Važecká jeskyně.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
V překrásném údolí Bílého Váhu, na jihozápadním okraji obce Važec, se nalézá jedna z mnoha přístupných jeskyň Slovenska – Važecká. Jedná se o chráněný přírodní výtvor, ve kterém je i jedno z největších nalezišť kostí jeskynního medvěda. Jeskyni v roce 1922 objevil student Ondrej Huska a po šesti letech byla provizorně zpřístupněna. Ale až v roce 1954, po zavedení elektřiny, byla trvala otevřena turistické veřejnosti. Mezi slovenskými jeskyněmi patří mezi ty menší. Celková délka chodeb je kolem 400 metrů, ze kterých návštěvník projde 235 metrů. Průměrná teplota uvnitř je 7,1 st. C. a vlhkost dosahuje 94 %. Průchod jeskyní je nenáročný, skoro po rovině. Vchod je ve výšce 783 m.n.m. a chodba se dostane do 789 m.n.m. Je i domovem několika druhů vzácných živočichů a všechny tyto informace jsou dobře popsané na informačních panelech před vchodem.
Za čím jedeme?
Návštěva začíná na malém parkovišti, za kterého je hezký pohled na mraky zahalené VYSOKé Tatry. Budova pokladny je ukryta v zeleni pod skálou a zcela zapadá do prostředí. Prohlídka začíná u vchodu se sochou jeskynního medvěda. Na délku má 2,5 metrů a výška 1,5 m. Jejím tvůrcem je slovenský sochař Daniel Tatarka. Postupně se prochází Zbojnickou komorou do Kostnice. Pohled na kosterní pozůstatky medvěda dává tušit, jaké to bylo nádherné zvíře. Překvapí skutečnost, že se živil rostlinnou potravou a dosahoval váhy až 900 kilogramů. Následuje Hliněná chodba, Galerie a pohádková Čarovná zahrádka. Jezírková síň je posledním zastavením. Během prohlídky jsme měli možnost nahlédnout do tajů výzkumu zdejšího podzemí. Studenti a jejich učitelé vynášeli zeminu na parkoviště, kde další skupina s mravenčí pečlivostí hledala pozůstatky dávných obyvatel. Ještě pohled na skálu nad vchodem, kde mezi trávou dokvétal rozchodník a ze zasychajících stvolů lilie zlatohlavé padala do okolí dozrálá semínka a jeden z hezkých zážitků ze země pod Tatrami byl u konce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nedaleká chata nás do své náruče přivítala poloprázdná. Její návštěvu jsme využili k občerstvení. Obsluha, zřejmě jejím majitelem, byla vzorná, všude čisto a útulno. Ceny trochu nižší než u nás.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Važecká jeskyně je velmi hezká. Okolí vzorně udržované, ochota personálu o něco vyšší než v zemích koruny České. Čistota sociálního zařízení naprosto dokonalá, a dobu čekání lze věnovat dobře připraveným informacím na tabulích před jeskyní. Samotná průvodkyně, kromě dobře provedeného výkladu, velmi ochotně odpovídala na moje všetečné otázky. Zajímavé bylo i pozorování studentů při hledání kostiček. výzkum se provádí v režii Rakušanů a jejich pečlivost je dostatečně známá.
Ostatní informace
Jeskyně je otevřena, kromě pondělí, každý den, ale jsou denně jen čtyři prohlídky. V 9, 11, 13, a 15, 00 hod. Vstupné je kolem 2,5 eur.Lze si zakoupit i fotografování. Celá prohlídka trvala 40 minut. Važecká jeskyně je nedaleko dálnice a její návštěva za zastavení stojí.
Kam a jak jedeme?
Na Slovensku,v místě kde se stýkají Kozí Hřbety s Liptovskou dolinou,v obci Važec se nachází Važecká jeskyně.Z Liptovského Mikuláše pojedete silnicí přes obec Východnou do obce Važec.Na západním okraji obce Važec je parkoviště a přímo u něj je vstup do jeskyně.
Za čím jedeme?
Jeskyně je dlouhá 530m,přičemž prohlídková trasa měří 235m.Jeskyně,která byla vytvořena bývalými podzemními vodami Bílého Váhu má bohatou sněhobílou sintrovou výzdobu.Jsou zde stalaktity,stalagmity a sintrová jezírka.Je zda Vstupní síň,Hliněná chodba,Húsková síň a Jezerní síň.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V nedalekém Liptovském Mikuláši se můžete dobře ubytovat v hotelu Jánošík na Jánošíkovém nábřeží č.1.V hotelové restauraci s letní terasou je velký výběr jídel slovenské a mezinárodní kuchyně.U hotelu je střežené parkoviště.V blízkosti Liptovského Mikuláše se nachází velký aquapark Tatralandia a známé lyžařské středisko Jasná.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jeskyně je významným nalezištěm kostí jeskynního medvěda.Ze zdejších jeskynních útvarů návštěvníky zaujme například Čarovná zahrádka,Galerie,nebo Zbojnická komora.
Ostatní informace
Važecká jeskyně je otevřena od února do listopadu,denně mimo pondělí. Vstupné činí 60-120sk na osobu,od roku 2009 se bude platit v eurech.Važec je rázovitá podtatranská obec na úpatí hory Kriváně,národního symbolu Slovenska.