Téměř kolmo na Říp, z Řípu kolmo na Prahu
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Suprový výlet na sobotní slunečné odpoledne v okolí Prahy mohu doporučit návštěvu Řípu. Protože vzdálenost je cca 50km od Prahy, doporučuji jednu cestu vzít vlakem a druhou na kole. Přec jenom je to sice po rovině, ale pokud má člověk jet na pohodu a užívat si kochacích pauz, je jedna cesta z/do Prahy tak akorát. Pokud teda člověk není sporťák, který jede na výkon. My jsme zvolili trasu do Roudnice nad Labem vlakem a odtud už vlastními silami na kole. Cesta je velice jednoduchá. Od nádraží v Roudnici n.L. pokud vylezete z haly se dáte doleva po ulici Poděbradova a jedete rovně (ulice se mění názvy na Palackého a Prokopova), až se nakonec změní v ulici Krabčická. Na konci města přejedete frekventovanou silnici a dáte se přes ní rovně (není tam ukazatel na Krabčice, ale po levé ruce budete mít nějaký autoservis, nebo něco takového). Asi za 3km jste v Krabčicích, kde už jsou všude ukazatele. Až pod úroveň lesa vede pěkná asfaltka a i nahoru na Říp se dá vyjet na kole. My jsme však zamkli kola u stromu dole, snad aby jsme se neshodili před turisty, kdyby jsme museli kolo tlačit :-). Po kochací pauze na Řípu, už jen další kochací cesta do Prahy přes Ctiněves, Černouček, Ledčice, Novou Ves, Nové Ouholice, Nelahozeves a Kralupy n.Vlt. Jediný trochu nepříjemný úsek nás potkal za Ledčicemi, kdy jsme to vzali po hlavní silnici až po odbočku na Velvary, kde jsme uhli na Nelahozeves. Provoz však nebyl tak hrozný, takže se nám nechtělo to složitě objíždět. V Nelahozevsi kousek před zámkem je odbočka na cyklotrasu, která vede podél řeky až do Kralup. Vřele doporučuji sjet ze silnice, kolem cyklostezky jsou celkem pěkné pískovcové útvary a taky zajímavě řešené únikové cesty z vlakových tunelů. Cesta vede po hliněné cestě až do Kralup n.Vlt. Tam jsme se napojili na červenou turistickou stezku, které jsme se víceméně drželi až do Prahy. Ta nás převedla přes pěší most a dále pak na výbornou cyklostezku po nábřeží Vltavy. Červená značka nás vlastně dovedla až do Prahy. Když skončila krásně udržovaná asfaltová cyklostezka, tak jsme lehce znejistěly, protože stezka se výrazně změnila v úzkou cestičku, kterou jsme měli strach aby se nezúžila ještě víc a my nemuseli kola nést. Nicméně nakonec se ukázalo, že nic takového se nestalo a všechno se dalo projet na kole v pohodě. Pravda byla i místa, kde byla pěšina v lesním porostu jen na šířku řídítek, nebo moc nechybělo k vodní hladině, ale právě to se mi líbilo, protože to rozhodně nebyla nuda. Stezka nás dovedla do Řeže a víceméně člověk jel podél Vltavy pořád. Jeden úsek byl lehce drncající cesta z větších kamenů, ale nic co by trekové kolo nezvládlo. Poslední úsek vedl po parádním asfaltu cyklostezky kolem spodní části zoo až k mostu, který vede do Stromovky, přes kterou jsme dojeli na metro "Nádraží holešovice".
Za čím jedeme?
Pověsti o tom, jak Praotec Čech vystoupil na Říp zná snad každý Čech. Z bájné pravlasti se vydává vladyka Čech, aby vyhledal zemi zaslíbenou. Putuje daleko, předaleko, až dorazí k hoře Říp uprostřed roviny, vyleze na vrchol a zaplesá: „To je ona, země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající!“ A je to vskutku tak. Kde nic, tu nic, všude placka, rovina až téměř k obzoru.
I pokud se člověk oprostí od pohádek a pověstí, tak nemůže neuznat, že Říp je dominanta v celém kraji, vlastně ve východní části Dolnooharské tabule a tvoří nejvyšší bod krabčické plošiny (459m.n.m.), nalézá se přibližně 3,5 km jižním směrem od Roudnice nad Labem a 1,5 km severozápadně od obce Ctiněves (okr. Litoměřice).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na hoře Říp je hospůdka, kde se člověk může na venkovních lavičkách osvěžit točenou Kofolou (za 35,-Kč/0,5l) nebo párkem v rohlíku apod. Také ve vesnici Krabčice jsme potkali minimálně dvě hospody. Ubytování jsme nepotřebovali, protože výlet to byl akorát tak na jeden den.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se mi asi líbily výhledy z Řípu. Jeden pán tam své partnerce tvrdil, že z Pražské vyhlídky vidí i Chrám Svatého Víta v Praze. Nevím jestli jsme měli tu čest s Bystrozrakým, ale my jsme sotva v lehkém oparu nad obzorem rozeznali začátek Prahy.
Druhá část, kterou jsem si užila byla cesta lesní cestičkou kolem Vltavy, která vedla při samém okraji břehu, kdy řeka byla asi tak 3-4m pod námi. Kamarádka to psychicky nevydržela a raději kolo vedla, ale mně to přišlo jako zajímavý pocit napětí, zda to vyjde nebo se vykoupu :-).
Třetí oblíbená pasáž byly meandry řeky kousek před Prahou, které v zapadajícím slunci, které osvětlovalo skály okolo vypadaly zcela romanticky.
Ostatní informace
Cena jízdenky Praha - Roudnice n.L. stojí pro dvě osoby na skupinouvou jízdenku 132,-Kč (čili 66,-Kč/osobu).
Do rotundy Sv. Jiří se pořádají placené prohlídky, které jsou za dospělého 30,-Kč, studenti na ISIC 20,-Kč, stejně jako důchodci a invalidé, děti do 6ti let mají vstup zdarma. Délka prohlídky je cca 30min.