Na Zubatou žábu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Tentokrát to bude docela krátký a ne příliš náročný výlet. A ačkoliv je lokalita dosažitelná i automobilem, snadnou dostupností si říká o pěší nebo cyklistickou vycházku. Naším cílem je Bludoveček, část obce Bludova, který nemůžeme přehlédnout ve směru na jihozápad od Šumperka.
Za čím jedeme?
Hlavním cílem, který láká výletníky na Bludoveček je bezesporu zdejší restaurant, ale abychom nevypadali jako hospodští povaleči, najdeme si i nějaký vznešenější důvod a tím je umění.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Zadanou otázku dostatečně vysvětluje předchozí odstavec a nakonec i následující.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Na Bludovečku stála výletní restaurace, od nepaměti, přesněji řečeno od 2. poloviny 19. století. O sobotních večerech v letních měsících zde bývaly taneční večery, či hudební a jiná vystoupení, kam s oblibou docházeli obyvatelé nejen z Bludova, ale i z dalších českých vesnic, kupodivu i z německého Šumperka (tehdy Mährische Schönberga) sem docházeli měšťané, nedbaje na národnosti. Hospoda na Korbílku vydržela až do poválečných let, kdy zanikla ve víru budovatelského úsilí. Až polistopadový čas přinesl obnovu, lépe řečeno novostavbu na místě bývalého hostince. Bohužel restaurace dlouho nevydržela, se změnou majitele se změnil i způsob využití a nakonec i pánský klub tu tak dlouho neprosperoval. Tak se zdálo, že na Bludovečku zdechne pes. Naštěstí Bludovští si vzpomněli, že do Šumperka vede vcelku pěkná polní cesta, byť s mizerným povrchem, ale tak akorát, aby z toho byla něco jako cyklostezka (oficiálně jde o polní cestu se zákazem provozu mimo povolení). Tak si opravili svoji část cesty, Šumperáci poněkud otáleli, ale nakonec se opravila i městská část cesty a bylo jasné, že o výletníky nebude nouze. Chátrající budovy hospody se ujal nový majitel a s loňským létem byla provozovna otevřená.
K rozptýlení i zpestření pobytu přibyla i písková socha zdejšího bájného rytíře Bluda z Bludova, který někdy ve 13. století na návrší na Bludovečku vztyčil svůj hrad. Dá se říci, že socha zafungovala a ze začátku přilákala dostatek zvědavců. Bludoveček si brzy vytvořil dostatek příznivců. Socha byla vyvedena z písku a ačkoliv hrdě odolávala, nevydržela na věčné časy. Nakonec to byl i záměr, s novou sezónou bude nová.
Nyní se tedy můžeme podívat jak taková socha vzniká – do bednění se jemný písek musí zhutnit, prostě vytvořit malý pískovcový masiv. A z tvrdé hmoty se začne rodit nová. Autoři jsou stejní jako u Bluda. Konkrétně tedytéměř místní Jakub Zimáček (ze Šumperka) a Jan Zelinka z Brna. Není bez zajímavosti, že Jakub Zimáček je mistrem světa ve stavění pískových soch v Austrálii, či člen týmu, který v Guinessově knize figuruje pod výtvorem největší pískové sochy (tentokrát v Číně).
Ta letošní socha přímo odkazuje ke zdejší oblíbené pochutině. Ve výčepu je totiž k dostání pivo značky Zubatá žába. Znalci samozřejmě ví, že zubaté žáby jsou hojné na ne příliš vzdáleném Bruntálsku (tedy za horama, které jsou z Bludovečku vidět). Ačkoliv v Bruntáli právo várečné existovalo, informovaní vědí, že značka vznikla poněkud kuriózní cestou, zásluhou nejmenovaného TV sitcomu. Nicméně zde získalo celkem slušnou oblibu a tak je pivo s ozubeným obojživelníkem jedním z lákadel zdejšího lokálu.
Léto na Bludovečku ovšem není jen o vycházkách a vysedávání u orosené sklenice. Na prázdniny je letos přichystán i poměrně obsáhlý program, Vašek sice nepřijede s Evou, ale s Pepou, vystoupí tu oblíbené šumperské moderní country, nějaké disco a určitě sem přitáhne dost diváků i kinematograf bratří Čadíků.
Ostatní informace
Letní program najde zájemce ve fotogalerii.