Kam a jak jedeme?
Za čím jedeme?
Zbiroh leží na sever od dálnice z
Plzně do Prahy. Nejlepší je sjet z dálnice na 41. výjezdu směr Kařez.
První písemná zmínka o obci je z r. 1230. Původní trhová ves byla r. 1369 povýšena na městečko, od Rožmberků dostali znak (červenou pětilistou růži na stříbrném poli), pečeť, právo vařit pivo a pořádat trhy. Když městečko r. 1897 navštívil císař František Josef I., bylo povýšeno na město.
Pravděpodobně počátkem 13. století, dokonce dost možná již na konci 12. století byl založen na kopečku románsko-gotický hrad. Je považován za nejstarší české šlechtické sídlo. Nejstarší viditelná část zámku - samostatně stojící hlásná věž je nejstarší samostatně stojící hlásnou věží na našem území. Zde je také nejhlubší zámecká studna v Evropě (163 m) a jedna z nejstarších hradních kaplí u nás. Takže samé nej....
Majitelé hradu se často střídali. Mezi nimi byli i
Král Přemysl Otakar II., rod Rožmberků,
Král Zikmund, rod Kolovratů, rod Lobkoviců, nebo císař Rudolf II. Proto se říká, že je to zámek tří císařů. Během své existence byl často přestavován, nejdřív jako opevněný hrad, později byl přestavěn na zámek. Renesanční podoba zámku je z konce 16. století, kdy zde žil císař Rudolf II. Habsburský. V 17. století byli v zámku vězněni i významné osoby.
Současná novorenesanční podoba zámku je z let 1869 až 1870 – to ho vlastnil podnikatel baron Bethel Heinrich Strousberg. Po jeho bankrotu ho jako prázdný r. 1879 koupili Colloredo-Mansfeldové, kteří ho vlastnili až do r. 1945, kdy jim byl vyvlastněn a zabrala ho armáda. Ta zde byla až do r. 1989. Zámek byl dokonce z map vymazán, aby sídlo armády bylo utajeno. Až r. 2004 zámek získalo město, které jej prodalo firmě Gastro Žofin. Nyní je po rekonstrukci, vrátil se zpátky na mapu a od 18. 6. 2005 je celoročně přístupný veřejnosti.
Po celý rok je možno si prohlédnout Zámecký okruh. Jednotlivé místnosti zámku jsou zařízeny v různých slozích, takže vidíte prostory románské, gotické, renesanční, barokní, klasicistní, dokonce i secesní, protože v letech 1912-1928 ve východním křídle zámku žil nejznámější secesní malíř Alfons Mucha se svoji rodinou a vytvořil zde své významné dílo - obrazový cyklus Slovanskou epopej. Seznámíte se zde i s historií Templářského řádu, protože právě zde má tento řád své sídlo pro střední Evropu. Konají se zde pravidelně zasedání. I do této místnosti se při prohlídce podíváte.
Během hlavní turistické sezony je možno si prohlédnout i Hradní okruh. Dostanete se do míst původního gotického hradu, na samostatně stojící hlásnou věž, do nejstarší kaple Nanebevzetí Panny Marie, podíváte se do nejhlubší zámecké studny. Je možno nahlédnout i do zdejšího vězení. Prohlídka tohoto okruhu není tak častá, v době svatebních obřadů se dokonce ruší, je proto dobré si předem prohlídku rezervovat na tel. čísle 371 784 598, případně na emailu info@zbiroh.com.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Určitě se můžete najíst nedaleko zámku v zámecké restauraci U Rudolfovy kratochvíle. Vedle je i hotel. Nám se ceny zdály zbytečně vysoké, zajeli jsme se najíst do města do restaurace Na radnici.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Prohlídka zámku byla zajímavá, také proto, že jsme měli skvělého průvodce. Fotit se smí pouze vstupní schodiště, v ostatních místnostech je to zakázané.
Ostatní informace
Hlavní vjezd do areálu zámku je od jihu, kudy se dostanete na placené parkoviště. My jsme auto nechali v jedné z uliček před tímto vjezdem. V pátek v dubnu tam však parkovné nevybíral nikdo.
Okolo zámku vede naučná stezka v délce cca 1 km. Na informačních tabulích se dozvíte informace o těch částech zámku nebo hradu, které právě vidíte.
Dominantou města je kostel sv. Mikuláše z r. 1364, který byl r. 1716 barokně přestavěn.
A na závěr – ve městě se narodil J. V. Sládek, ve svých dílech město opěvuje také Fráňa Šrámek, který zde nějaký čas pobýval.
Poslední aktualizace: 23.5.2018
Zbiroh – město, hrad a zámek na mapě
Diskuse a komentáře k Zbiroh – město, hrad a zámek
Dobrý den
super výlet sem
my vzdy zamek navstevujeme kdyz jezdime sem http://www.nadrybnikem.eu/
v…