Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Výlety do Moravského krasu se pro naši rodinu staly za poslední ‚pětiletku‘ tradicí. Oblíbené období je pro nás od konce prázdnin až do listopadu, kdy se místní stromy a lesy vybarví do nebývalých přírodních odstínů a na podzim a v zimě je zde méně turistů a v jeskyních dokonce bývá tepleji než venku.
V Česku má Moravský kras s více než 1100 jeskyněmi své výjimečné místo. Patří tak k nejpůsobivějším přírodním místům naší republiky a současně k nejvýznamnějším krasovým oblastem ve střední Evropě.
Přístupných veřejnosti je přitom pouze 5 jeskyní a my je vždy navštěvujeme v rámci jednodenních výletů autem. Od nás z Olomouce je to cca 70 km, 1 hodina cesty.
Rudické propadání a lom
Místo, které nás uchvátilo svou barevností a v českých podmínkách nevšedností – lom Rudice, nebo také lom Seč. Vždy jsme opět dojeli autem na jednodenní výlet, nebo během prodlouženého víkendu. Návštěvu lomu určitě spojte s objevením nedalekého Rudického propadání. Opět se jedná o jeskyně, v blízkosti Rudic, ideální pro výlety pěšky nebo na kole s rodinou.
Speleo ferrata
A skutečně ryzí dobrodružství zažijete, pokud se odvážíte vyzkoušet jeskyní ferraty. Ve sloupském podzemí se nachází právě jediná podzemní speleo ferrata v Česku, kterou můžete navštívit po celý rok. Klidně právě teď v zime. My jsme opět dojeli autem na jednodenní výlet.
Dále 3. jeskyně Balcarka, která leží v severní části Moravského krasu a je nádherným, přírodním labyrintem chodeb, dómů a propastí s bohatou a mnohotvárnou krápníkovou výzdobou.
Impozantní koncerty se konají také ve 4. Sloupsko-šošůvských jeskyních, které mají úžasnou akustiku a patří do nejdelšího jeskynního systému v ČR – do systému Amatérských jeskyní. Tvoří je bohatý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech.
A nakonec 5. Jeskyně Výpustek, kterou si oblíbila nejen česká, ale za 2. světové války také německá armáda. Najdete ji na levé straně Křtinského údolí a celý komplex je dlouhý asi 170 m.
Rudické propadání a lom
Nádherný lom Rudice, plný barev, jemného písku a rybníčku uprostřed. Je to bývalý kaolinový lom a na místě se už netěží. Vstup je volný, na místě se dá i vykoupat, ale je dobré být obezřetní.
Návštěvu lomu určitě spojte s objevením Rudického propadání. Opět se jedná o jeskyně, v blízkosti Rudic, ideální pro výlety pěšky nebo na kole s rodinou.
Speleo ferrata
Jediná podzemní speleo ferrata v Česku se nachází ve sloupském podzemí a navštívit ji můžete po celý rok. My jste tuto výpravu podnikli právě v zimě, před 2 lety, a byla ta rozhodně ta nejpozoruhodnější výprava do jeskyň, jakou jsme kdy podstoupili. Vše trvalo 2 hodiny a prošli jsme nespočet průlezů, prolízaček, lanových žebříků, komínů, propastí… Chce to jen mít trochu kondici, bez klaustrofobie a děti buď podle věku 10leté nebo s min. výškou 140 cm.
Jídlo máme většinou z vlastních zásob.
U Macochy se pak obvykle najíme na Chatě Macocha nebo si zajedeme do Jedovnice, kde máme rádi restauraci Barachov přímo u rybníka Olšovec.
Nejraději máme podzemní výpravy do Macochy a plutí na lodičkách. Nejsilnější zážitek jsme si ale dovezli ze speleo ferraty ve sloupském podzemí. To bylo skutečně dobrodružství. A nejkrásnější zážitek pro oko máme z rudického lomu, kam se pravidelně rádi vracíme.
Do Punkevní jeskyně je vstup 90-250 Kč, včetně plavby na lodičce. Nahoře na můstek, kde se díváte do Macochy, je vstup zdarma. Další informace o vstupenkách do jeskyní, na koncerty atd. a otevírací době jsme hledali zde.
Vstupenky na speleo ferraty nás přišli pro celou rodinu na cca 4900 Kč. Byl to rodinný dárek k Vánocům a stálo to rozhodně za to.