Z Velkého na Malý Javor a k Malému Javorskému jezeru.
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Náš dnešní cíl v Bavorském lese je jeho nejvyšší vrchol, Velký Javor ( 1456 m.n.m.) a menší výšlap do jeho okolí. Jedeme autemdo Bavorské Železné Rudy. Odtud pokračujeme do Brennes, přesněji řečeno na parkoviště u dolní stanice lanovky na Velký Javor. Pod jeho vrchol se necháme vyvézt lanovkou, v nastávajícím horkém dni je to vítané ulehčení a navíc věříme, že nahoře bude chladněji. Poté bychom měli sestoupit do sedla mezi Velkým a Malým Javorem ( 1384 m.n.m.), vylézt na jeho vrchol a pokračovat k Malému Javorskému jezeru a vrátit se přes Brennes na parkoviště.
Za čím jedeme?
I když lanovka začíná jezdit od devíti hodin, je již u kasy malá fronta. Poté to jde rychle a po několika minutách se díváme od horní stanice do údolí. Lidí je tady poměrně dost,někdo jde do chaty pod stanicí a většina se vydává k vrcholu. Vrchol Velkého Javoru je rozsáhlá planina, nad kterou vystupují čtyři vrcholové skály, Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner – Spitze a Ostspitze. Všechny skalní útvary jsou propojeny cestami. Pod vrcholem jsou vojenské objekty a k našemu údivu se staví další. Pod první skálou od lanovky je kaplička, od níž vystupujeme k již dosti obsazenému vrcholu. Velký Javor je bohužel tak trochu „Václavák“ a tak se snažíme rychle vše obejít a zmizet. U kříže na vrcholu je menší fronta na vrcholovou fotografii. I to jsme zvládli a jdeme k Wágnerově skále.Ta je trochu dál a je to znát i na počtu lidí. Posledním zastavením jsou skály v severní části hory, odkud je hezký pohled na Malé javorské jezero, dále k severu a západu. Je vidět celý hřeben Královského hvozdu a další hory Šumavy, Severozápadně je pohoří Hoher – Bogen a v dálce se modrají obrysy Českého lesa. Za dobré viditelnosti prostě pohádka.
Začínáme sestupovat do sedla a lidé jsou pryč. Stezka jde většinou lesem a sem tam se ukáže některý z Javorů. Nejnižší bod sedla máme za sebou a začínáme stoupat k chatě pod Malým Javorem. Les přechází v louku a Chamerhütte je přímo před námi. A je tu nabídka, zda zajít na pivo hned nebo až po zdolání vrcholu. Bereme druhou možnost a po chvíli šplháme velmi příkrou pěšinou vzhůru. Stezka končí na malé loučce s kvetoucími trsy vrbovky úzkolisté. Nad námi se tyčí skála se křížem a výše to již nejde. Jsme na vrcholu čtvrté nejvyšší hory pohoří. Je odtud hezký výhled k jihu. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy. To také platí o větším bratříčkovi. Turistů sem zřejmě moc nechodí, je tu prostě nádherně. Sestupujeme stejnou stezkou k výše jmenované chatě. Zastavit se na dobré bavorské pivo je samozřejmostí. Od chaty pokračujeme v sestupu k jezeru. Čím jsme k němu blíž, tím více lidí potkáváme. Malé javorské jezero je ledovcového původu. Je v nadmořské výšce 918 metrů. Jeho rozloha je 9,4 ha a uvádí se, že je kolem 9 metrů hluboké. Chata na břehu jezera ( Seehütte ) je plná.
Celé jezero obcházíme. Otevírají se hezké pohledy na Velký Javor a na hladinu jezera. Jen přítoky nemají moc vody. Vodopád při západním břehu je téměř vyschlý. Zvláštností jezera jsou jeho tři plovoucí ostrovy porostlé rostlinami. Jsme na severní straně jezera, poslední pohled na hladinu a jde se dál. Jdeme z počátku lesem a poté cestou kolem velké louky s několika samotami k chatě Mooshütte. Odtud je vidět Malý Javor jako na dlani a na hřeben, který se táhne od Malého Javoru k západu. Mezi stromy se nám mihnou i oba Ostré. Za chatou odbočujeme na cestu z Lohbergu do Brennes a po další půlhodince končíme na parkovišti.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na jídlo a pití jsme se zastavili v chatách Chamerhütte a Seehütte. Pivo je sice o něco dražší, ale ceny za jídlo jsou podobné těm našim. Značný rozdíl je v obsluze, ochota a rychlé obsloužení jsou v Bavorsku pravidlem. V chatě u jezera je dokonce česká obsluha. Pokud bych měl zvolit ubytování, zřejmě bych dal přednost Bavorsku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velký Javor je tak trochu přeplněná hora a kromě výhledů se nám tady moc nelíbilo. Navíc se staví další vojenský objekt. Člověk si klade otázku, proč ? Líbila se nám květena. Žluté hořce byly v plném květu. Vzácný hořec panonský se pochlubil poupaty. Naplno kvetly mléčivce, lupiny a jestřábníky. „ Kvetly“ i plavuně, ale dřípatky se zdobily již jen semeníky. Keře borůvčí byly obalené borůvkami, ale ty jsou ještě v zelené barvě. Moc se nám líbilo na Malém Javoru. Skutečně kouzelné a krásné místečko. Od Malého javorského jezera jsme si odnesli spíše smíšené pocity.
Ostatní informace
Cena za parkování auta na celý den jsou 2 eura. Jízdenka na lanovku tam je za 8,5 eura. Lanovka jezdí od 9.00 do 17.00 hodin. Její délka je 964 metrů a horní stanice je o 342 metrů výše než dolní. Cesta nahoru trvá 4 minuty. Výlet byl díky vedru dost náročný. Na Velkém Javoru bylo 23 st., u Malého javorského jezera 29 st. Délka této cesty je kolem 13 kilometrů. A to ostatní necháme fotografiím.