Černá Hora a Albánie
Vyprávění o památkách, moři a horách Černé Hory spolu s nakouknutím do tajemné Albánie. Součástí cestopisu je hodně fotografií na www.ceskykras-foto.cz
Černá Hora, Crna Gora nebo Montenegro, je malá ale velmi zajímavá země. Na území velkém přibližně jako Středočeský kraj a s počtem obyvatel poloviny Prahy má Černá Hora vše, co turista hledá a očekává. Na jihu čisté moře s množstvím rozmanitých pláží, veliké a bohatě zarybněné Skadarské jezero a také vysoké vápencové pohoří Durmitor s možnostmi turistiky. Území Černé Hory bylo osídlováno v průběhu dějin různými civilizacemi a národy, které zde zanechaly zajímavé stavby. Pokusím se vám napsat o Černé Hoře to, čím mne zaujala.
Největším, nejznámějším turistickým střediskem Černé Hory je Budva. Budva je velmi staré město s doloženým osídlením již v 7. stol. př.n.l., jehož historické opevněné jádro lze nejlépe obhlédnout při procházce po jeho hradbách. Písčité a oblázkové pláže jsou chráněny od severu a východu horami. Zázemím pláží je také velký a příjemný hotelový komplex Slovenska plaža. Za přijatelné ceny lze v něm nakoupit vše co turista chce nebo potřebuje. Zařízení pokojů je na úrovni na jakou jsme zvyklí z Chorvatska nebo Řecka v nižší kategorii. Jídlo je dobré a je ho dost.
Hranice mezi Černou Horou a Albánií prochází z části Skadarským jezerem. Jezero je dlouhé 43 km, 14 km široké, hluboké až 60 m a má 50 ostrovů. Pobřeží je močálovité a mimo rákosí a orobinec zarostlé i lekníny a stulíky. Skadarské jezero je bohatě zarybněno a je útočištěm 270 druhů ptáků. Výlet do této oázy klidu a přírodního ráje stojí za čas a náklady. Ve středisku Virpazzaru, kam vede z Budvy silnice, se dobře najíte a můžete si vyjet výletní lodí na jezero.
Městem na památky nejcennějším je Kotor. Starý Kotor je dodnes chráněn středověkými hradbami v délce 5 km, postavenými od pobřeží boky Kotorské až na vrch skály nad Kotorem, t.j. do výšky 280 m nad mořem. Ve městě je k vidění řada památek, z nichž nejzajímavější je kostel sv.Tripuna ze 12.stol. s ostatky křesťanského mučedníka a patrona města. Já jsem vystoupil na nejvyšší místo opevnění, pevnost sv. Jana, abych mohl viděl panorama boky Kotorské a starý Kotor hluboko dole. Za 20 minut stoupání po schodech a cestičkách budete odměněni pohledy, které stojí za předešlou námahu.
Cetinje je město ve vnitrozemí Černé Hory, které bylo pro svoji nedostupnost dlouho hlavním městem království Černá Hora a předcházejícího knížectví Zeta. Již v 15. stol. zde nechal legendární vůdce Černohorců Ivan Crnovič postavit klášter, který je dodnes místem blízkým všem Černohorcům a skrývá mnohé historické a kulturní poklady. Ve městě jsou i další zajímavé stavby a v neposlední řadě i sídlo současného presidenta Černé Hory. Pokud přijedete do Cetinje, nenechte si ujít návštěvu kláštera sv.Petra Cetinjského.
Černá Hora hraničí s Albánií a výlet do nedalekého města Shodra je zajímavým "nakouknutím" do málo známé země. Překvapí vás zjištění, že nejobvyklejším osobním autem Albánců je Mercedes ( prý jsou z celé Evropy ) a že docela dobrý koňak stojí 2 Eura. Pověstné protiválečné bunkry ve tvaru hříbků pro jednu osobu, z doby uzavřeného komunismu, jsou skutečně často vidět i na zahradách u soukromých domů. Horský klášter Morača můžete navštívit cestou na sever země silnicí z Podgorice do Kolašinu. Klášter, který patří mezi nejcennější památky pravoslavné církve v Černé Hoře, byl založen r. 1252. Mimo krásné polohy kláštera mezi horami můžete obdivovat i jeho bohatou freskovou výzdobu.
Národní park Biogradska gora, založený roku 1878 knížetem Nikolou na 5400 ha, je jedním ze zcela zachovalých přírodních celků Černé Hory. V okolí Biogradského jezera (s výškou 1099 m.n.m.) se, až do výšky 2139 m (Crna glava), rozprostírá kraj hlubokých lesů, divokých říčních údolí a jezer . Žijí zde mimo jiné i medvědi, vlci, jeleni a vydry. N.P. je turisticky přístupný. Je možno podnikat horské tůry až na vrcholy hor.
Národní park Durmitor, od r. 1977 chráněný UNESCO, má 39 000 ha. Toto vápencové pohoří dosahující výšky 2523 m.n.m (Bobotov Kuk) zatím není příliš navštěvováno. Durmitor je známý především krasovými kaňony řek, z nichž řeka Tara vytváří nejhlubší kaňon v Evropě. V délce 80 km se Tara zařezává do hor a to až do hloubky 1300 m. Vlastní pohoří Durmitor má hotelové zázemí a je turisticky přístupné. Na horských loukách budete obklopeni vápencovou květenou. Jeďte do Žabljaku v Durmitoru a vydejte se po turistických značkách. Stojí to za to.
Zájemce o Černou Horu odkazuji na www.cerna-hora.balkan.cz
Fotografie k článku jsou ve fotogalerii Černá Hora a Albánie.