Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Pojedeme autobusem do Benešova nad Černou (nejlépe z Kaplice). V pracovní den je odtud spojení slušné. Ale POZOR! O víkendu spoje ve vhodnou dobu nejezdí a je nutné výlet zorganizovat jinak. Půjdeme po červené TZ zpět do Kaplice. Celková délka výletu bude 18 km (i s krátkou odbočkou na Kohout).
Vyrážíme z benešovského náměstí, kde nás zaujme především pěkný kostel sv. Jakuba Většího a morový sloup z roku 1726. Jdeme směrem na Kaplici a držíme se červené TZ. Ta brzy odbočí vpravo a za městečkem stoupá mezi poli k lesu. Přes rozcestí "Předlesí", kde stojí několik roztroušených polosamot míříme dál na Vysoký Kámen (též Slepici) - 864 m.n.m. Cesta je stále strmější a brzy vede mezi skalními suky.
Samotný vrchol byl počátkem roku 2007 silně poškozen orkánem Kyrill a tak nabízí alespoň částečné výhledy do okolí. Cesta nás dovede až na rozcestí "Myslivna Pod Kohoutem". Zde máme možnost volby. Vlevo si můžeme cestu zkrátit po cyklotrase přímo do Dalekých Popelic. Rovně půjdeme na rozcestí "Sedlo Kohoutu" odkud je možná odbočka po zelené TZ na samotný Kohout - 869 m.n.m. - nejvyšší místo Slepičích hor. Najdeme na něm vysílač (bohužel neslouží jako rozhledna) a obelisk připomínající bod základní triangulační sítě.
Ze sedla pokračujeme po červené TZ do Dalekých Popelic a Velkých Skalin. Všechny vesnice které procházíme dřív ležely v Sudetech a po roce 1945 z nich bylo obyvatelstvo většinou odsunuto a proběhlo tzv. "dosídlení" z vnitrozemí. To se týká i Děkanských Skalin, kde dnes většina budov slouží jako rekreační objekty.
Celá tato oblast je vesměs využívaná k rekreačním účelům, což platí i o přehradě na říčce Černé, zvané též Hradiště. Tato přehrada byla vybudovaná v letech 1924-1925 a má částečně sypanou a částečně kamennou hráz. Není nijak velká, ale zajímavostí je, že z ní vede 557 m dlouhý tunel, na který navazuje 544 m dlouhý náhon na elektrárnu. Tímto se dosahuje úctyhodného převýšení 59 m mezi přehradou a turbínami.
Přímo od hráze vede krátká značená odbočka ke zřícenině hradu Sokolčí. Ta je umístěná na vysoké skále nad řekou. Skála je zároveň horolezeckou stěnou. Zbytky hradu na vrchu skály jsou ale nepatrné. Koryto Černé se dá pod skálou dobře přebrodit, je většinou bez vody a velice kamenité. Tím si můžeme zkrátit cestu k nedalekému Mlýnu U Dubu. Jeho část byla bohužel před nedávnem zbořena, ale ta druhá je pěkně opravená. Žel mlýnské kolo už chybí.
Za rozcestím "Pod Hradištěm" narazíme na větrací šachtu tunelu pro vodní elektrárnu. Připomíná hradní věžičku. O kus dál i betonové koryto náhonu elektrárny. To už se blížíme k Blansku, které má rovněž pěkný kostelík sv. Jiří. Do Kaplice už musíme sejít po silnici. Cestou ještě potkáváme několik pěkných božích muk, která rozhodně stojí za pozornost.
Je dobré mít svačinu s sebou. Jíst se dá jen na začátku v Benešově (doporučil bych restauraci Černá, kde vaří dobře a levně) a pak na konci v Kaplici. Jinak cestou nepotkáte žádný krámek, ani jiné občerstvení.
Cesta není žádnou turistickou magistrálou a tak zde najdeme především klid. Vesničky jsou zatím nedotčené novou výstavbou a k vidění je zajímavá lidová architektura.
Nikde se za nic platit nemusí (kromě autobusu a případné návštěvy restaurace).
Navazující výlety: https://www.turistika.cz/vylety/z-kaplice-pres-poresin-do-rimova ; https://www.turistika.cz/vylety/z-bujanova-pres-louzek-do-kaplice