Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Severní Čechy nabízejí řadu zajímavých míst. Mezi ně zcela jistě patří i město Česká Kamenice. Nachází se kolem 30 kilometrů východně od Děčína. Městem protéká řeka Kamenice a stýkají se tady tři chráněné oblasti. Na východě to je CHKO Lužické hory, na jihu CHKO České středohoří a na severu CHKO Labské pískovce. Při pohledu do minulosti se dozvíme, že město bylo již v roce 1352 opatřeno hradbami. Jiné údaje popisují, že městem byla Česká Kamenice již v roce 1283. Mezi majiteli města byli Jan z Michalovic, Berka z Dubé a především rodina hrabat Kinských. Jako mnohá jiná města i Česká Kamenice byla postižena husity a třicetiletou válkou. Díky sklářům a textilními průmyslu bylo město v 19. století prosperujícím místem. S okolním světem město spojuje silnice první třídy číslo 13 a železniční trať z Děčína do Rumburku. V současné době ve městě žije kolem pěti tisíc obyvatel a stará část města je městskou památkovou zónou. Nás k návštěvě zlákaly především stavební památky města.
Naše vycházka městem začala na náměstí Míru ve zdejším městském informačním centru. Náměstí dominuje radnice a je tady několik památkově chráněných domů. Ve staré části je jich více než třicet. Nepřehlédnutelná je kašna se sochou Panny Marie. Lipovou uličkou pokračujeme k zámku, který prochází opravou. Nedaleko zámku je kostel sv. Jakuba staršího v pozdně gotickém slohu. Jeho prohlídka a výstup na věž je zážitkem. Vracíme se na náměstí a procházíme Dvořákovou ulicí do ulice Tyršové k Salhausenskému zámku a k bývalému chudobinci Franze Preidla. Následuje průchod Mlýnskou ulicí do Pivovarské. Pivovar Kotouč slouží od roku 2015 opět svému účelu. Procházíme zpět k řece Kamenici do parku France Preidla. Tady stojí hrobka rodiny Preidlů a další významná sakrální památka města, poutní kaple Narození Panny Marie. Kaple je stavbou vrcholného baroka a její návštěva obdivovatele baroka nadchne. Naše další kroky vedou k řece a do novější části města. Nachází se tady několik reprezentačních budov, ze kterých zaujme kulturní dům a bývalá sokolovna. Čas oběda je už pryč a tak jdeme hledat něco na zub.
Při našem pobytu v této oblasti jsme bydleli v Dolní Chřibské v penzionu U Vyhlídky, kde jsme se i stravovali. V České Kamenici jsme našli malou hospůdku nedaleko náměstí. Byl tam klid, obsluha rychlá a jídlo i pití v přijatelných cenách.
Osobně mě Česká Kamenice doslova okouzlila. Především zdejší sakrální památky jsou výjimečné. Vyhlídka z věže kostela na město a okolí je pohádková. Menším zklamáním byl místní zámek, ale i tady se blýská na lepší časy. Nám se Česká Kamenice moc líbila.
I když se to nezdá, tak jsou po vycházce městem nožky trochu unavené. Parkovat je možné na náměstí Míru. Vstupné se platí jak do kostela sv. Jakuba tak i do poutní kaple. Na obě místa je možné zakoupit jednu vstupenku. Naše seniorské vstupné bylo do obou objektů 70,-Kč. Návštěvu města lze jen doporučit.