Jerevan - hlavní město Arménie
Turistické cíle • Hlavní město
Jerevan je hlavním městem Arménie a z dob nedávných je u nás znám hlavně zprávami a la Rádio Yerevan. V dnešní době má asi milión a jedno sto tisíc obyvatel a nachází se v nadmořské výšce 1.015 metrů. Ačkoliv je Jerevan velmi staré město, založeno bylo již v 8. století před naším letopočtem, žádné historické památky se v něm v podstatě nezachovaly. Už ze zjištěných informací před cestou jsme věděli, že nemáme hledat staré město a úzké uličky, jelikož nic takového se zde nenachází. Celé město je nově vybudované na základě urbanistického plánu jerevanského architekta Alexandra Tamaniana ve dvacátých letech 20. století. Výsledkem je dostatek prostoru i příjemné zeleně. Centrum metropole tvoří kruhový půdorys s širokými bulváry a moderními domy ze sovětské éry. Důležitá místa zdobí robustní betonové památníky a sochy. Hlavní dominantou je kulaté náměstí Republiky o velikosti asi 14 tisíc metrů čtverečných, které je obklopené moderními a architektonicky zajímavými vládními budovami, jež jsou obložené červeným tufem.
Většina cestovatelů, kteří přijedou do Jerevanu autobusem, vystoupí na hlavním autobusovém nádraží.
Naproti němu se nachází jídelna, hezky vypadající a čistá, s příjemnou obsluhou. Mají zde velký výběr jídel, z nichž je jich mnoho i připraveno k odběru za pultem, tudíž člověk může zrakem zhodnotit výtvor místní kuchyně a ví přibližně, co ho čeká. Kdo chce ochutnat něco menšího, může sejít hned u nádraží do podchodu, kde nabízejí sladké pirožek i pirožky s masem. Ochutnali jsme a můžeme doporučit. V blízkosti se také nachází bufet s točeným pivem Gyumri. Samozřejmě z čistě studijních důvodů jsme museli točené pivo vyzkoušet. To už taková sláva není.
Když se vydá člověk pěšky do centra, tak asi po 500 metrech prochází okolo továrny na jeden z nejznámějších a nejžádanějších arménských koňaků, který je pojmenován jako posvátná hora Arménů, Ararat. Prodejnu je možno navštívit, exkurze se však musí objednat a zaplatit (vstupné činí 3.500 AMD na osobu). Po nábřeží pokračujeme dále na most, z kterého je hezký rozhled. Z mapy se dovídáme, že se jmenuje „Мост победи“ neboli „Victory Bridge“. Vidíme staré i nové domy nad řekou, které jakoby se chystaly do ní spadnout. Následuje dlouhá procházka po městě. Prohlížíme si budovy, ulice, lidi a také jednu velkou sochu. Koho má představovat jsme však neodhalili. Ale líbí se nám, tak si ji fotografujeme. Po návratu se na internetu dozvídám, že by se mělo patrně jednat o tuto osobu: Alexandr Miasnikian (1886-1925), arménský bolševik, významný představitel Komunistické strany, předseda rady komisařů Arménie z roku 1921. Zemřel při havárii letadla.
Přicházíme až k budově Státní opery, před níž stojí socha nejznámějšího arménského skladatele, Arama Chačaturjana, autora slavného Šavlového tance. V blízkém parku se setkávají mladí lidé, umělci i penzisté. Prostě to tady žije. Mezi operou a pěší zónou objevujeme restauraci, kde mají mimo jiné točené pivo Plzeň, avšak za velmi nehezké peníze (1.200 AMD / 0,5 lt). Tudíž nic pro nás, kromě toho my také raději ochutnáváme místní nebo okolní výrobky. Prohlídku města končíme u tržnice, kterou již známe z minulé návštěvy města. Nejprve si před tržnicí dáváme šašlík a prohlížíme si krásně zdobenou budovu naproti přes ulici. Z bývalých mešit zbyla dnes v Jerevanu pouze jediná, která stále slouží svému účelu. Uvnitř tržnice obhlížíme sortiment i ceny a nakupujeme domácí sýry, ovoce a sladké arménské speciality.
Při zpáteční cestě jdeme okolo objektu národního stadionu. Na stadionu se nic neděje, ale i přesto je otevřen a tak ho navštěvujeme. Na stadionu, který se jmenuje Hrazdan, sídlí jeden z nejlepších fotbalových klubů v zemi, jehož jméno „Ararat Jerevan“ je opět spojeno s názvem posvátné hory.
Při procházce po Jerevanu si nelze nevšimnout, že se všude hodně staví. V centru i na okrajích města panuje čilý stavební ruch, Jerevan je jedno velké staveniště. Za několik let to tu asi bude vypadat úplně jinak. Nové budovy se tváří sice poněkud neskromně, ale je třeba říct, že poněkud velkorysejší architektonický styl Jerevanu, který nemá žádné historické centrum, celkem sluší. Navíc městu nechybí ani zeleň. Ve městě je samozřejmě spousta jiných zajímavých staveb i věcí, ale člověk by se zde musel ubytovat na několik dní a toulat se a poznávat. Já jsem se zmínil pouze o místech, která jsme navštívili.
*
Při putování po Arménii jsem ještě navštívil tato místa a viděl následující:
koňak Ararat: https://www.turistika.cz/mista/armenie-jerevan-konak-ararat
město Dilijan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-mesto-dilijan
klášter Haghartsin: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-haghartsin
další zajímavé kláštery: https://www.turistika.cz/mista/klastery-v-armenii
lázně v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/lazne-v-armenii
kaňon říčky Azat: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-kanon-ricky-azat
město Jermuk: https://www.turistika.cz/cestopisy/mesto-jermuk-lyzovani-v-armenii
klášter Geghard: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-klaster-geghard
chrám Garni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-chram-garni
poutní místo Eschmiadzin: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-eschmiadzin
městečko Areni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-areni
vesnice Antarut: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-antarut
doprava v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/doprava-v-armenii
jezero a město Sevan: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-jezero-a-mesto-sevan
zajímavé tržiště v hlavním městě: https://www.turistika.cz/mista/armenie-trziste-vernissage
tunel z řeky Arpa do jezera sevan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-tunel-z-reky-arpa-do-jezera-sevan
klášter Noravank: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-noravank
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/