Z Kouřimi na Radim, Ratboř, Zásmuky..
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Navštívíme méně známá místa v trojúhelníku známých měst. Vyjíždíme z Kouřimi přes Klášterní Skalici a Vrbčany do obce Radim, pak pokračujeme do Křečhoře, odtud do Ratboře, pak Suchdol, Vysoká a přes Zásmuky zpět. Okruh cca 50km. Můžeme jet na kole, autem s místními procházkami. Doporučuji vyjet tak, aby na první prohlídku jste byli již v Radimi/na 9.00hod/.
Částečně se dají využít Cyklotrasy č. 0126,SOS,1. Zbytek trasy vede po silnicích II. a III. třídy s menším provozem.
Za čím jedeme?
Přes Klášterní Skalici/můžeme odbočit do obce na torzo cisterciáckého kláštera/ dále pokračujeme přes starobylou obec Vrbčany, které vévodí kosteelík sv. Václava - obehnaný dokola kamennou zdí, před kostelem samostatně stojí zvonice. Tak a dojedeme do Radimi a navštívíme zámek. Tvrz Radim vlastnili Zárubové z Hustířan, kteří si vedle ní začali stavět zámek, aby vyhovoval vyšším nárokům na bydlení i jejich postavení. Jim byl pak zkonfiskován a za vlastnictví Šliků/Františka Jindřicha/ kvůli zadlužení byl udělán podrobný popis zámku i zahrady. Posledním majitelem byl doktor Jan Bukovský do roku 1950, po 1989 byl rodině vrácen a pak byl prodán a je v soukromém držení. Proběhal zde značná rekonstrukce a nyní je otevřen veřejnosti. Je to unikátní renesační památka. Po prohlídce můžeme zajít do stylové kavárny. Pak se vydáme směr Plaňany, kde můžete na hřbitově obdivovat několik kostelů/románský, novogotický a renesanční zvonici/ a také zajímavé náhrobky či naproti bývalou synagogu a přes další tři obce dorazíme do Křečhoře, kde nás zaujme původně gotický kostelík sv. Václava přestavěn v pozdním empíru a vydáme se k památníku z r. 1898 dle návrhu V. Weincettela. Památník připomíná bitvu r. 1757 tzv. 7 leté války Bitvu U Kolína. Vítěznou rakouskou armádu vedl maršál Daun a pruskou stranu Fridrich II. Vítězstvím byl zajištěn trůn i území Marie Terezie. Přes další dvě vesnice dojedeme do Ratboře.Ratboř má dva zámky, tzv. Starý zámek je nepřístupný, v soukromých rukou rodiny Mandelíků, kterým byl vrácen. Koupil ho roku 1890 Bernard Mandelík, kolínský velkoobchodník. Úpravy zámku prováděl Jan Kotěra. Který také pro rodinu Mandelíků navrh nový zámek - vilu. Pojal ho jako vilu dle italského palladiánského stylu se znaky kubismu. Dnes slouží jako hotel s restaurací zvaný Chateau Kotěra. Nejzajímavější je pohled z venku, vstupní hala a restaurace. Prohlídka pokojů hotelového typu je již méně zajímavá z hlediska památky. Jde o opravdu moderní ubytování. My jsme si sem zašli na meníčko. Zajdeme na procházku po obci, kousek po naučné stezce, pak ke kostelíku a pak kousek po turistické značce k rybníku. Cyklisté vše profrčí na kole. A zase tu mají kostelík po sv. Václavovi. Je tu asi velmi oblíbený sv. Václav. Téměř vedle leží obec Suchdol.
Na zámku je zde sídlo Obecního úřadu Suchdol. Obec zámek koupila roku 1925. Byli jsme tu již později, tak jsme se na úřad nedostali. Suchdol je obec s malebným náměstíčkem, parkem a upraveným zámkem i farou. Nad obcí leží ves Vysoká a nad ní kopec Vysoká, kde jsou zbytky zdí kláštera s kaplí a také rozhledna. My jsme neměli štěstí, rozhledna byla zavřena. Ale výhled je odtud úžasný i bez rozhledny. Nechtělo se nám odtud odjíždět. No musím přiznat, že nás mrzela zavřená rozhledna , z ní je pohled asi ještě úžasnější. Snad příště.
Odtud je možné se vrátit do Suchdolu, pokračovat po hlavní silnici do Zásmuk. Pro cyklisty to nedopručuji, protože cesta je dost frekventovaná a téměř souběžně můžeme přijet přes dědinky do Zákup/ značenou cyklotrasu najedeme před Dobření, č.1/. Z Vysoké, od rozhledny se vydáme směrem Karlov, Dobřeň. Dobřeňská tvrz se připomíná již ve 13. století spolu s pivovarem. Kostel jak jinak sv. Václava, pův. gotický renesančně přestavěn. Věž částečně dřevěná, zajímavé jsou renesanční náhrobky přidělané na venkovní zdi kostela. Další obec Soklopysky, její název má zajímavou přesmyčku. Člověk by čekal, že má něco společného s pysky a asi to budou spíše s písky. Prý zázev souvisí se suchým místem tzv. slapiskem?? Kostel mají zasvěcen sv. Bartoloměji, i když nevypadá nejlíp, má svoje kouzlo. Kostel je obehnán zdí kolem. Cestou dále dojedeme do Červeného Hrádku, kde je opravdu hrádek tak trochu do červena. Je však nepřístupný, je zde sociální ústav. Další obcí na trase jsou Drahobudice s barokním kostelem a pak už přijíždíme do Zásmuk. Zásmuky se připomínají již ve 13. století, narodil se tu František Kmoch. Přijíždíme k hlavní silnicí , cestou jedeme okolo františkáského klášteru s kostelem. Na náměstí uvidíme zámek s hranolovou věží/v ní je výstavní prostor města/, byl vrácen Štenberkům a probíhají zde opravy. U zámku je park, blízko je novorománský kostel, barokní grotta. Na náměstí najdeme také restauraci Nová hospoda, kde dobře vaří, najdete ji v historické budově kousek od zámku. Přijeli jsme již za soumraku, tak jsme vše viděli trochu jinak. Asi jsme se moc zastavovali a kochali výhledy. Odtud jsme již spěchali do Kouřimi. Opět se vyhněte hlavní silnicí, hned z náměstí se držte vpravo kolem lékárny, pošty, železnice a tak uličkami dojedete na značenou cyklotrasu č. 1, směr Toušice, Kouřim.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování - Kouřim, penzion na náměstí U kamene. Je tu více možností i v okolí. Také můžete jen přijet do Kouřimi a udělat si okruh.
Občerstvení :
Kouřim- restaurace U lva, hospoda, obchody s potravinymi - vše na náměstí
Radim- kavárna
Plaňany - potraviny
Suchdol- potraviny
Zásmuky- restaurace Nová hospoda, dobře vaří, blízko zámku Hospoda U kozy- blízko kláštera, Dobrá hospoda - blízko nádraží
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Cestou je řada památek, nestačili jsme vše prohlédnout.
Ostatní informace
Vstupné na zámek Radim 95Kč plné,snížené 60Kč, slevy pro rodiny i skupiny
Otevírací doba celoročně 9-18 hod mimo pondělí
3 okruhy, Hlavní reprezentační, technický, dětský
Ratboř - vstupné 70Kč, pokud si dáte jídlo, tak prohlídka je zdarma,
POZOR ! Skanzen v Kouřimi z důvodu úprav letos/snad do konce r. 2015/ uzavřen.
Zásmuky - vstupné do výstavní síně, cca 20Kč, my jsme nestihly
Většina památek není běžně přístupných, takže bez vstupného.