Z Veselky do Ostrolova
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Veselka je osadou poblíž malé jihočeské vísky Jedovary. Pokud vynecháme osobní automobil, doveze nás sem také autobus, nejlépe z Českých Budějovic a Trhových Svinů. Pokud zvolíme cestu vlakem, čeká nás náročnější a delší trasa, která ovšem za teplých letních dnů má své kouzlo. Nejbližší vlakovou zastávkou jsou totiž Radostice (Trocnov zastávka, viz mapa).
Za čím jedeme?
Pokud pro svou cestu zvolíme autobus nebo osobní automobil, cíl cesty je předem daný. Na Veselce nás čeká prohlídka muzea Československého opevnění, odkud nás průvodci odkáží na zelenou turistickou značku, a díky tomu se dostaneme na naučnou stezku "Totalita rozděluje". Na té se lze pomocí informačních tabulí dozvědět něco více o okolních troskách druhoválečných bunkrů, jež měly za války chránit (nejen) tuto oblast před vpádem nacistických vojsk. Pakliže zvolíme cestu vlakem, je trasa náročnější. Ze zastávky se vydáme po červené značce, projdeme kolem památníku Jana Žižky, a odtud je to po modré jen kousek do Ostrolovského Újezdu. V případě jízdy vlakem tedy absolvujeme celou trasu pozpátku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jakmile se vydáme po stopách naučné stezky "Totalita rozděluje", nabízí se nám pouze restaurace v Trocnově či Strážkovicích. Obojí je velká zacházka, s rozdílem, že okolí Trocnova nám nabídne lákavý turistický cíl. Pokud volíme cestu vlakem, není co řešit
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Za zmínku stojí jistě Muzeum Československého opevení na Veselce, a pokud je hezké počasí, lze si cestu protáhnout až do nedalekých Borovan, kde nás čeká další druhoválečné muzeum.
Ostatní informace
Vstup do bunkru na Veselce je čistě dobrovolný, a jelikož je muzeum stále v rekonstrukci, je možnost sledovat (s komentářem) jak které úpravy probíhají. Zbytek trasy do Ostrolova je jen naučná stezka.