Loading...
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Na trase se chceme zastavit tam, kde je něco zajímavého a kde to neznáme. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky i typické slovenské dřevěné kostelíky. Chceme se zastavit v historicky zajímavých městech. A právě mezi taková místa patří i Valašské Meziříčí, dříve jen Meziříčí, protože město vzniklo mezi řekami - mezi Vsetínskou a Rožnovskou Bečvou.
Město bylo v r. 1992 prohlášeno za městskou památkovou zónu. To už samo o sobě znamená, že tam určitě něco zajímavého uvidíme.
Do města jsme přijeli od západu. Kousek za přejezdem kolejí je po levé straně parkoviště, kde je dokonce parkování zdarma. Do centra je to kousek.
Hned za parkovištěm je nyní již odsvěcený pozdně gotický kostel sv. Trojice, dříve hřbitovní kostel z r. 1562. Po přístavbě dřevěné lodi se zastřešeným venkovním Ochozem sloužil i jako poutní kostel. Nyní je ve správě Muzea regionu Valašsko, je tam zřízeno lapidárium pro kamenné a dřevěné plastiky, jsou tam i náhrobky Žernovských. Vstup je údajně možný pouze o prázdninách mimo pondělí. My zde byli koncem června, dokonce v úterý, ale bylo už otevřeno. Za prohlídku s průvodce zaplatí dospělí 30,- Kč, děti, studenti a důchodci 15,- Kč. Skutečně to za to stojí.
Na doporučeni průvodkyně jsme do města prošli parkem Botanika (stačí se kousek vrátit na parkoviště, přejít přes hlavni silnici a jen kousek pokračovat mezi vilkami). Je to rozhodně příjemnější, než jít po hlavní silnici. Je tam spousta vzácných dřevin z doby založení v letech 1890 - 1891. V centru je umístěna socha T. G. Masaryka. Zajímavá je i budova kostela s farou Českobratrské církve evangelické na kraji parku (z r. 1909).
Došli jsme k budově Moravské gobelínové manufaktury. Zde byla r. 1908 založena první gobelínová škola na českém území. Nyní se můžete podívat na výrobu a restaurování gobelínů.
Vlevo jsme se dostali k areálu zámku Žerotínů, jehož základy jsou z 2. poloviny 16. století. Byl několikrát přistavovaný i přestavovaný, sloužil k nejrůznějším účelům, také jako ženská věznice, válečný lazaret, kasárna, dokonce v jižním křídle byly vybudovány byty. Nyní celý areál je centrem kulturního dění, pořádají se tam plesy, výstavy i hudební vystoupení. V barokní sýpce je obrazová galerie a informační centrum. Tam jsme získali mapku města s vyznačenými památkami.
Komenského ulicí jsme se dostali na Náměstí, kde je řada historicky cenných domů. Mezi nejhodnotnější patří měšťanský dům č.p. 118 - U Apoštolů, je z r. 1598 a zdobí ho reliéfy svatých.
Z Náměstí jsme pokračovali k farnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Původní kostel na tomto místě byl založen současně se založením města ve 2. polovině 13. století. Gotické základy tohoto kostela jsou z let 1573 - 76, byl však několikrát přestavován.
Přešli jsme přes Rožnovskou Bečvu a tím jsme se dostali k radnici z r. 1580 v městské části Krásno, původní samostatné obci. Tam jsme se chtěli podívat na další zámek, empírový zámek Kinských z 19. století. Nyní tyto prostory využívá Muzeum regionu Valašsko. Je tam stálá expozice skla a gobelínů, další prostory jsou využity ke krátkodobým výstavám regionálního charakteru.
K zámku přiléhá zámecký park s několika drobnými stavbami, s fontánou, altánem i rokokovou vázou. Je tam i řada vzácných dřevin, parkem vede naučná stezka Zámecký park.
K autu jsme se vrátili po cyklostezce podél řeky. Lávka pro pěší je téměř u parkoviště. Tím jsme prakticky obešli všechny památky města. Jediné, co uniklo naší pozornosti, byla dřevěná budova Ballnerovy hvězdárny z r. 1929, která je na druhé straně města ve čtvrti Stínadla. Vzhledem k nepříznivému počasí jsem toho bohužel moc nenafotila.
Městem jsme projížděli, ubytování jsme nesháněli, ani na jídlo jsme nikam nezašli. O restaurace zde však nouze není.
Nejvíc nás zaujal kostel sv. Trojice, možná i proto, že o jeho existenci jsme neměli tušení. Příjemná byla i procházka zámeckým parkem u zámku Kinských.
Pokud byste se ve městě nebo v blízkém okolí zdrželi delší dobu, můžete si projít 13 km dlouhou okružní naučnou stezku T. G. Masaryka, která vede od infocentra v zámku Žerotínů přes obec Poličnou, sedlo Pišková, obec Jarcovou zpátky do města. Cestou se nechá ještě odbočit na rozhlednu v Jarcové.
Naučná stezka Jana Karafiáta měří 14 km, vede od nádraží ČD přes město a Velkou Lhotu až k přehradě Bystřička. Ta je vhodná pro zdatnější turisty nebo cyklisty, aby měli ještě sílu se vrátit zpátky do města.
Stejné je to i s poslední naučnou stezkou Veřovické vrchy. Měří 20 km a vede od autobusového nádraží přes obec Krhovou, hřeben Krhačku, vrcholy Huštýn, Krátká, Dlouhá až na Velký Javorník, kde je chata, ale i Rozhledna.
Pro vozíčkáře a rodiny s dětmi v kočárku je upravena Naučná stezka bezbariérová, dlouhá 800 metrů. Vede v okolí rybníčku na bývalém vojenském cvičišti poblíž křižovatky ulic Šafaříkova a Družstevní.
Na kole nebo in-line bruslích se nechá jezdit po cyklostezce Bečva, která vede hezkou valašskou krajinou podél řeky Bečvy.