Kam a jak jedeme?
Žerotínové papírnu ve Velkých Losinách vybudovali v prostorách původního obilního mlýna.svou pozdně barokní podobu s klasicistním průčelím stavba získala až v první polovině 19.století.O její rozvoj se Žerotínové pilně starali.V roce 1729 sem například pořídili první holandr (papírenský stroj).Šlo doslova o převratný vynález a o vůbec první zařízení svého druhu na Moravě.
Za čím jedeme?
Ani Losinská papírna však není ušetřena dob zlých a málo příznivých.Již ve svých počátcích nepatří zrovna k výnosným podnikům a v okolí má velkou konkurenci.Také se jí dotknou nechvalně proslulé čarodějnické procesy,když se jednou z jejich prvních obětí stává manželka zdejšího papírnika Barbora Gottlicherová.
Žerotínové počátkem 18.století ale začínají papírnu postupně opravovat,přestavovat,a hlavně technicky zdokonalovat.Díky tomu zdejší ruční výroba přežije i technickou revoluci 19.století.
V roce 1855 se jejího řízení ujímá rodina Schmidtů.Jejich zásluhou se zde daří po další desetiletí zachovat papírenskou tradici.
V závěru minulého století prošel celý areál rozsáhlou rekonstrukcí.Od roku 2002 velkolosinská ruční papírna patří mezi národní
Kulturní památky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Dobře se člověk nají v areálu Papírně.-)a musím osobně říci,že velmi dobře
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celá Ruční papírna,která stojí za vidění!Při prohlídce můžete vidět,pracovníky při práci,a také si zkusit vyrobit ruční papír.
Ostatní informace
Zde se dozvíte vstupné i otvírací dobu
http://www.muzeumpapiru.cz/cz/muzeum-papiru/oteviraci-doba-ceny-vstupneho/
Poslední aktualizace: 23.7.2012
Unikátní papírna Přežila i čarodějnické procesy Velké Losiny na mapě
Kvalita příspěvku:
3
turisté zde byli a hodnotili
5,00
Diskuse a komentáře k Unikátní papírna Přežila i čarodějnické procesy Velké Losiny
zajímavé povídání, možnost koupě výrobků, vzadu v dílničce si děti mohou vyrobit vlastní papír,…