Trojstátí Čech - Bavorska - Saska
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Ideálním výchozím místem je nejzašší město Ašského výběžku Hranice dříve Roosbach, které se dříve nacházelo v nepřístupné pohraniční zoně. Do Hranic se lze dostat buď autem z Chebu přes Aš a nebo autobusem. Vlakové spojení je omezeno na pouhý jeden spoj v odpoledních hodinách (cca v 16,30hod) a pro turistiku je tudíž prakticky nepoužitelný. Z náměstí se vydáme po červené turistické značce přes Siedlunk (v mapách značeno jako Sídliště, ale pod tímto názvem se nikde nedoptáte) a dále kolem Trojmezské přehrady na rozcestí v Trojmezí - necelé 3 km. Červená pak dále pokračuje kolem bývalé pohraniční roty nejdříve po asfaltové cestě, která záhy přejde ve zpevněnou štěrkovou cestu, to už procházíme Přírodním parkem Smrčiny. Ta nás dovede kolem rozcestí u Lenka až na samotné trojstátí cca 5km. Poslední část cesty prochází chráněným krajiným územím Bystřina. Cesta je vhodná i pro cyklisty a rodinny s malými dětmi.
Za čím jedeme?
V samotných Hranicích je k vidění evangelický kostel svatého Martina který byl postaven v raně barokním slohu v roce 1682 a v roce 1719 prošel velkou přestavbou. Velkou zajímavostí je dřevěná několika patrová vestavba Ochozů z lavicemi pro věřící, neboď velikost kostela neodpovídala potřebám obce. Kostelní věž je osazena unikátním hodinovým strojem, který desetiletí byl nefunkční a k životu ho probudil až místní nadšenec pan Hertel a po jeho opravě a renovaci ho každý den chodí ručně natahovat. Několikrát do roka se zde pořádají varhaní koncerty, jinak je kostel uzavřený a otvírá se na vyžádání v nedaleké faře.
Dalším zastavením může být Trojmezská přehrada, kde lze v parném létě se i osvěžit. Jde o ryze přírodní nádrž bez jakého koliv zázemí.
V cíly cesty jsou k vidění zbytky Kaiserova Mlýnu, bývalých důlních děl a pily která zanikla po druhé světové válce a dále betonový pylon na místě hystorického mezníku z roku 1722, který vyznačuje samotné trojstátí Čech - Bavorska a Saska.
Nejlepším termínem k navštívení tohoto odlehlého místa jsou každoroční oslavy - Přátelské setkání občanů Čech, Bavorska, Saska na Kaiserově Hamru jehož letošní 21. ročník proběhne dne 10.7.2010. V tento den zde hraje živá hudba a jsou zde stánky s občerstvením.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se lze pouze v Hranicích, zbytek cesty ved vesměs lidupráznou krajinou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vyjma Hranického kostela jde především o výlet do klidné přírody a ticha a pro ty kteří chtějí poznat trojstátí, dříve mezi východním a západním Německem a námi.
Ostatní informace
Vstup na oslavy je zcela zdarma a jde především o sousedské setkání, kde se u piva a klobás vzpomíná na časy jak už dávno minulé nebo nedávné.