Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
K hořovickému zámku se dostanete pochopitelně nejednodušeji pochopitelně autem. Orientace není složitá. Z dálnice D5 vás vyvede směrovka na Hořovice. V městě Vás k zámku dovede směrová tabule. Do Hořovic se můžete dopravit pochopitelně i autobusem nebo vlakem
Je u nás řada památek, které mají co nabídnout a také každoročně přilákají davy návštěvníků. Jsou tu však i takové, které mají také co nabídnout, ale třeba zásluhou své polohy, se tak velké popularitě netěší. Do takové kategorie spadá i zámek Hořovice, neznamená to však, že by neměl co nabídnout..
Když jsme sem v podmračeném únorovém odpoledni přijeli, působil zámek opuštěným dojmem. Jen v několika oknech se dalo zahlédnout světlo. Jako kdyby se toto panské sídlo probouzelo z dlouhého, těžkého snu. Však také historie tohoto místa je také dlouhá. Vše začíná polovinou 12. století, kdy zde v rámci kolonizační vlny vyrostl panský dvorec, ovšem písemné prameny zmiňují Hořovice teprve ve století třináctém a to ve spojitosti s rodem Žerotínů, tedy s rodem, který se zasloužil i vznik města Hořovic v polovině 14. století. Toto století je vůbec charakterizováno určitým zmatkem a z toho vyplývajícími nejasnostmi ohledně majitelů zdejšího panství. V době husitských válek vyrostl na místě původní tvrze hrad vlastněný rodem Hullerů z Hořovic, což mimo jiné dokazuje i záznam o devítidenním obléhání zdejšího hradu sirotky, kteří jej nakonec obsadili, když se tehdejší hradní pán nakonec přidal na stranu kališníků. Významně se do historie hradu zapsali pánové z Říčan, nejvíce pak Mikuláš Litvín, jenž nechal pozdně gotický hrad přebudovat na renesanční zámek, který ve svých zdech po určitou dobu skrýval i velkou sbírku humanistických knih vybudovanou Václav Litvínem. Tato velmi ceněná kolekce však byla, po prodeji panství do rukou rodu Hesenských v roce 1852, rozprodána. Mezitím v Hořovicích působil rod Martiniců, jenž zámek velmi levně získal jako konfiskát v roce 1622. Za všechny zmiňme alespoň Jaroslav Bořitu z Martinic, známého jeho nepopulární rolí při pražské defenestraci. Po smrti posledního Martinice Bernarda Ignáce se na Hořovicích usazují pánové z Vrbna a Bruntálu. S nástupem Jana Františka se tu začíná opět stavět. Starý zámek už nestačil požadavkům panstva a tak o pár desítek metrů dále vyrostlo nové sídlo, v němž zmiňovaný rod vydržel až do roku 1852, kdy z Hesenska přichází kurfiřt Friedrich Wilhelm i s jeho budoucí manželkou Gertrudou, kvůli níž vlastně Friedrich zdejší zámek zakoupil. Gertruda byla ženou neurozenou, ovšem zakoupením zámku i části panství se stala Gertrudou z Hořovic a tudíž i ženou urozenou.
Potomci kurfiřta vlastnili Hořovice prakticky až do roku 1945. Ke konci 2. světové války tu však sídlila už jen část rodiny. Právoplatný majitel Jindřich ze Schaumburgu totiž uř v roce 1938 narukoval do wehrmachtu, roku 1942 padl v Tunisku do amerického zajetí a na své sídlo se již nikdy nevrátil. Jeho syna Leopolda ke konci války uvěznilo gestapo a internovalo ho na Kladně. Z vazby se dostal v posledních týdnech 2. světové války, které s matkou strávil v Hořovicích. Brzy však oba odcestovali do Vídně a na zámek se také již nikdy nevrátili.
Hořovice byly na základě dekretu číslo 7 prezidenta ČSR Edvarda Beneše 30. června 1945 zestátněny a dány pod správu národního správce. Zámecký objekt necelý měsíc sloužil jako nemocnice, poté zde pobýval oddíl rudé armády a následně byl celý objekt předán městu Hořovice. Následná inventarizace už nemohla rozkrýt, kolik skvostů si jako válečnou kořist odvezla ruská armáda. Inventurní soupis v té době zaznamenal pouhých 2241 inventárních předmětů. Zbytek zmizel. Do zámeckých prostor se nastěhoval poštovní úřad, později také Musejní spolek pro úřady státní správy i Okresní rolnická škola. Přesto tu od roku fungoval Prohlídkový okruh, jenž byl však pro havarijní stav objektu v roce 1975 uzavřen.
Znovuvzkříšení se hořovický zámek dočkal v roce 1985, kdy byly v jeho interiérech instalovány výstavy hraček a drobných plastik ze středočeských zámků, později i výstava historických hodin. Teprve v následujících letech se začaly návštěvníkům otevírat další zámecké prostory. Díky tomu se dnes můžete seznámit s barokním interiérem zámeckého vestibulu, jemuž dominuje freska Jana Ferdinanda Schorra nebo s rozměrnými plátny na zámeckých chodbách. Působení šesti generací rodu Vrbnů na Hořovicích připomíná přijímací salón, zatímco Velká jídelna připomíná atmosféru zámku v době hesenského kurfiřta Friedricha Wilhelma. Vraťme se však ještě k rodu Vrbnů. Jeho příslušník Rudolf je patrně nejzajímavější osobností zde působící. Tento všestranně vzdělaný šlechtic se mimo jiné zasloužil o rozkvět hraběcích slévaren v nedalekém Komárově a má proto na zámku místnost, připomínající jeho osobu. Po architektonické stránce je zajímavý Hlavní sál, přebudovaný v 19. století z původní barokní kaple, později vyzdobený v novoklasicistním stylu. Najdete tu ale i Červený salónek, připomínající portréty zavěšenými na jeho stěnách éru rodu Schaumburgů, nebo salónek Hudební. Ten pro změnu připomene hraběte Rubena z Vrbna – obdivovatele umění a hudebního mecenáše.
Končí naše malá procházka po zámku Hořovice. Ukázala nám sice jen zlomek z těch 160 místností, kterými zámek disponuje. Třeba na ně zbyde čas někdy příště. Zámek Vám sice své brány v dubnu a říjnu otevře pouze o víkendech, od května do září sem však můžete zavítat každý den kromě pondělí.
Tip Turistika.cz - www.zamek-horovice.cz
Jídlo jsme nepotřebovali, neboť jsme na hořovický zámek dorazili až pozdě odpoledne, nicméně ve městě se určitě příležitost k dobrému obědu ujrčitě najde.
Zámek sám o sobě má své kouzlo. Ale snad nejvíce nás potěšil fakt, že se na zámku stále pracuje a je tedy naděje, že se brzy rozzáří do ještě větší krásy.
Ceny za prohlídku závisí na typu prohlídky, kterou si vyberete. Cena za první či druhý prohlídkový okruh činí 110,- Kč, resp. 90,- Kč, kombinace obou okruhů je možná za 150,- Kč. Návštěva sbírek hraček nebo hracích strojků Vás vyjde na 60,- Kč, resp. 40,- Kč.