Za starokladrubským vraníkem do slatiňanské Švýcárny
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme do Slatiňan, města proslaveného chovem starokladrubských vraníků a zámkem s hipologickým muzeem. Nejjednodušší je využít vlakového spojení (Slatiňany leží na trati Pardubice - Havlíčkův Brod).
Za čím jedeme?
Jedeme do nově otevřeného Interaktivního muzea starokladrubského vraníka, které bylo na konci června otevřeno v objektu Švýcárny. Švýcárna vznikla v letech 1847 -1848 jako salaš přestavbou bývalé myslivny nacházející se jižně od zámeckého parku. Měla sloužit pro občasný pobyt panstva v přírodě a mezi ovcemi, které zde byly chovány. Objekt, který je známý i ze seriálu Dobrá Voda, kde v něm bydlel Hanousek (hraný Josefem Kemrem), od 80.let 20.století dlouhodobě chátral. Díky dotacím z EU byl však zachráněn před úplným zničením.
Dnes je ve Švýcárně Interaktivní muzeum starokladrubského vraníka. V přízemní hale se nachází expozice věnovaná historii a standartům tohoto plemene, historii Švýcárny a knížecímu rodu Auerspergů, osobě profesora Františka Bílka, který toto plemeno zachránil před vyhynutím. K vidění jsou různé druhy podkov, bičíků, sedel, písemnosti prof. Bílka, olejomalby s koňskou tématikou aj. V patře se nachází kopie koňského boxu z Kladrub s figurínou koně a ukázkami krmení, trenažér simulující jízdu s dvouspřežím, dětský koutek a promítací sál, v němž nepřetržitě běží několik krátkých filmů o starokladrubském vraníku (standarty, porod koně, život koně, využití koně, podkování, zapřahání), o životě prof. Bílka a o historii Švýcárny.
Nedaleko Švýcárny se pak nachází oblíbený Kočičí hrádek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo jsme měli s sebou. Jinak je možnost občerstvit se v restauraci U zámku nebo ve výletní restauraci Monaco.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Švýcárna je moc pěkně opravená. Velmi příjemná byla i slečna v pokladně. Líbily se nám krátké dokumentární filmy, které vlastně shrnuly texty informačních tabulí ve výstavní hale, takže jsme je ani nemuseli číst. Jen těch interaktivních prvků v expozici moc nebylo, ale prý mají být postupně doplňovány i se soutěžemi a hrami pro děti.
Ostatní informace
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin
Plné vstupné 40 Kč, objekt je bezbariérový