Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Pomalu přejíždíme přes jižní Moravu na sever – do Přerova. Po krátkých zastávkách na rozhlednách v Novém Poddvorově, Bukovanech, u větrného mlýna ve Starém Poddvorově a na židovském hřbitově v Koryčanech se chceme také trochu projít. K tomu nás láká právě zdejší naučná stezka, která se nám nabízí přímo na naší trati.
Střílky se rozkládají na úpatí Chřibských vrchů - 22 km na jihozápad od Kroměříže. První písemná zmínka o obci je z roku 1261. Obec Střílky patřila spolu s hradem a okolní krajinou českým králům a moravským knížatům.
R. 1619 byl v obci postaven dvoukřídlý renesanční zámek s dominantní hranolovou věží. Nový majitel ho po pěti letech přestavěl na barokní zámek. Vznikla zde velká knihovna a barokní okrasná zahrada. R. 1885 zámek získal současnou klasicistní fasádu, byl upraven i park. Dnes má zámek čtyři křídla, částečně zachované renesanční i barokní klenby a štukovou výzdobu. Zámek však není veřejnosti přístupný.
Mezi nejvýznamnější historické památky patří kostel Nanebevzetí Panny Marie a barokní hřbitov. Obojí najdete, když se z centra vydáte Hlavní ulicí do kopečka. Tam také začíná naučná stezka Příroda a okolí Střílek. Je to téměř okružní NS, měří 6 km, převýšení je přibližně 240 metrů. Je na ní 11 zastavení. Vede podhůřím Chřibů.
Mapa trasy je na panelu u farního kostela Nanebevzetí Panny Marie z roku 1770. Tato jednolodní stavba má z větší části původní interiér. Původní jsou i varhany s dobovou akordovou kompozicí píšťal z r. 1771. Obraz Nanebevzetí Panny Marie je kopií oltářního obrazu z Velehradu. Kromě řady cenných obrazů stojí za pozornost i barokní křtitelnice z cetechovického mramoru z 1. poloviny 18. století. Ve věži jsou dva zvony - větší je z pol. 17. století a je zasvěcen Nejsvětější Trojici. Menší zvon je o půl století mladší a je zasvěcen Panně Marii.
Trasa je značena klasickým značením naučných stezek. Mám však pocit, že značení není zrovna nejlepší. Chce si to hodně pamatovat mapku trasy. Okolo kostela vede kousek souběžně se zelenou značkou. Před pískovcovými útvary Čertovy kameny se na chvíli odděluje, o když kameny jsou někde mezi oběma trasami.
Když se dojde na rozcestí Střílecký hrad, neodbočuje se k hradu, ale pokračuje dále rovně až ke Ctiborovu dubu. Je to živé torzo stromu snad z r. 1358, chráněné jako památka, ke kterému se váže řada pověstí. Po stejné cestě se vrací zpět na rozcestí a konečně až pak se odbočuje ke zřícenině. Raně gotický hrad byl postaven ve 2. pol. 13. století na nejvyšším místě nad obcí. Vlastnili ho dokonce král Jan Lucemburský a později i Zikmund - král uherský a římský, později i český. Hrad plnil funkci strážní i obrannou. Na poč. 16. století již svůj význam ztratil, jako panské sídlo nevyhovoval, byl opuštěn a chátral. Během 30 leté války ho nechal císař rozbořit, aby se tam neusadila švédská vojska.
Kus pod hradem vytéká ze skály pramen vody, který nikdy nevyschl. I k tomuto pramenu se vztahuje řada pověstí.
Na dalších zastaveních získáte informace o zdejší fauně a flóře. Naučná stezka končí u barokního hřbitova. Tento hřbitov s mohutnou pohřební kaplí a bohatou barokní sochařskou výzdobou je z let 1730 až 1743 a je považován za skvost stavitelského a sochařského barokního umění. R. 2001 bylo deset soch ukradeno. Byly proto nahrazeny kopiemi. Sochy na pravé straně hřbitovní zdi znázorňují lidské ctnosti, na levé straně zdi jsou neřesti. Od r. 2010 je vyhlášen národní kulturní památkou.
Než jsme vyrazili na naučnou stezku, najedli jsme se v restauraci hned na náměstí. Nabízeli tam meníčka za velice sympatické ceny, jídlo bylo dobré, obsluha rychlá.
Naučná stezka byla příjemná lesní procházka, od zříceniny byly i hezké výhledy. Nejkrásnější je však barokní hřbitov. Bohužel kaple byla v lešení, z té jsme toho moc neviděli.
Z obce jsou další možnosti výletů do Chřibů.Pokud na naučné stezce na rozcestí u Zeleného obrázku odbočíte po modré vpravo, dojdete po 4 km do Koryčan, kde je zajímavý židovský hřbitov.
Pokud ze stejného rozcestí odbočíte po zelené, dojdete po 6 km na zříceninu hradu Cimburk.
Z obce po zelené na opačnou stranu a dál po červené značce dojdete po 10 km ke kamenné rozhledně Brdo.
Možností je tam samozřejmě víc, my tyto cíle zvládli o pár dnů později, odjinud. Bylo po sezóně. Museli jsme počkat na víkend, až budou otevřené. Určitě za prohlídku stojí.