Vápenice – vrchol Háj s rozhlednou – Kostelíček (poutní kostel Božího Těla) – Vápenice
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Občas může nastat situace, že se na člověka vrhnou páni ortopedi, seberou mu koleno a recipročně do něj vsunou nějaký prefabrikát. Takový jedinec se pak může cítit po nějakou dobu pohybově téměř až omezen či limitován. Statečně tedy krouží kolem svého bydliště a těší se na moment, kdy se poprvé vydá do skutečného terénu; nejlépe pak do míst, která důvěrně zná. Je celkem logické, že obyvatelé šumperské Brány Jeseníků jsou v tomto do jisté míry zvýhodněni proti těm z Hané nebo Kolínska. Ale opravdu pouze do jisté míry, protože i notoricky známé úseky se „nové součástce“ mohou jevit až silně „krpálovitými“ a jejich zdolání směrem sestupným se stává výkonem takřka kaskadérským.
My jsme v rámci rehabilitace zvolili zjednodušenou variantu mnohokrát prochozené trasy a byli jsme maximálně spokojeni. Pro návštěvníky Šumperka se může jednat o veskrze příjemný nenáročný půldenní výlet, který se dá různě obměňovat i doplňovat. Bonusem je skutečnost, že cestou navštívíme – i když třeba jen exteriérově – také zajímavou rozhlednu i cennou poutní – a tedy sakrální – památku.
Za čím jedeme?
Startujeme u rozcestníku Vápenice – hájovna nebo Na Vápenicích – bus (podle toho, jak se sem dopravíme). Odsud se vydáme po žluté TZ (a následně souběhu s červeným psaníčkem) vzhůru. Po nějakém čase nám zůstane jen to psaníčko, které nás zavede k nejvyššímu bodu naší trasy – k rozhledně na vrcholu Háj (631 m). Téměř 29 m vysoká dřevěná věž na kamenné podezdívce zde v této podobě stojí od roku 1996 a přes prázdniny je otevřená denně kromě pondělí, a to od 10,00 do 17,00 hod.
Od rozhledny se pak vydáme po zelené TZ směrem dolů. Po nějaké době pak narazíme na její žlutou kolegyni. Ta nás zakrátko dovede do areálu poutního kostela Božího těla z konce 17. století, který je v tomto regionu známý jako Kostelíček nebo spíše Kosteléček. Celý areál je tvořen zmíněným kostelem, kaplí Panny Marie Lurdské z roku 1905 s pramenem (ne)svaté vody, křížovou cestou, Stonovým křížem a sloupkovými božími muky z roku 1683.
U kostelíčku se spřátelíme se žlutou TZ natolik, že nás tato bezpečně dovede zpět na Vápenice. Tady se ještě můžeme bonusově zastavit u jubilejních kamenů knížete Johanna II. z Liechtensteinu, kterými se v roce 1898 slavilo 40. výročí jeho osvíceného panování. A tím náš výlet končí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na trase se nabízí jen možnost drpbného občerstvení zakoupeného na pokladně v přízemí rozhledny na Háji. K větším celkům je nejvhodnější zvolit město Šumperk.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Výlet v místech, která máme dlouhá desetiletí rádi. Tentokrát měl navíc příchuť něčeho nového a nepoznaného, takže i když cesta trvala o něco déle než obvykle (kromě standardního kochaní se bylo zejména při sestupu od rozhledny nutno až příliš často pohlédnout směrem k rodné hroudě).
Nelíbilo: Snad jen ty výhledy jsou čím dál více omezenější.
Ostatní informace
Celá trasa měří téměř přesně 4,5 km a nastoupáme (i sestoupáme) pří ní asi dvě stovky výškových metrů. Budeme se pohybovat na území obcí Ruda nad Moravou, Bludov a Hrabenov (dnes už část Rudy).
Výlet je - kromě dopravy a poživatin - beznákladový. Pouze zájemci o výstup na vyhlídkovou plošinu rozhledny si musí připravit 40 Kč (děti, studenti a důchodci to mají o 10 Kč levnější).