Židovské museum Berlín - Das Jüdische Museum Berlin
Kam a jak jedeme?
Muzeum se nachází v centru města, je k němu dobrý přístup díky u-bahn.
Za čím jedeme?
Židovské muzeum je fascinující stavba, která byla vystavěna jako památník židovským obětem 2. Světové války. Celá budova je ukázkou působení různých architektonických prvků na člověka.
Při vstupu se prochází přes přísné bezpečnostní opatření a věci je potřeba odložit v šatně. Prohlídka začíná ve spodním patře musea. Sešli jsme úplně dolů a procházíme se v šikmých chodbách z kopce a zase do kopce. Ve stěnách jsou místy vitríny s věcmi, které zbyly po svých bývalých majitelích spolu s popisem jejich osudů. Na pravé straně je vstup do věže, která je nejdreprsivnějším místem jaké jsem kdy viděla, symbolizuje úzkost zadržených lidí. V uzavřeném prostoru skoro ve tmě slyšíte vzdálené zvuky zvenčí, ale kolem vás je zeď a není úniku a pomoci. Další výraznou částí muzea jsou prostory naplněné tisíci kovových obličejů. Na jednom místě je do nich umožněn přístup a při chůzi přes obličeje uslyšíte křik milionů obětí holokaustu. Odtud už stoupáme po schodech stále nahoru až vyjdeme úplně ven do zahrady exilu. Zahrada exilu je fascinující místo, procházíte do kopce po hrbolaté zemi kolem vysokých sloupů, na kterých nahoře vyrůstají zelené výhonky. Jsou ale daleko a cesta je těžká. Zahrada symbolizuje pocity exulantů, kterým se podařilo zachránit odjezdem do cizích zemí. Zde začínali bez ničeho, od píky a často úplně sami. Nad nimi se vznášela záchrana ale byla tak nepřístupná... Proti těmto strohým částem jsou další části muzea doslova přecpány různými artefakty. Další cestou muzeem procházíme různé kapitoly židovské historie, od starověku do moderní éry. Seznámíte se židovskými tradicemi, náboženstvím, kulturou i slavnými osobnostmi.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžeme kdekoliv, muzeum je v centru města.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Architektura, uspořádání muzea, množství interaktivních prvků...
Ostatní informace
Po zkušenosti s prohlídkou doporučuji vyhradit si na návštěvu aspoň půlden. Ve spodní části je lepší nasadit svižnější tempo, protože délka muzea a množství exponátů by vydala na několika denní prohlídku.
Web: http://www.jmberlin.de/index.php
Vstupné pro dospělého 5 eur, za 2 eura je možné zapůjčit si audioguide