Loading...
Podkrkonošská městečka, obce a vísky máji své určité kouzlo, proto chceme navštívit jedno z nich. Venku propuklo nádherné babí léto. Zvolili jsme město Jilemnice.
Z Tanvaldu jede přímý autobusový spoj do Dolní Rokytnice, což se nám dost hodí, protože zde pak hodláme nastoupit do vlaku a do Jilemnice dojet po železnici. Nutno podotknout, že od autobusové zastávky k nádraží musíme jít po silnici směrem na Jablonec nad Jizerou. Není to daleko, jen necelý kilometr cesty.
Naše první kroky vedou na Masarykovo náměstí, které je součástí památkové zóny města. Zde v srdci města obdivujeme budovu radnice, barokní sousoší sv. Kříže a sousoší Panny Marie. Uprostřed náměstí klidně šumí empírová kašna.
My se ale více zajímáme o zdejší zámek, jehož počátky vedou až do 2. pol. 16. stol., kdy na jeho místě stála tvrz v majetku Valdštejnů. Vystřídala se zde řada majitelů. Známí jsou zejména Harantové z Polžic a Bezdružic a hrabata Harrachové. Od roku 1953 slouží tento památkově chráněný objekt bohatým a zajímavým expozicím Krkonošského muzea. Krom sezónních výstav je možno navštívit několik stálých expozic. Zajímavou se jeví Lyžařská expozice, která mapuje vývoj českého lyžování. Dále si můžeme vybrat historicko-etnografickou, ta se především zajímá o historický vývoj západních Krkonoš. Obdivovat ale můžeme i lidový nábytek a krkonošské betlémy. Expozice Ze života českého kavalíra přibližuje život šlechtice Jana Nepomuka hraběte Harracha. Oproti tomu Kavánova expozice nám představí život a dílo předního českého krajináře Františka Kavána, rodáka tohoto malebného kraje.
Abychom nezůstali jen ve městě vymysleli jsme si ještě procházku na nedalekou zříceninu hradu Štěpanice. Z náměstí se tedy vydáváme po červené k rozcestí Dolní Štěpanice. Dále je bohužel cesta k hradu neznačená a já ji musela nastudovat v mapách. Vyrážíme tedy zcela vpravo po silnici na Benecko (jezdí tudy autobus, soudě podle zastávek) a po druhé autobusové zastávce už hledáme vhodnou odbočku, která má být vlevo ve směru naší trasy. Nepatrná odbočka je skutečně k naší velké radosti nalezena, a to mezi druhou a třetí zastávkou. Cesta vede loukou do mírného kopečku a teprve poté se před námi objevuje informační tabule se zmínkou, že tu kdysi skutečně stával hrad.
První zmínka o gotickém hradu se objevuje roku 1304, kdy jej vlastnil Jan z Valdštejna.V současnosti se na místě hradu nachází zřícenina bašty a zbytků obranného systému. Zříceniny hradu procházejí rekonstrukcí, proto záchranáři kdysi věhlasného panství prosí o maličkost. Přineste s sebou jeden z kamenů válejících se pod kopcem jako vstupné....
http://www.kmjilemnice.cz/
http://hrady-zriceniny.cz/hrad_stepanice.htm