Zámek Litomyšl
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
autem do Litomyšle. Na zámek............zámecká paní čeká...na zvědavé turysty........
Za čím jedeme?
Svého zástupce na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO má i východočeský region. Jejím zámek v Litomyšli, ležící 50 km jihovýchodně od Hradce Králové, na hlavním silničním tahu ve směru na Brno. Renesanční zámek z druhé poloviny 16. století se touto poctou může pyšnit od roku 1999. Je nejvýznamnější renesanční památkou u nás, punc výjimečnosti mu dodávají nádherné arkády podle italských předloh. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance a to včetně sgrafitové výzdoby fasád a štítů, která je unikátním uměleckým dílem, neboť její motivy se neopakují. Malby ve tvaru psaníček pokrývají všechny zdi zámku. Na zdech se dochovaly i rozměrné figurální scény s výjevy ze života císaře Konstantina, zhotovené stejnou technikou.
Nejstarší zmínka o existenci hradu v Litomyšli nalézáme v Kosmově kronice z 1.čtvrtiny 12.století. Kronikář tam zmínil existenci hradu roku 981. Dříve to byl dřevěný hrad. Teprve po husitských válkách byl postaven nový kamenný hrad. V roce 1567 syn moravského hejtmana Vratislav z Pernštejna obdržel panství Litomyšl s hradem od císaře Ferdinanda jako léno. Nový majitel, jeden z nejmocnějších šlechticů v království, nechal vystavět zámek v letech 1568-1581 jako své sídlo pro sebe, svou španělskou choť Marii Manrique de Lara z rodu Mendozů - dvorní dámu císařovny Marie a jejich 21 dětí v podobě dvoupatrové čtyřkřídlé budovy se čtvercovým nádvořím. Stavitelem byl v Čechách působící architekt vlašského původu Giovanniho B. Aostalliho. Roku 1649 získali zámek Trauttmansdorffové, sto let poté se držiteli stali Valdštejnové a posledními majiteli byli Thurn-Taxisové. Vlastní zámek je obklopen hospodářskými budovami, postavenými a upravenými převážně v barokním slohu, zámecký areál doplňuje rozlehlá zahrada, která byla založena současně se zámkem a upravena a rozšířena v 18.století. Její součástí je i přírodní amfiteátr. Litomyšl je skvělým dokladem středoevropské šlechtické residence z období renesance, která si uchovala svou celistvost i po přeměnách ve stylu nových uměleckých směrů.
Návštěvníci se mohou těšit na bohaté interiéry, které jsou jim nabídnuty v rámci dvou prohlídkových okruhů. Ve 13 sálech jsou k vidění sbírky empírového nábytku z počátku 19. století, obrazy z 18. století a sbírky míšeňského, vídeňského a berlínského porcelánu. V prvním patře se můžou těšit na prohlídku zámeckého divadla. Zapomenout by návštěvníci neměli ani na prohlídku nádherného a rozsáhlého sklepení zámku s dokonalým systémem
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Lytomyšli je spousta mýst kde se ubytovat a i v širokém okolí......... je jen na vác co si vyberete my jsme byli ubytovaní r hotýlku v podzámčí......
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
krásný zámek byl to krásný výlen jen nám nepřálo počasí pršelo a pršelo ale ani taak jsme to nevzdali a zámek si prošli...... až na počasí paráda....
Rodný byt Bedřicha Smetany
Bedřich Smetana se narodil dne 2. března 1824 v zámeckém pivovaře jako syn vrchního sládka Františka Smetany a Barbory Linkové - sládkovy druhé ženy. Smetanův rodný byt v pivovaře je ve správě Regionálního muzea v Litomyšli a je návštěvníkům přístupný. Při návštěvě vstoupíte do přijímacího salónu, do pracovny pana Sládka, do ložnice Smetanových i do malého pamětního pokoje. Při prohlídce můžete poslouchat Smetanovu hudbu.
Ostatní informace
Bedřich Smetana Návštěvní doba:
duben, říjen ..... soboty, neděle, svátky 9 - 17 hodin
květen - září ..... denně mimo pondělí 9 - 17 hodin
Cena vstupného :
dospělý ........... 30 Kč
dítě nad šest let, student, senior ......... 15 Kč
rodinné vstupné ( 2+2 ) ............... 60 Kč
- leden, únor, březen - návštěva zámku možná po předběřné domluvě
- duben - soboty, neděle, svátky 9 - 16 hodin
- květen, červen, červenec, srpen, září - denně mimo pondělí 9 - 17 hodin
- říjen - soboty, neděle, svátky 9 - 16 hodin
- listopad, prosinec - návštěva zámku možná po předběžné domluvě
- Polední přestávka není.
Vstupné pro rok 2009
. I. okruh - barokní divadlo + reprezentační sály, prohlídkový čas cca 50 minut, s průvodcem
dospělý ............. 90 Kč
dítě starší šesti let, student, senior .......... 60 Kč
rodinné vstupné ( 2 dospělí + 2 děti ) ..... 270 Kč
II. okruh - kaple sv. Moniky + dámské hostinské pokoje, prohlídkový čas cca 50 minut, s průvodcem
dospělý ............... 90 Kč
dítě starší šesti let, student, senior .......... 60 Kč
rodinné vstupné ( 2 dospělí + 2 děti ) ...... 270 Kč
III. okruh - instalace divadelních kulis a historických klavírů, prohlídkový čas individuální
dospělý ................. 50 Kč
dítě starší šesti let, student, senior ........... 30 Kč
Za cizojazyčný výklad .......... + 100 % ceny vstupného
Za prohlídku zámku mimo návštěvní dobu objektu........ + 100 % ceny vstupného
Kam a jak jedeme?
Navštívili jsme město Litomyšl a Zámek v Litomyšli.
Přijeli jsme na náměstí do Litomyšle, kde jsme zaparkovali auto a na prohlídku města a na zámek jsme se vydali pěšky.
Za čím jedeme?
Litomyšl je město na samém východě Čech v Pardubickém kraji, 18 km severozápadně od Svitav.
První zmínka o Litomyšli se vztahuje k roku 981 v Kosmově kronice české, která ale vyšla až ve 12. století. Tehdy na litomyšlském návrší stával strážní hrad střežící panství Slavníkovců a nedaleko procházející obchodní cestu evropského významu - tzv. Trstěnickou stezku. Po vyvraždění Slavníkovců roku 995 přešlo území do rukou Přemyslovců. Olomoucký biskup Jindřich Zdík pozval do Litomyšle v polovině 12. století řád Premonstrátů a založil roku 1145 premonstrátský klášter Olivecká hora. Premonstráti dosáhli vysoké úrovně hospodářské a kulturní, a tak byla Litomyšl povýšena roku 1259 na město. V 19. století město ztrácelo na významu, zejména z důvodu vedení významných železničních tratí mimo město. Známým zůstávalo litomyšlské piaristické gymnázium. Ve městě v té době pobývala řada významných osobností, např. Alois Jirásek nebo Božena Němcová.
Dnešní Litomyšl je městem, které si je vědomo svých bohatých dějin a tradic a dokáže z nich čerpat náměty pro další rozvoj. Udržuje bohatý památkový fond, ovšem snaží se také o kvalitní moderní architekturu. Zachovává si v podstatě "maloměstský" charakter a nabízí možnost potkat se aspoň se střípky ducha obrozenecké Litomyšle, rozvíjí bohatý kulturní a spolkový život, ale také průmysl, podnikání a ekonomiku; obyvatelům i návštěvníkům poskytuje bohaté sportovní vyžití (budovaný sportovní areál). Areál renesančního zámku z let 1568 – 1581 je zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pro svůj půvab se Litomyšl stala známým turistickým cílem. Mezi další pamětihodnosti města patří například dům U rytířů, Lidový dům, kostel Nalezení svatého Kříže, kostel Rozeslání Apoštolů, hřbitov s kaplí svaté Anny, pomníky rodičů Braunerových, socha Panny Marie, pomník obětem 1. a 2. světové války a mariánské sousoší na Smetanově náměstí. Ve měste lze nalézt také řadu galerií a muzeí. Mezi významné osobnosti města patří hudební skladatel Bedřich Smetana a akademický malíř Julius Mařák.
První zmínka o existenci hradu v Litomyšli nalézáme ve staré Kosmově kronice z 1.čtvrtiny 8.století. Kronikář tam zmínil existenci hradu roku 981. Dříve to byl dřevěný hrad. Teprve po husitských válkách byl postaven nový kamenný hrad.
V roce 1567 syn moravského hejtmana Vratislav z Pernštejna obdržel panství Litomyšl s hradem od císaře Ferdinanda jako léno. V následujících letech Vratislav z Pernštejna nechal tento zámek přestavět na sídlo pro sebe a svou španělskou choť Marii Manrique de Lara z rodu Mendozů - dvorní dámu císařovny Marie. Stavba byla zcela ukončena roku 1581, její ráz je ukázkovou formou vrcholné renesance.
Na této stavbě je nejlépe vidět příklady tzv. moravské renesance. Ital Giovanni Battista Aostalli, který se podílel také na stavbě Belvederu Františka I. v Praze, zde působil především jako architekt a stavební mistr. Veškeré vnější zdi i komíny zámku jsou pokryty malbami "psaníček", tzv. sgrafitti. Traduje se, že ani jeden motiv vyskytující se na nich se neopakuje.
Vlastní zámek je obklopen hospodářskými budovami, postavenými a upravenými převážně v barokním slohu, zámecký areál doplňuje rozlehlá zahrada, která byla založena současně se zámkem a upravena a rozšířena v 18.století. Její součástí je i přírodní amfiteátr, kde se odehrávají některá představení Operního Festivalu Smetanova Litomyšl.
Právě za vlády hraběte Valdštejna-Wartenberga žila v Litomyšli rodina sládka Františka Smetany. Jeho syn, světově známý skladatel Bedřich Smetana, zde trávil své první roky dětství. V zámku se nachází i klavír, na nějž při své pozdější návštěvě Litomyšle Bedřich Smetana hrál pro potěšení zámeckého panstva.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na náměstí v Litomyšli je spousta možností k občerstvení, jsou zde restaurace, kavárny, cukrárny.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Moc se mi líbil zámek a zajímavé bylo i zámecké sklepení, kde jsou sochy od sochaře Olbrama Zoubka.
Ostatní informace
Otevírací doba:
Reprezentační prostory zámku, Zámecká kaple a hostinské pokoje:
duben, říjen So, Ne, svátky 10:00 - 16:00
květen, září Ut - Pa 10:00 - 16:00 So, Ne, svatky 9:00 - 17:00
červen - srpen Ut - Ne 9:00 - 17:00
Ceník: dospělý 120 Kč
dítě, student, senior 70 Kč
Zámecká zahrada - volně přístupná
zámecká věž - dospělý 70 Kč