Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Při našem pobytu v Lužických horách jsme navštívili i některá místa v jejich podhůří. Jedním z nich bylo i bývalé hornické městečko Jiřetín pod Jedlovou. K němu bezesporu patří i nedaleké poutní místo na Křížové hoře. Město bylo založeno Jiřím Šlejnicem z nedalekého Saska mezi léty 1548 až 1553. Prvními obyvateli městečka byli horníci, kteří sem přesídlili z e Žitavských hor, kde těžba drahých kovů v této době již končila. V roce 1587 udělil císař Rudolf II. osadě městská práva. Největšího vrcholu dosáhla těžba v 17. století a byla ukončena až v 19. století. Poslední pokusy spojené s těžbou se datují do roku 1888. Těžilo se zde především stříbro, dále cín, měď a olovo. Jako v každém hornickém městě, tak i tady se zachovalo dosti zajímavých památek, které se staly naším cílem.
Město je od roku 1992 památkovou zónou. Památkou číslo jedna je Kostel Nejsvětější Trojice. Stojí uprostřed rozlehlého náměstí a stavěl se celých 21 let ( 1590 – 1611). Byl postaven v renesančním slohu a v 19. století proběhla jeho novogotická přestavba. Na náměstí najdeme zajímavou barokní budovu fary, ta zde stojí od roku 1755. Nedaleko kostela je barokní socha sv. Vavřince z roku 1716. V nedávné době byla na náměstí umístěna socha sv. Jana z Nepomuku. Druhý sv. Jan z Nepomuku stojí při cestě z města na hrad Tolštejn. U silnice na Rybniště je socha sv. Anny. Pochází z období baroka a je z roku 1769. Nedaleko náměstí je klášter, ve kterém je sanatorium a domov matek. Zvláštní kapitolou jsou zdejší domy. Ty patrové zdobí v mnoha případech kamenné portály. Hezká jsou menší dřevěná stavení, která najdeme v uličkách, v okolí náměstí. Při cestě na Křížovou horu jsou v podezdívce plotu zazděné dva erby, které sem byly přeneseny z radnice. Samotná Křížová hora překvapí mnohého návštěvníka. Její křížová cesta začíná na upatí svahu za širokým schodištěm s kamennými Sloupy z roku 1874. Prvním objektem areálu je výjev z Getsemanské zahrady se sochami spících apoštolů a Krista. Následuje prvních 11 zastavení křížové cesty v podobě rokokových výklenkových kapliček. Vlevo od kapliček při okraji lesa je socha Ecce homo. Na vrcholu stojí kamenná kaple s hranolovou věží v průčelí. Napravo od ní je socha Panny Marie. Za kaplí je poslední z objektů, rokoková kaple Božího hrobu.
Najíst se dá ve městečku a to samé platí i o ubytování. My jsme si při návštěvě Lužických hor vybrali k ubytování chatu na hradě Tolštejně.
Jiřetín je zajímavým a celkem hezkým městečkem. Areál na Křížové hoře je místem, které ladí nejen očím, ale pohladí i na duši. A pokud se za poslední kaplí projde po zelené lesem, je tam rozlehlá louka z níž se v plné kráse objeví hora Jedlová a hrad Tolštejn. Když se po louce projde směrem na západ, otevřou se z několika míst hezké pohledy k severu. Zkrátka řečeno, moc se nám tady líbilo.
Na náměstí je informační centrum, kde lze získat různé tiskoviny o místě a jeho okolí. V místní faře je menší městské muzeum a nedaleko města lze navštívit štolu sv. Jana Evangelisty, délka zpřístupněné části je 440 metrů. Ještě pár údajů ke Křížové hoře. Křížová cesta se začala stavět od roku 1759 z popudu faráře Gottfrieda Liessnera. Kaple v této době byla dřevěná. Svěcení poutního místa se konalo 17. září 1764. Kamenná následovnice původní dřevěné kaple je z roku 1796 a věž se stavěla až v roce 1886. Celá tato vycházka se vejde do 3 kilometrů a co se týče mapy, tak ta KČT má č. 14 a název Lužické hory.