeho zájmu. (kdo by odbočku či přítok minul nejspíš dorazí k serpentině (cca 200-250 m), musí se tedy kousek vrátit.
První pramen lze najít již těsně nad zmíněnou cestou kousek od křižovatky, pokud turista zamíří v podstatě podél prvního potůčku, asi 15 m nad lesní cestou najde upravené místo s pramenem (někde se válí lavička z kulatiny). Jde o pramen nazvaný Jakub (nebo Jakubův, podle dřevorubce, který pramen upravil). Turista se ovšem nemusí bát, že by byl zasažen nějakou prudkou dávkou záření. Prameny jsou radioaktivní vskutku jen mírně (aktivita Radonu 222Rn je udávána v rozmezí 1780–2530 Bq/l, teplota vody je cca 6,2°C, mineralizace se udává v počtu 39 mg/l, voda je slabě kyselá pH5,5). Pramen vyvěrá zpod zlomu, který pokračuje zhruba jihovýchodním směrem. Pod tímto zlomem totiž dále (musíme se vrátit k lesní cestě a pokračovat po ní) ve vzdálenosti cca 150 m pramen zvaný Čtrnáctka.
Pojmenování nese podle čísla radiometrické anomálie 014. Ta byla objevena v 60. letech 20. století při průzkumu uranových ložisek. Pramen a okolí bylo opravené v r. 2006. Voda je zachycována v šachtici hloubky 2,2 m a na povrch vyvedená ve dvou plastových trubkách v kamenných zídkách. Slabá trubka obsahuje přímý zdroj radioaktivní vody (teplá nebo Studená 6,3°C, minerály 50 mg/l, pH 5,9, radioaktivita 2243–2990Bq/l, v tlusté trubce je přelivová voda s poněkud menší hodnotou radioaktivity.
Pokud budeme po lesní cestě dále pokračovat (mineme běžný pramen, spíš pramennou mísu s označením S9) a brzd dorazíme k velké křižovatce lesních cest. Od serpentiny cesty z Návrší sem míří hlavní cesta směrem na Kladské sedlo, po hřebínku sem směřuje lesní cesta (modrá TZ) od Stříbrnického kostelíku. Ta nás bude zajímat dále v pátrání, ale když už jsme tak daleko, doporučuji kousek odbočit na pokračování zmíněné modré značky tedy dál do kopce (mírně). Asi po 250 m dorazíme ke krásné kapli Panny Marie (též kaple Na hřebeni). Kaple z r. 1887 je zakončením bývalé poutní cesty z Nového Ruburka a Stříbrnic. Dnešní podoba kaple je z r. 2004, kdy prošla celkovou rekonstrukcí (Lesy České republiky). U kaple je opravená i poslední výklenková kaplička poutní cesty, další kapličky totiž objevíme na další cestě.
Vrátíme se tedy na křižovatku a přes cestu přímo dolů, sledujeme stále modrou TZ, mineme paseku s krmelcem a asi po 300 m dorazíme téměř na kraj lesa a k další, polorozbořené výklenkové kapličce. Od ní směřují doleva dvě odbočky, jedna spíš zpět do kopce (v podstatě jek jsme přišli), další mírněji po svahu, po ní dojdeme asi po 100 m k ruině jednoho stavení ze zaniklých částí Stříbrnic (původně byla vesnice téměř až ke kapličce i k Návrší). Pod zříceninou cca 30–40 m pak najdeme poslední radioaktivní pramen Marie. Samotná lokalita se nazývá Na Močálech (je tu více pramínků). Pramen je poměrně malý, ale lokalita je označována jako energeticky významné místo. Studenost vody je 6,1 °C, kolísá podle průtoku, mineralizace je 54 mg/l, radioaktivita 1380–2300 Bq/l. Označení pramene je podle názvu kaple Panny Marie. Tím máme všechny hlavní prameny u Stříbrnic za objevené. Pokračujeme v sestupu dále po modré značce, objevíme při tom další polorozbořené kapličky a po náročném sestupu si můžeme dopřát další odpočinek U Kampů.
Ostatní informace
Nejvydatnější pramen Čtrnáctka je díky své vydatnosti občas odebírán do kanystrů a je i vhodný k léčebným účinkům. Radioaktivitu zdejších pramenů má na svědomí podloží tvořené převážně sněžnickými ortorulami s příměsí radonu. Vody u Stříbrnic vystupují na povrch v okolí tzv. Plečské poruchy. Prameny sice nejsou nijak výrazně odznačeny, ale pro zkušeného pozrovatele by neměl být velký problém je najít. Případnému zájemci předvede leták i paní Kampová (může si ofotit mapku, jak jsem to nakonec udělal i já). Jako první byl objev Čtrnáctky, proto je i v galerii dřív. Výlet jsem označil v kategorii vycházka, ovšem celková vzdálenost je spíš 7 km (ne tedy definovaných 6).