Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Vyrazíme z obce Ketkovice, dostupné buď autobusem od přípojného vlaku v Rapoticích (případně můžeme výlet započít i v samotných Rapoticích), kde nastoupíme na červeně značenou pěší trasu směr Panorama-vyhlídka. Opustíme obec a projdeme kolem Rozcestí u Vyhlídky až k začátku odbočky k zřícenině Levnova. Samotná odbočka je poměrně dlouhá, ale stojí za to ji projít, ani ne tak kvůli zřícenině samotné, ale mimořádným rozhledům z jejího návrší. Pokračujeme přes významnou křižovatku turistických tras Senoradský mlýn mírným stoupáním k další zřícenině na Kraví hoře. Stále se držíme červené značky a jdeme přes myslivnu Sedlečka ke Skřípskému mlýnu a podél mlýnského náhonu a Oslavy k brodu pod Vlčím kopcem. Postupným stoupáním se
dostaneme až k hradu Lamberk s nádhernými vyhlídkami na meandrující Oslavu. Dále nás trasa provede náročným turistickým úsekem podél řeky k rekreačnímu středisku U Vlasáka a odtud již pohodovějšími cestami přes Velkopolský dvůr do Náměště nad Oslavou k železniční stanici. Celá trasa je fyzicky náročná s obtížným terénem a měří asi 22 km.
Přírodní park Údolí Oslavy a Chvojnice - přírodovědecky bohaté území tvořeno členitou pahorkatinou, hlubokým kaňonovitým údolím meandrující řeky Oslavy, skalnatými a nepřístupnými svahy porostlými dubovými a borovými lesy, skalami a skalními sutěmi, zbytky nivních luk. Park je velice příjemným a vyhledávaným místem rekreace. Je zde roztroušeno mnoho chat a srubů.
Ketkovický hrad (Levnov) - jihovýchodně od Ketkovic se zvedají na skalnatém ostrohu mezi řekou Oslavou a jejím přítokem Chvojnicí zbytky mohutných zdí hradu. Byl vystavěn ve 13. století k ochraně východní části zboží třebíčského kláštera, v době, kdy Ketkovice byly jeho součástí. Neexistoval dlouho, neboť koncem 14. století byl v bojích mezi markrabaty Joštem a Prokopem zničen.
Lamberk - hrad loupeživých rytířů. Nejslavnějším z nich byl Jan Sokol, spolubojovník a snad i do jisté míry učitel pozdějšího husitského hejtmana Jana Žižky z Trocnova. Samotné zbytky hradu bohužel nejsou - i s ohledem na částečné překrytí terénem - nijak velké, místo s bohatou historií ležící v nádherném údolí meandrující řeky Oslavy však za odbočku ze značené trasy stojí.
Větší svačinu je naprosto nutné vzít s sebou, míjíme i několik studánek, ovšem zásoby tekutin na cestu samozřejmě potřebujeme také. V závěru v Náměšti je mnoho restauračních zařízení, úspěšně jsme vyzkoušeli pizzerii asi 300m od vlakového nádraží.
Nejkrásnější jsou vyhlídky na meandrující řeku Oslavu i Chvojnici, částečně připomínající např.Podyjí. Nejhezčí vyhlídky jsou asi z hradu Lamberka, pod kterým se řeka stáčí o 180 stupňů. Zážitkem je i samotná cesta vlakem po krásné kličkující trati 240.
Nepohybujeme se na horách, ale zdejší podmínky opravdu nelze podcenit. Překonáváme balvany, kamenná moře, vodní úseky - někdy s pomocí žebříčků nebo řetazů - kvalitní vysoká obuv je nutností, mobil u sebe. Jiný druh přesunu než pěší není možný, cyklo v žádném případě.
Žádná z památek na trase zpoplatněna není.
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.