Arménie - Eschmiadzin
Autobusem číslo 111 jedeme z hlavního autobusového nádraží v Jerevanu do centra Armenské církve, do města Eschmiadzin. Cesta je dlouhá 24 km. Poté, co zde v pravé poledne vystupujeme, nestačíme se divit. Podle zjištěných údajů se mělo jednat o překrásné duchovní místo, ale ve skutečnosti komunisté město přestavěli. Jsou zde nehezké paneláky, na okraji města je vidět nějaká továrna. Při této návštěvě, ale i při předchozích toulkách po arménských městech jsme začali rozumět tomu, proč se o Jerevanu říká, že je to perla Arménie. Ostatní města totiž připomínají spíše vesnice a tak je Jerevan mezi slepými jednookým králem.
Eschmiadzin je bývalé hlavní město, centrum arménské církve a nejvýznamnější poutní místo všech Arménů. Město se původně jmenovalo Vardgesavan a vzniklo ve čtvrtém nebo třetím století př. Kristem. Později bylo přejmenováno na Ečmiadzin, což znamená „Prvorozený sestoupil na zem“. Toto malé město, ležící v nadmořské výšce 879 metrů na západ od Jerevanu, znamená pro Armény totéž, co pro katolíky Vatikán. Sídlí zde Katholikos, hlava ortodoxní Arménské apoštolské církve.
Vstup do areálu zdobí nová slavobrána, která byla postavena v roce 2001 při příležitosti oslav 1700. výročí přijetí křesťanství. Sochy znázorňují sv. Tadeáše a sv. Bartoloměje, kteří přišli do Arménie v roce 35 šířit křesťanství, za což byli mučeni a nakonec zabiti. Nejenom alej za branou je lemována vzácnými kamennými arménskými kříži - tzv. Kačkary, které jsou dovezené z různých koutů bývalé arménské říše. Dominantní stavbou je katedrála Mayr Tačar, která je současně nejvýznamnějším kostelem v zemi. Svatý kostel stojí v příjemném parku, obklopen vzrostlými stromy a uzavřen stavbami s klášterním zázemím. Kostel byl vystavěn na půdorysu kříže, se zvoničkou na každém rameni. Ze strany hlavního vstupu je zvonice výrazně větší a zdobnější. Vnitřek je skromný, na stropě jsou malby s rostlinnými motivy. Atmosféru dotváří mohutný kužel světla přicházejícího vysoko umístěným oknem.
Podle legendy žil ve třetím století král Trkades, který se zbláznil a myslel si, že je vepř poté, co nechal ukamenovat křesťanskou dívku, která ho odmítla. Z bláznovství dokázal vyléčit krále až křesťanský vězeň Gregory, který byl tou dobou 12 let vězněn v podzemní studni. Trkades z vděčnosti přijal křesťanskou víru pro sebe i pro celou Arménii. Gregory se stal svatým a na základě snu zvolil místo pro založení eschmiadzinského kostela. Mělo to být na místě, kde se mu prý zjevil Ježíš se zlatým kladivem. Údajně měl také podle Ježíšova vnuknutí, navrhnout plány katedrály. A navrhl je dobře. Nejenže přečkala více než tisíc let, ale nakonec ji UNESCO v roce 2000 zapsalo i na Seznam světového dědictví. Eschmiadzin je dnes považován za jedno z nejsvětějších míst v Arménii. A je to poznat podle množství lidí, kteří sem chodí.
Skoro hodinu se procházíme a prohlížíme si toto krásné a zajímavé místo, a samozřejmě fotografujeme. V půl druhé odjíždíme z Eschmiadzinu opět autobusem č. 111. Po cestě jedeme okolo Zvartnotsu, což jsou pozůstatky významného palácového kostela, který byl poškozen zemětřesením v roce 930.
Při putování po Arménii jsem ještě navštívil tato místa a viděl následující:
městečko Areni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-areni
vesnice Antarut: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-antarut
doprava v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/doprava-v-armenii
jezero a město Sevan: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-jezero-a-mesto-sevan
zajímavé tržiště v hlavním městě: https://www.turistika.cz/mista/armenie-trziste-vernissage
tunel z řeky Arpa do jezera sevan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-tunel-z-reky-arpa-do-jezera-sevan
klášter Noravank: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-noravank
hlavní město Arménie: https://www.turistika.cz/mista/jerevan-hlavni-mesto-armenie
koňak Ararat: https://www.turistika.cz/mista/armenie-jerevan-konak-ararat
město Dilijan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-mesto-dilijan
klášter Haghartsin: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-haghartsin
další zajímavé kláštery: https://www.turistika.cz/mista/klastery-v-armenii
lázně v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/lazne-v-armenii
kaňon říčky Azat: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-kanon-ricky-azat
město Jermuk: https://www.turistika.cz/cestopisy/mesto-jermuk-lyzovani-v-armenii
klášter Geghard: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-klaster-geghard
chrám Garni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-chram-garni
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/