Vyskeř, zajímavý vrch Českého ráje.
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při cestě po Českém ráji člověk občas nachází místa, která nejsou v popředí zájmu turistů. Ale přesto nabízejí kouzelná zákoutí, krásné stavby a nečekané výhledy po kraji. Vyskeř ( 466 m. n. m.) mezi taková místa patří. Nachází se ve stejnojmenné vrchovině, která je okrskem Turnovské pahorkatiny. Samotná hora byla pro nás od počátku tak trochu tajemstvím. Neustále se nám objevovala před očima. Viděli jsme ji od hradu Trosky, z vyhlídky Českého ráje v Prachovských skalách a z mnoha dalších míst. Bílá kaplička na jejím vrcholu přímo lákala odkrýt tajemství této končiny. Je jisté, že i výhledy v opačném směru musí mít něco do sebe. Pohled do mapy navíc odhalil, že na jižním úpatí je ves stejného jména. A tak na další výlet jedeme po silnici z Jičína do Turnova. Z té odbočujeme směrem na Hrubou Skálu. Silnice z velké části prochází lesy, neustále mění směr a v některých místech je dosti nepřehledná a úzká. Nakonec nás ale dovádí na náves, kde lze parkovat. Tak se ještě rozhlédnout, kde začít a můžeme jít.
Za čím jedeme?
Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je uprostřed hřbitova. Stojí na místě původní gotické svatyně a byl postaven v novorománském slohu v letech 1914 – 15. Je to mohutná stavba z kamene, s hranolovou věží při západní straně. Zdi kostela si pro svá hnízda vybralo několik párů poštolek. Jsou to nádherní ptáci a je vidět, že přítomnost lidí berou jako samozřejmost. Ještě zajímavější stavbou je nedaleká dřevěná, osmiboká zvonice. Ta tu stojí od roku 1504 a dnešní podobu dostala v roce 1750. I ta má své ptačí nájemníky, vybrali si ji kavky a žijí tu již mnoho let. Byla tady i tvrz vladyků z Vykře, ze které skoro nic nezbylo. Je tu zemědělský objekt a několik domů, mezi kterými vyniká budova místní hospody. Hezký pískovcový kříž je poslední nabídkou k vidění ve vsi a jde se na vrchol.
Od zdi hřbitova stoupá svahem pod starými lipami dosti vyšlapaná stezka. V okolí je řídký listnatý les. Kolem stezky jsou kapličky křížové cesty z pískovce, které ve výklencích mají plastiky s výjevy z Kristova odsouzení a smrti. Křížová cesta byla v nedávné době restaurována. Pod vrcholovou skálou je Boží hrob a o něco výše tři kříže. Na samotném vrcholu stojí ona, již zmíněná, bělostná kaple sv. Anny. Byla postavena v 17. století a od roku 1825 je majetkem obce. V roce 1830 byla obnovena. Kaple je osmiboká, má protáhlý tvar a na obou stranách je polygonálně ukončena. Střecha je sedlová s malou věžičkou. Na svazích rostou ve velkém množství dva druhy violek, psí a vonná. Na skále v okolí kapličky se uchytil žlutě kvetoucí pryšec chvojka. Jen očekávaný výhled kvůli horší viditelnosti se omezil na nejbližší okolí. Vracíme se na parkoviště a rozhodujeme se ještě pro zastávku na Hrubé Skále.
Parkoviště naproti hotelu Štekl je poloprázdné a naše první kroky vedou do kostela sv. Josefa. Ten nechali postavit ve slohu romantické gotiky v roce 1811 Valdštejnové. Na mostě k zámku jsou dvě barokní sochy světců a za branou další parkoviště. Rozlehlý zámecký areál byl přestaven z gotického hradu. Zámecká věž bývá otevřena, v našem případě jsme měli smůlu. Ale vyhlídka z nádvoří do údolí Libuňky je také kouzelná. Procházíme okolím, obdivujeme rozkvetlé magnolie a protože již je po poledni, je třeba zajít něco zakousnout.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Původní záměr najíst se v některém k tomu určených zařízení na Hrubé Skále skončil po přečtení jídelního lístku. Ceny jídel se pohybují v trojmístných číslech a tak hledáme něco jiného. Nabídka nedalekého kiosku také nic moc. Dáváme na radu mladíka, který vybírá parkovné a jedeme do Sedmihorek. Motorest Even překvapil jak výběrem jídel tak i cenami. Obsluha byla rychlá, příjemná a jídlo velmi dobré.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hezký výlet do místa, které bylo pro nás neznámé se nám líbil. Stěžovat si můžeme jen na horší viditelnost, ale na druhé straně i ta měla své kouzlo. Setkání s poštolkami a kavkami bylo něčím navíc. K tomu les provoněný fialkami, co si člověk může ještě přát.
Ostatní informace
Délka vycházky se vešla do 5 kilometrů s menším převýšením. Zámek Hrubá Skála není přístupný a slouží jako ubytovací zařízení. Zajímavostí z jeho historie je fakt, že měl být na císařský příkaz zbořen. Jeho současné využití z pohledu jeho historie je diskutabilní, ale taková je skutečnost. Vše popsané je na mapě KČT č. 19 Český ráj.