V Bílovci se nově můžete projít po dvou naučných stezkách
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Milujete podzimní procházky? V tom případě máme pro vás tip na dvě zcela nové naučné stezky v Bílovci, které jsou pro veřejnost otevřeny již od čtvrtku 14. října. Výstavbu obou stezek v hodnotě přes 350 tis. Kč financovalo prostřednictvím Kulturního centra Bílovec město Bílovec a budou dostupné široké veřejnosti celoročně.
První stezka s názvem Hubleska se nachází na jihozápadě města a začíná u křižovatky ulic Bezručova a Pod Hubleskou. Na pětikilometrové trase, která prochází úžasnou krajinou lesa zvaného Hubleska, je šest naučných tabulí, které seznamují návštěvníky nejen s historií dané lokality, ale i s místní nádhernou faunou i flórou. Zdejší zajímavostí jsou i malá jezírka a také vila se stejným názvem Hubleska, kterou zde nechal postavit jeden za zakladatelů firmy Massag v Bílovci, a to Jindřich Salcher. Trasa této stezky končí v obci Bílov.
Druhá naučná stezka se jmenuje Údolím Jamníku a nachází na severovýchodě města, začíná u bílovecké vodní nádrže, hned u přehradní hráze. Název této stezky je odvozen od potoku Jamník, který pramení u Výškovic a ústí do říčky Seziny nedaleko Bravantic. Na pětikilometrové trase narazíte na celkem sedm cedulí s historickými i přírodovědnými informacemi. Dozvíte se, kdy byla vybudována místní přehrada i další zajímavosti.
Zajímavostí obou stezek je, že konstrukce pro informační tabule je provedena, jako bezúdržbová. Jejich nosná konstrukce je vyrobena z akátové kulatiny. „Akát je dřevina, která není napadána dřevokazným hmyzem a houbami. Obsahuje silice, které jsou pro tyto škůdce odpudivé a přímo jedovaté. Nemusí se provádět ani povrchová úprava nátěrem, toto dřevo je odolné proti vodě. Jeho životnost je kolem 40. let, někdy i víc,“ vysvětluje Petr Nastálek a pokračuje: „Stejně tak osazení do terénu jsme se snažili provést co nejšetrněji k přírodě, takzvanou suchou cestou. Místo betonáže nosných pilířů jsme použili zemní vruty o délce 90 cm, které byly zavrtány do rostlé země a na jejich horní části se do připravené ocelové zinkované konstrukce, připevnily nosné prvky – sloupky.“
Obě stezky jsou určeny pro všechny lidi, kteří mají rádi přírodu v různých ročních obdobích.
Za čím jedeme?
Za krásnou přírodou...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jde o krátké procházky, ale v okolí Bílovce je spoustu příjemných restaurací.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherná příroda.
Ostatní informace
Procházky naučnými stezkami jsou zcela zdarma.