Zřícenina hradu Džbán v Budětické vrchovině.
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Nádherné červencové ráno je předzvěstí hezkého dne. Zřejmě se i trochu více ohřejeme a tak je vhodné výlet předem promyslet. Po osmdesátce to jinak nejde. Nabízí se zřícenina hradu Džbán v přírodním parku Buděticko. Dlouho jsme tam nebyli a prý se tam mnohé změnilo. Hrad nechali postavit ve druhé polovině 13. století páni z Budětic. Užívali ho pouze několik desetiletí a posledním hradním pánem byl Bohuslav z Budětic, který se přestěhoval v roce 1291 na hrad Rabí. Ani další majitelé panství o hrad nejevili zájem a ten postupně chátral a zcela zmizel. Jeho pozůstatky byly znovu odkryty na počátku šedesátých let minulého století. Tolik z historie hradu, Výchozím místem pro náš výlet jsme zvolili obec Budětice. Po zaparkování před obecním úřadem jsme se trochu rozkoukali a po modré vyšli směrem k severu.
Za čím jedeme?
Jdeme po silnici směrem na Vlkonice. Za posledním stavením obce jsou po obou stranách stromy a keře a za nimi louky. Začíná docela slušné stoupání. Vpravo od silnice ze zvedá Ovčácký vršek. Na straně opačné jsou kopce Plouhová, Pahorek a Zločín. Se stoupající výškou vidíme na jihu hlavní hřeben Budětické vrchoviny s nejvyšší horou Čepičnou. Na západě je vidět skupina kopců kolem Žebráčku. Stoupání končí a po pravé straně máme turistický přístřešek a tabuli s informacemi o zdejší přírodě a něco z minulosti. Pod lipami je křížek a na východě vrchol naší cílové hory. Procházíme po okraji louky. Vkrádá se myšlenka, kam zmizeli kvetoucí louky plné motýlů a dalšího hmyzu. Docházíme k lesu a po stezce procházíme smíšeným lesem. Letní květena je o něco chudší než jarní. Kolem stezky kvete několik trsů kopretiny chocholičnaté a na několika místech kapraď samec. Ze stezky odbočujeme na pěšinku, která stoupá na hřeben. Docházíme k hradnímu příkopu a šplháme do hradního areálu. Na severní straně objevujeme pozůstatek věže a hradního paláce. Uvádí se, že další stavby byly dřevěné a nic se z nich nedochovalo. Na hřebeni je vrcholová tyč. Džbán je v téhle části vrchoviny nejvyšší a jako jediný má přes 600 metrů ( 619). Nový je tady turistický přístřešek a dřevěná silueta džbánu. Z vrcholu je výhled na hrad Rabí. Hradní příkop je z jižní, západní a severní strany. Rostou tady velmi hezké divizny malokvěté. Na jižní straně je několik suchých borovic přímo nad cestou. Prohlídka hradu je za námi a stejnou cestou se vracíme zpět.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a především pití je vhodné mít v batohu. V Buděticích je poměrně slušně zásobený obchod. Dobrá restaurace je v Rabí, což jsou asi dva kilometry. Ubytování se najde na Rabí a v nedaleké Sušici.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hradní zřícenina Džbán je hodně zajímavé místo. Když se k tomu přidá okolní krajina, je stále co obdivovat. Přírodní park Buděticko má z velké části vápencové podloží s bohatou květenou. Turisté sem moc nechodí, ale kdo tento kraj pozná, bude se sem rád vracet. Nám se tady líbilo.
Ostatní informace
Celá cesta se vejde tam i zpět do čtyřech kilometrů s převýšením okolo 120 metrů, Hrad je volně přístupný, ale suché stromy jsou určitým nebezpečím. V obci Budětice je několik menších sakrálních i světských objektů. Jedinečnou památkou je jistě pozdně románský kostel sv. Petra a Pavla, která by se neměla vynechat. Byl postaven mezi roky 1240 – 1250. Barokní přestavbou prošel v roce 1676. Poslední úpravy byly provedeny v roce 1768. Z vnitřního zařízení je cenná kamenná křtitelnice ze 13. století. Kostel je kulturní památkou. Parkovat lze na návsi. Dostat se sem veřejnou dopravou je složitější.