Za poznáním historie do Muzea vinařství, zahradnictví a životního prostředí
Tipy na výlet • Vinařská turistika
Rok 1891 významně poznamenal scénu zemědělského oboru, protože vznikla instituce Zemědělské muzeum, a to na pobídku pořadatelů Jubilejní výstavy v Praze. Díky této události se dnes můžete vydat za poznáním zemědělské a vinařské chlouby naší historie do jedné z poboček Národního zemědělského muzea Praha, do Muzea vinařství, zahradnictví a životního prostředí ve Valticích.
Základy této starobylé budovy pocházejí z poloviny 17. století. Původní stavba kdysi sloužila jako sídlo pro zámeckou hospodářskou správu lichtenštejnských statků. Paralelně se stavbou budovy vznikal i kostel a již dobře známé, valtické podzámčí. Koncem 19. století byla však budova do značné míry přestavěna, aby se architektonicky sjednotila s ostatními domy na náměstí. V 50. letech minulého století zde sídlila Státní rolnická škola, ale po 20 letech byla uzavřena a pro budovu to znamenalo dlouhé období chátrání. Počátkem 90. let však budovu převzalo Národní zemědělské muzeum, objekt byl od základů zrekonstruován a od té doby slouží muzeum všem milovníkům historie.
V současnosti muzeum nabízí několik zajímavých expozic z oboru zelinářství, ovocnářství, botaniky a květinářství. Na své si přijdou i milovníci vinařské kultury, pro které je tu věnována expozice „Vinařství a historie vinařských lisů“ představující vývoj oborů od středověku až po moderní velkovýrobu. Dále také zde můžete poznat historii pěstování a zpracování vína a shlédnout proměnu v čase vinařských lisů a nástrojů, jakým je například stařičká dřevěná zátkovačka z r. 1842.
A na co se můžete ještě těšit?
Muzeum nabízí expozici „Ptáci Lednicko-valtického přírodního komplexu“, která si získala prvenství v myslích návštěvníků. Tato expozice vás seznámí s jednotlivými biotopy a hlavně se zástupci ptačí říše. Národní zemědělské muzeum ve Valticích nabízí i mimosezonní prohlídky po předchozí dohodě.
Více o muzeu naleznete na webových stránkách www.nzm.cz a více o moravských a českých vínech na www.vinazmoravy.cz.