Zámek a park Milotice.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Návštěva milotického zámku a také zámeckého parku patří zcela jistě k výjimečným zážitkům. Původně v těchto místech stála gotická tvrz, ze které dnes můžeme zřejmě vidět jen vodní příkop. Někdy mezi léty 1586 až 1596 získal zámek renesanční tvář. Bohužel ten ve druhé polovině 17. století padl za oběť Tatarům a následné vypálení v roce 1705 uherskými kuruci jej přetvořilo ve zpustlý objekt. Dnešní podobu nechal dát zámku Karel Antonín Serenyi a to ve dvou etapách, mezi léty 1719 – 1725 a 1738 – 1743. V sedmdesátých letech 17. století byla stavba zvýšena o patro a čtyři nárožní věže. Posledními majiteli byli až do roku 1945 Seilern – Aspangové, kterým byl na základě Benešových dekretů zámek vyvlastněn. Dnes patří zcela jistě mezi nejkrásnější zámky nejen Hodonínska ale celé Jižní Moravy. A tak stačilo odbočit při cestě ze Slovenska z hlavní silnice v nedalekém Kyjově a po pár minutách stojíme na parkovišti před zámkem.
Za čím jedeme?
Již cesta po mostě přes příkop a vstupní brána s výjimečnou sochařskou výzdobou jsou signálem, že se jedná o stavbu zajímavou. Zámek tvoří čtyři křídla Kolem obdélníkového nádvoří. Nároží zdobí čtyři hranolové věže. Obě hlavní průčelí mají ve středu rizality, které zakončuje na vstupní straně atika a z pohledu zahrady trojúhelníkový štít. Z parku vede do prostředku terasy s balustrádou schodiště, které pokračuje až do 1. patra zámku. V okolí zámku jsou dále dvě oranžérie, konírna, jízdárna a další hospodářské budovy. Zámecký park má dvě části, pravidelná francouská navazuje na zadní část budovy a pokračuje přilehlou bažantnicí. V té jsou stavby romantické zříceniny a střeleckého pavilonu a protékají tudy pravidelně vedené potoky. Nechybí ani rybník s ostrůvkem. Obě části od sebe odděluje zeď. Součásti parku jsou fontány a obdiv vzbuzují staleté stromy. Krásné jsou především duby a lípy. Ze vzácných stromů lze vidět jinan dvojlaločný či dřezovec trojtrnný a mnohé další. Ve francouské části parku zaujmou habrové tunely. Prohlídka interiéru je přehledem běžného života posledních majitelů. Jistě upoutá freskový sál, kaple či knihovna. Ale zajímavými jsou i pokoje dětí nebo jejich vychovatelky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Naproti zámku je otevřena hospůdka, kde se dá koupit občerstvení. S ubytováním jistě v této oblasti nebudou problémy.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Návštěva tohoto místa je skutečně velkým prožitkem. Líbila se nám, kromě již popsaných věcí, sbírka barokních soch, ale i nabídka vín zdejšího pěstitele na zámku. Popsat vše, co lze vidět, by zabralo několik stran a tak vše další necháme na přiloženou foto galerii. Poměrně zanedbaná je bažantnice, která by si jistě zasloužila více pozornosti, to je jediná kaňka tohoto krásného místa Moravy.
Ostatní informace
Zámek je nyní na jaře otevřen pouze o víkendech. Zde si dovoluji odkázat zájemce na webové stránky zámku: www.zamekmilotice.cz . Ještě maličkost, která zámku na popularitě hodně ubírá. Chtěli jsme si koupit pár pohledů, ale to co nám nabídli byl vrchol ubohosti. To si milotický zámek skutečně nezaslouží. Celá vycházka, když se zatouláte i do vzdálenějších koutů bažantnice se vejde asi do 4 až 5 kilometrů.