Brusel - hlavní město Evropy
Nepatřím mezi ostřílené světoběžníky a tak když mě moji přátelé pozvali na návštěvu do Belgie, váhala jsem. Neovládám francouštinu natož vlámštinu, bez cestovek nejsem zvyklá cestovat. Oni sami jsou tak pracovně vytíženi, že těžko mohu očekávat servis s autem a průvodcem. Navíc každý líčí Brusel jako nudné město, které je zajímavé jen tím, že tu sídlí Evropský parlament.
Jakou zvolit cestu? Autobusem je to zdlouhavé cca 14 hodin, spolujízda vyhledaná na internetu se musí zařídit dlouho dopředu a to ještě není jisté, že ji některý úředník EU na poslední chvíli neodvolá. Dovolené je málo, tak zbývá už jen letadlo, nakolec dnešní ceny letenek jsou za pakatel.
Cesta letadlem je krátká, pouhé dvě hodiny a už je vidět ne příliš kompaktní město, ze ktzerého se rýsuje známá obří molekula železa Atomium z Expa 58.
Jsem ráda, když přátelé mávají na letišti, odpadá stres s hledáním dopravy z letiště a mimo jiné bydlí na okraji města. Klidné předměstí s domky postavenými pokaždé v jiném stylu se mi líbí. Není to přistěhovalecká čtvrť a tak po osmé večer to vypadá jako by to byla opuštěná čtvtť. Nejrychlejší spojemí s centrem je vlak. Usměvaví modrošedí průvodčí mluví nejméně třemi jazyky, vlaky jezdí na minutu přesně, jsou čisté a tak není divu, že většina obyvatel, i když mají vlastní auta, jezdí do práce vlakem.
V Bruselu jsou čtyři velká nádraží, mezi kterými je rychlé a přehledné spojení a ze kterých se dá během 3 hodim dojet až na hranice Belgie. Mimo jiné o víkendech mají všechny vlaky 50 % slevu a tak je jasné, že se nejdelší výlety plánují na sobotu a neděli.
Všechny nejznámější památky jsou dostupné z nádraží Central, jako např. radniční náměstí Grand Place, za rohem hned najdete známého čůrajícího chlapečka Mannerin Pis, pěšky se dá dojít i ke královskému paláci a do královských zahrad.
Grand Place je nádhernou ukázkou bohatství Flander, domy ze 16. století patřily bohatým kupcům a jejich bohatství i náležitě reprezentovaly.
Jen kousek od královského paláce je známý monument Vítězný oblouk a jen pár minut od něj i sídlo Evropské unie. Pokud budete mít trochu času odpočinede si v pakru u čínského pavilonu a na chvíli si můžete představovat, že jste navštívíli úplně jiný kontinent.
Jako v každém velkém městě, i tady jsou krásné gotické katedrály např. Panna Marie Vítězné viz. fota.
Jídlo v restauracích je drahé a tak českého turistu stejně jako belgického študáka zachraňují smažené hranolky s nespočtem různých příchutí. Pokud to zapijete výborným Belgickým pivem, tak o hladu jistě nebudete. Ještě jeden typ pro dámy, belgická čokoláda je vyhlášená po celém světě a prodává se na každém rohu.
A jaký je celkový dojem? Je to město plné kontrastů, stejně jao u všech velkoměst. Bohaté luxusní restaurace v centru v protikladu s přistěhovaleckými předměstími. Na periférii převládají Marokánci a arabové. Moje fotolovy na arabském tržišti málem nedopadly dobře, pánové nenesou dobře, když jim fotografujete manželky.
Belgičali jsou milí a kultivovaní lidé, ochotní poradit v každé situaci, trpělivě zkoušejí jakým jazykem vlastně pořdně mluvíte a tolerují naše jazykové bariéry.
Asi nejlépe vykreslí město fotogalerie a jestli bude zájem příště pocestujeme do jiných perel Belgie např. Gentu nebo Brug.