Čepice a svatý Jan ze skla.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Čepice jsou malou vískou v údolí Otavy, nedaleko známého městečka Rabí. Obec dobře znají vodáci, kteří využívají místní kemp. Kdysi se zde rýžovalo zlato, což dokládají zbytky sejpů. Z nich se později stala obecní draha, která posloužila ke stavbě ochranného valu před velkou vodou. Val je dnes dlouhý kolem 1 kilometru a vísku spolehlivě chrání před povodněmi. Další zajímavostí jsou dva mosty přes řeku, žádná jiná ves na celém toku řeky se tímto počtem nemůže pochlubit. Starší most by již dávno měl být technickou památkou a v nedávné době na něm byla usazena krásná, skleněná socha sv. Jana z Nepomuku. A ta je mimo jiné i cílem tohoto výletu.
Za čím jedeme?
Vycházíme od sušického nádraží po žluté značce po proudu řeky Otavy. Ta nás dovede do Velké Chmelné. Mají zde hezkou opravenou kapli a jak ze vsi, tak i z jejího okolí se otevírají hezké pohledy na hřeben Budětické vrchoviny nad levým břehem řeky. Odtud pokračujeme po Otavské cyklostezce do údolí řeky. Za mostem přes Podmokelský potok vede cesta lesem podél železniční trati. Dostáváme se k silnici Ze Sušice do Žichovic. Odbočujeme doleva přes trať a po pěti minutách již máme sv. Jana před sebou. Ve vsi je ještě hezká kaplička sv. Antonína Paduánského a několik stavení s prvky selského baroka. Z Čepice se vracíme na již známou silnici, po ní jdeme do Žichovic a vlakem se vracíme do Sušice.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití je dobré mít v batohu. Je možné se najíst v Žichovicích anebo v Sušici. Totéž platí i o ubytování.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Socha je skutečně vynikající dílo. Jedná se údajně o největší skleněnou sochu tohoto světce na světě. Jeho pohled směřuje jak na řeku, tak i na lid jdoucí po mostě. Když k tomu připočteme nádherné okolí, které se na podzim zbarví do nespočitatelných barevných odstínů, nechce se odtud ani odejít.
Ostatní informace
Na samém počátku zrodu této sochy byl kytarista Lubomír Brabec. Právě jeho zásluhou se tato akce dala do pohybu. Socha je dílem výtvarnice Vladimíry Tesařové. Ta to se sklem skutečně umí. Její prací je také známý skleněný oltář v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě na Šumavě. Ostění kolem sochy je ze žuly a vytesal jej Martin Mašek. Ve zvonařské dílně Tomášková – Dytrychová byly odlity zlaté hvězdičky, které sochu zdobí. Celá cesta je dlouhá kolem 5 až 6 kilometrů a vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Parkovat se dá na návsi, nedaleko od mostu.