Za vodopádem do Krušných hor.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výlet na jeden z vodopádů v Krušných horách, do klidné a tiché rekreační oblasti, na Helenčiny vodopády.
Za čím jedeme?
Vycházím z Rudolic v Horách, z malé obce na hřebeni Krušných hor. Původní dřevorubecká osada se dnes přeměnila v chatařskou a chalupářskou oblast, které dominuje opravený kostel Nejsvětější Trojice a o kus dál Eduardova skála.
Jdu po silnici směrem na Svahovou. Tu brzy opouštím a odbočuji na Sluneční cestu směřující na Pyšnou. Při křížení s turistickou cestou odbočuji po červené, která klesá k potoku. Ten má dva názvy. Na mapách je nazývaný Lužec, místní ho jmenují Nivský potok. Obě jména vznikla překladem původního německého názvu potoka Aubach /luh, niva/.
Cesta se u kamenného můstku napojuje na lesní silničku. Od tohoto můstku vede po proudu potoka vyšlapaná pěšina, která asi po 100 metrech končí u vodopádu, kterému se říká Helenčiny vodopády a nebo také vodopád na Nivském potoce. Voda zde překonává čtyřmetrový skalní stupeň, pod kterým jsou ještě dva menší stupně a peřeje.
Vracím se zpět na značenou cestu, která vede okolo chat k horskému hotelu Svahová. Z terasy je hezký výhled na protější zalesněné svahy se skalní vyhlídkou Kočka, na Pyšnou a na vrchol Jedlová.
Žlutě značená cesta prudce schází pod elektrický vedením do Boleboře a dál lesem do Jindřišské. Upravená obec, kde na autobusové zastávce je netradiční knihovna. V knihovničce jsou knihy, které si můžete půjčit, nebo vyměnit za jiné. Stále po žluté pokračuji do Jirkova.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení v Horském hotelu Svahová a v Boleboři
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Méně navštěvovaná oblast s vodopádem, výhledy do okolí.
Ostatní informace
Výlet můžete zakončit návštěvou Červeného hrádku, nebo městské věže a podzemí v Jirkově.