Za žulovými balvany do rakouského příhraničí - Waldviertel, Blockheide
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Hned několik viklanů a mnoho dalších zajímavých obřích balvanů je k vidění kousek za naší jižní hranicí, nedaleko městečka České Velenice. Jejich největší koncentrace je v přírodním parku Blockheide, který začíná hned na okraji sousedního pohraničního městečka Gmünd, tedy v dosahu pěšího výletu. Stojí ale za to podívat se i do trochu vzdálenějšího okolí, kam se dá snadno dojet na kole. Doporučuji navštívit v Gmündu informační centrum a opatřit si nějaké mapky. Moc si ale od toho neslibujte, značení v Rakousku se s naším nedá srovnávat. Pro orientaci v Blockheide, kde jsou vyznačené různé okruhy, je možná lepší ofotit si plánek na ceduli u vstupu do parku nebo u rozhledny.
Gmünd je příjemné upravené městečko: může se pochlubit zámkem, náměstím s radnicí a domy zdobenými sgrafity a pěkně zrenovovaným gotickým kostelem. První velké balvany uvidíme v korytě řeky Lužnice, která městem protéká a zčásti tu tvoří státní hranici, další u domů na předměstí Grillenstein, kterým musíme projít, abychom se dostali do přírodního parku. Cestou podél romantického rybníčku s kapličkou na břehu balvanů přibývá a brzy přijdeme do centra parku s dřevěnou rozhlednou. Tady už je balvanů jak naseto: k některým pozoruhodnějším, např. k prvnímu z viklanů nebo "keltské svatyni" nás nasměrují šipky. Pro cestu dál je možné zvolit některý z okruhů nebo je zkombinovat. Doporučuji okruh "Pilzstein", protože minout ten nejhezčí ze skalních útvarů, Hřiba, by byla opravdu škoda. Šipky ovšem nejsou na každém rozcestí, takže bloudění rozhodně není vyloučeno, ale možná toho pak uvidíte i víc. Jsou tu mimo jiné ještě další dva viklany. Těžko přehlédnete monumentální Kryštofův kámen (Christopherstein); kdo vyleze až nahoru, uvidí navíc "obětní misky", dle tradice otisky prstů sv. Kryštofa, když ukazoval ďáblovi svou sílu. Velmi romantické místo je zatopený lůmek Mondteiche, zajímavá je i naučná stezka s ukázkami, jak se žula zpracovávala. Škoda, že už neexistuje největší z místních balvanů, zvaný Lutherische Kirche, u něhož se snad v dobách protireformace konaly tajné luteránské bohoslužby: byl prý vysoký asi 15 m a byl zničen již někdy koncem 19. století - zužitkován na stavební kámen...
Za dalšími dvěma viklany vyrazíme na kole: okruh je dobré zvolit tak, abychom se vyhnuli rušnějším silnicím a pokud možno využili cyklotras. Nejvzdálenějším bodem bude město Heidenreichstein se zachovalým vodním hradem a přírodním parkem Heidenreichsteiner Moor v bezprostředním okolí. Park ukrývá obří viklan Hängender Stein - naštěstí je dobře označen na naučné stezce. Druhý viklan se nachází při lesní cestě mezi městečky Amaliendorf a Schrems.
Za čím jedeme?
Je to výlet hlavně za krásnou přírodou, i když i nějaká ta kulturně-historická pamětihodnost se najde.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytovat se dá v Českých Velenicích nebo nedalekých Nových Hradech. Jinak možnost občerstvení v každém rakouském městečku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejhezčí z útvarů Blockheide jsou Skalní hřib a Kryštofův kámen.
Ostatní informace
Vstupné je pouze na rozhlednu v Blockheide.