Výlet do kláštera klarisek s kostelem Panny Marie - Panenský Týnec
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Dnešní výlet mě zavede do kláštera klarisek s kostelem Panny Marie - Panenský Týnec
Nedostavěný gotický klášterní chrám se řadí svou uměleckou hodnotou k nejdokonalejším českým památkám.
Panenský Týnec se poprvé uvádí v pramenech v roce 1186. Od roku 1280 zde stál klášter řádových sester klarisek, klášter v roku 1420 vyhořel a roku 1626 byl zrušen úplně. V městečku naleznete zříceninu nedokončeného gotického kostela z 15. stol., který je prokazatelně léčivým místem.
Výlet jsem uskutečnil autem, parkování bez poplatku před klášterem
Za čím jedeme?
Za památkami a léčivým místem
konvent klarisek u P. Marie
Zdejší konvent snad založil kolem roku 1280 Plichta ze Žerotína. V roce 1382 klášter vyhořel a řád přistoupil k nové výstavbě, především kostela. Za husitských válek (1410) byla stavba kostela přerušena a následně byl klášter poškozen (1419). V roce 1420 se sem přestěhovaly klarisky z pražského Anežského kláštera. V roce 1548 (podle letopočtu nad vstupním portálem) vznikla na místě starší klauzury nová budova. Další škody utrpěl klášter za třicetileté války a v roce 1783 byl definitivně zrušen.
Na čtvercovou trolodní síň konventního chrámu navazuje dlouhý sedmiboký presbytář členěný čtyřmi pilíři. Podle všeho se na výstavbě nedokončeného kostela podílela huť Petra Parléře. Tribuna jeptišek byla zřejmě v západní části kostela. Výrazný jižní portál nese podobné znaky jako severní portál pražského Týnského chrámu a jižní portál Svatovítské katedrály. Do jihovýchodního rohu lodi je dnes vestavěna barokní zvonice z roku 1744.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nebylo nutné se ubytovávat pití jsem měl sebou. Ale pohostinství by se v okolí zajisté našlo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velmi krásné prostředí a pečlivě udržované. Příjemné posezení a odpočinek. Vliv působení pozitivní energie. Opravdu to funguje, doporučuji vyzkoušet.
Ostatní informace
Náš psychotronik Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu pozitivní zónu číslo 8, tedy nejsilnější, uzdravující. Stavitel chrámu Jaroslav Plichta z Žerotína byl podle měření pana Brázdy na 80% dobrým člověkem a byl duchovně na velmi vysoké úrovni (90%), byl to silně vnímavý člověk, který silnou kladnou energii v tomto místě cítil.
Pozitivní zóna v Panenském Týnci svým tvarem připomíná kříž. Měřením siderickým kyvadélkem bylo zjištěno, že duše pana Plichty z Žerotína lpí na této stavbě dodnes a dokáže na 75% odradit kohokoliv, kdo by chtěl na místě chrámu postavit cokoliv jiného. Jakákoliv jiná stavba by totiž účinky této pozitivní zóny snižovala.
Podle Dr. Olgy Krumlovské stojí chrám v Panenském Týnci na velmi silné pozitivní zóně, která má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života. Pobyt na tomto místě je doporučován zejména lidem trpícím maniodepresemi, nedostatkem sebevědomí, lidem přecitlivělým, se sklony k sebevraždě. Energie vyzařující z tohoto místa posiluje obranyschopnost organismu. Dlouhodobější pobyt nebo časté návštěvy - posezení v trávě uprostřed chrámu, jsou doporučovány lidem po mozkové obrně, mozkové mrtvici a po veškerých úrazech hlavy. Na tomto místě je vhodné posedět v pohodlné pozici, položit ruce na kolena nebo do klína dlaněmi vzhůru a zpívat si nebo mručet.
sakrální památky - klášter
volně přístupný v jakékoli období
Velice kvalitní a vyčerpávající výklad průvodce.Opravdu super zážitek
GPS: N 50° 17' 45.90" E 13° 54' 59.60"