S dětmi na Velký Javor
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Na hory
Kam a jak jedeme?
Výlet na Velký Javor
Při našich výletech po Šumavě nás zaujal největší vrchol Šumavy, který se ale nalézá na německém území. To nás neodradilo a tak jsem začal vymýšlet jak nejlépe se i s ohledem na naše dva menší kluky (10 a 7 let) na tento vrchol dostat. A že se mi to povedlo :-)
Náš start byl z Železné Rudy, kde jsme byli ubytováni. A protože nejsme líná rodinka, zavrhnul jsem dojezd na parkoviště pod Velký Javor a lanovkou nahoru. Místo toho jsme dojeli za 15 minut k jezeru Grosser Arbersee, kde jsme nechali naše auto odpočívat za 3 EURA na placeném parkovišti. Místa k zparkování je zde opravdu hodně, jen si dejte pozor - nám parkovací automat nevydal zpět, ani to neumí a tak jsme platili za stání 4 EURA, protože jsme neměli drobné..
Kolem 10 hodiny je u jezera malý ruch a tak jsme se vydali na cestu pěšky k vrcholu Velkého Javoru. Od jezera jsme se vydali jižně na turistickou žlutou (9 Bodenmais-Arbersee), kde začala krásná přírodní stezka a ani ne po kilometru na druhém rozcestí jsme tuto trasu opustili doprava po šotolinové cestě. Pokud to neuděláte budete na vrchol muset šlapat o dost více kilometrů. Tato šotolinová cesta, kde možná potkáte i nějakého toho cyklistu, brzy skončí a začne neznačená tetřeví stezka.
Na této stezce je potřeba se chovat potichu, protože tetřev je chráněný pták a není potřeba jejich teritorium nijak rušit. My jsme po celou dobu pouze šeptali a je fakt, že jsme dokonce nepotkali jediného turistu na této ani ne 3 km stezce. Stezka sice není značená, ale není kde uhnout a krásná přírodní pěšinka plná kamenů a kořenů Vás dovede až pod ani ne 2,5 km vzdálený vrchol Velkého Javoru. Po cestě jsme mohli vidět mnoho borůvek, ptáčků, veverek a i toho tetřeva jsme zahlédli.
Jakmile tetřeví stezka skončí je čas na svačinku, dostanete se na značené rozcestí 2b s turistickým přístřeškem Schutzhütte am Seesteig. Naberete síly na konečný výšlap. Červená značka (1.Zwiesel-Arber) Vás pak dostane až na vrchol Velkého Javoru, kdy posledních 500 metrů je prudší schodový výstup. Vrchol ale stojí za to, je toho zde hodně k vidění. Mnoho výhledů ze skal na všechny strany, uvidíte i Kleiner Arbersee, kapličku, a dvě dominanty Velkého Javoru - 2 velké kopule - jedna slouží německé armádě a druhá meteorologům. Poté jsme prošli ještě vyhlídkou s výtahem a dostali jsme se k restauraci, kde jsme si dali výbornou gulášovou polívku a točeného radlera. Děti se vydováděli na hřišti a svlažili v mini jezírku své unavené nožky.
Poté následoval sestup dolů k Arbersee po žluté značce značenou jako E6 a po zhruba 3,5 km jsme byli zpět u jezera, kde už byl mumraj a terasa krásné restaurace u jezera byla plná lidí. Zde si lze půjčit šlapadla a jezero tak vidět z vodní plochy. My jsme si ještě jezero obešli po svých a kolem dokola je nenáročná a nádherná podívaná na jezero z mnoha stran. Výlet samotný a příroda nás opravdu uchvátili. Němci jsou přátelští a každý koho jsme potkali nás pozdravil Hallo. Celkem jsme ušli 15 km a k autu jsme se vrátili kolem 17 hodinky, takže pokud se chystáte na celodenní poklidný výlet pak mohu tuto trasu jen a jen doporučit.
Za čím jedeme?
Výlet je především za přírodou, po cestě mnohá fauna i flóra a hlavně nádherné výhledy z vrcholu Velkého Javoru.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování jsme si zajistili v Železné Rudě odkud jsme se autem přemístili čtvrthodinovou jízdou k jezeru Grosse Arbersee. Po cestě jsme měli především vlastní svačinky a restauraci jsme využili až na vrcholu Velkého Javoru, kde je velká terasa a moc dobré pochutiny a točený Radler.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo - příroda, výhledy, tetřeví stezka, jezero, pohostinnost
Nelíbilo - parkovací automat by mohl vracet mince :-)
Ostatní informace
Pakování - 3 EURA
Restaurace - polévka 4 EURA
- Radler 3,50 EURA
- boloňské špagety 8,60 EURA