Český les a Chodsko – 3. den – Český les – 14 km dlouhý okružní výlet: zaniklá obec Václav – vojenská pozorovací věž Velký Zvon - zaniklá obec Waldorf se zříceninou zámečku – zaniklá obec Pleš s pozůstatky kostela sv. Jana Křtitele - zaniklá obec Václav
Sobota 24. 10. 2020
Spali jsme v bývalé obci Václav. V noci bylo zataženo, občas sprchlo, ale bylo poměrně teplo. Ani ráno to nevypadalo o moc lépe. Proto jsme se vstáváním nepospíchali. Já dokonce tvrdila, že vstávám, až bude svítit sluníčko. Vstáváme tedy až po deváté, občas se to už někde modrá, občas zahlédneme sluníčko, ale proti včerejšku je zima. Je 10 stupňů.
Ještě jsme nestačili vše po snídani uklidit, když přijelo policejní auto. A hned se hrnuli k nám, naštěstí s úsměvem. Zajímalo je, jak jsme se sem dostali, když je ze všech stran zákaz vjezdu. Když jsme řekli, že od Pleše, ale že jsme si zákazu nevšimli, trochu jsme je zviklali - jestli prý ceduli někdo neodstranil. Ale když už jsme tady, že tu prý můžeme zůstat. Ještě se zajímali, kam se chystáme a popřáli nám, ať nezabloudíme.
Konečně vyrážíme na pořádný výlet. Cesty tu nejsou moc značené, je jich tady docela dost. Mám proto s sebou pro jistotu tablet, ať nás ti policajti pak skutečně nehledají. Je pravda, že poslední dobou ho nosím skoro vždy.
První zastávku plánujeme na Velkém zvonu (863 m). V 11. nebo 12. století zde pravděpodobně stávala tvrz. Dnes se na východních svazích tohoto zalesněného kopce rozprostírá přírodní rezervace Pleš. Roste tu celá řada chráněných rostlin, hub, žijí tu i vzácní ptáci. Součástí rezervace jsou Kocovy Kameny, kde mají být vytesané nápisy z let 1803 - 1894 - jména majitelů panství Koců z Dobrše i jejich hostů. V té době byl kopec holý, byl odtud krásný výhled směrem na Bělou nad Radbuzou a panstvo sem často jezdilo na nedělní výlety.
Po válce se tato oblast stala součástí hraničního pásma a vstup sem byl zakázán. Někdy od 50. let byla na vrcholu hláska protivzdušné obrany státu. R. 1961 se o vrchol zajímali i radiotechnici. Zpočátku úřadovali jen ve vojenském stanu, tam měli i technické zařízení. Nakonec si zde sloužící vojáci načerno postavili zděný domek, kde si konečně mohli i zatopit. Obě tyto složky na vrcholu úřadovaly jen nedaleko od sebe. Bydleli však v nedalekém vojenském areálu Václav.
Mnohapatrové vojenské pozorovací zařízení se stavělo v letech 1969 - 1975. Tuto masivní pozorovací věž stále využívá armáda a je běžně nepřístupná. Během květnových a červencových svátků bývají dny otevřených dveří, kdy je možno na věž vystoupat a z ubytovacích místností v 8. patře nebo výjimečně z malého ochozu na střeše objektu se porozhlédnout po okolí. Pak je vidět Čerchov, Havran, Přimda (tam se chystáme zítra), Ebene v Českém lese a Velký Javor a Ostrý na Šumavě, ale také hluboko do vnitrozemí. Nám se ještě nepodařilo se sem v té době dostat, jdeme se tedy aspoň podívat z dálky, jak to tam vypadá. Snad něco uvidíme.
Od auta to na Zvon je cca 2 km. Dokonce jsme objevili zkratku – nemusíme po červené. Pro mne to začíná dobře. Nejdřív mám 1 km na rozdýchání a pak jdeme 1 km do pěkného kopce. Občas nám sluníčko nasvítí pěkně vybarvené stromy. Když jsme se dostali na náhorní plošinu, vidíme na konci cesty vrata. Zase věž neuvidíme? Naštěstí je jen kousek od vrat, tak jsme si ji mohli i docela dobře prohlédnout. Píšou, že objekt je monitorován, snad mi za chvíli nepřijdou vynadat, že tu fotím. Raději rychle mizíme. Ani ke Kocovým kamenům nejdeme. Okolo oploceného areálu se to zdá neprůchodné.
Vracíme se zpátky na cestu a pokračujme vpravo. Je to samé nahoru, dolů, jinak to ani nejde. Trošku víc mi vadí, že všechny cesty jsou vyasfaltované, žádná pěkná lesní pěšina tu není. Je tu však hezky. A co se nám líbí nejvíc, jsme tady všude sami. Ani auta tu nejezdí.
Blížíme se k rozcestí, kde stávala další dnes zaniklá obec Waldorf. Koncem 17. století tady stávala sklárna. U ní v průběhu 18. století vznikla další osada, která byla v 50. letech zlikvidována kvůli blízkosti hraničního pásma. Zachovaly se zbytky zdí bývalé školy a v lese patrné staré ovocné stromy.
O kousek dřív je však vlevo od cesty zřícenina loveckého zámečku. Byl postaven koncem 18. století, v 19. století k přízemní budově bylo přistavěno dřevěné patro. Příležitostně se v něm bydlelo až do r. 1945. Po válce prý vyhořel. Důvod k jeho obnově nebyl. Do dnešních dnů se dochovalo torzo kamenné přízemní části. Tvrdí se, že jsou patrné i zbytky někdejší parkové úpravy. To bych docela zpochybnila. Kdybych neměla tablet a pečlivě nesledovala, zda se ke zřícenině blížíme, tak bychom ji určitě minuli. Trošku byl i problém se zarostlým lesem ke zřícenině dostat a obejít si ji. Na vzdálenější straně jsme našli asi i původní vchod, zbyly tam překlady nade dveřmi. Myslím, že to dlouho trvat nebude a rozpadne se to zcela.
Na rozcestí Valdor odbočujeme po zelené vlevo a stoupáme cca 1,5 km do docela prudkého kopce. Další cca 1,5 km mám na vydýchání, abychom z rozcestí Pod Pleší po červené zase stoupali. To už máme větší polovinu trasy za sebou.
Přicházíme do Pleše, která patřila mezi největší zaniklé vsi Českého lesa. I tady v 16. století byla sklárna, u které byla obec založena počátkem 17. století. Snad jako jediná byla tato obec po válce dosídlována. Ale i tato ves byla v 50. letech vystěhována a srovnána se zemí. Jediné, co nebylo zbouráno, byla hájovna. V té od r. 1945 žil hajný Josef Zika, také však legendární pašerák, který byl v březnu 1951 nedaleko odsud zastřelen při pokusu o přechod hranice. Bývalý horský hotel byl přestavěn na kasárna Pohraniční stráže. Když se v 70. letech 20. století posunulo hraniční pásmo víc do vnitrozemí, byla kasárna zbourána a pohraniční stráž se přestěhovala do nedaleké vsi Václav.
V Pleši byly dokonce dva kostely - starší kostel sv. Jana Křtitele byl založen r. 1684 na kopečku na severním okraji vsi, který byl později využíván jako hřbitovní. Na návsi byla postavena kaple, která byla počátkem 20. století zbořena a byl postaven pseudogotický kostel P. Marie. Samozřejmě i tyto stavby a hřbitov byly v 50. letech nemilosrdně zničeny.
Po r. 1990 byl zásluhou německých rodáků hřbitov upraven, symbolický hrob tam má i pašerák Josefa Zíka. Vyčištěny byly i základy hřbitovního kostela sv. Jana Křtitele. Tam vedly naše kroky nejdřív. U cesty je zrestaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého, která byla v troskách hřbitova nalezena.
Po červené pokračujeme dál do bývalé vsi. Vlevo byla náves s kostelem p. Marie. R. 2016 byla na jeho místě postavena kaplička jako připomínka na bývalé obyvatele a historii místa. Podnět k její stavbě dal Marek Hrůša, nynější majitel zdejšího penzionu, bývalé hájovny. Ale samozřejmě se finančně podíleli i bývalí rodáci.
Penzion je jediný původní dům. Je tam restaurace a při cestě nechal postavit několik chatek, které pronajímá. Sem se začíná vracet život. Okolí Pleše je dnes využíváno pro pastvu skotu.
Když jsme procházeli po silnici, všimli jsme si, že na stromech je občas cedulka s číslem popisným a jménem, tedy vzpomínka na bývalé majetele. Svítí sluníčko, je příjemně. K autu nám zbývá posledních 1,5 km. Cedule omezující vjezd tady skutečně není.
Výlet nám vyšel na 14 km a docela jsme si ho užili. Občas jsme měli i pěkné výhledy nejen na podzimně zbarvenou krajinu. Jen je to takové smutné procházet opuštěnými místy, kde to dřív žilo. Bohužel i tohle je život.
Jsou už 4 hodiny, tak sejdu hodně rychle trochu opláchnout a dělat pozdní oběd. Je to za chvíli. Než se uvařily těstoviny, je ohřátá masová směs a nastrouhaný sýr. Jíme venku za posledních slunečních paprsků, ale pak už si jdeme sednout do kabiny. Jak sluníčko zalezlo, teplota klesla na 10 stupňů. V noci bude asi docela zima. Teplo není dnes ani v kabině. Jestli to bude takhle pokračovat, jedeme zítra domů.
Západ slunce je zajímavý, jen bohužel zapadá za těmi vojenskými hangáry. Také vylézají mraky. Kdyby se na noc zatáhlo, aspoň by se tolik neochladilo.
Protože je nám pěkná zima i v kabině, jdeme se do peřin zachumlat už v půl osmé a posloucháme tranzistor vleže. Ota - věčný spáč to brzy vypíná a usíná. Já nemohu zabrat ani v deset. Venku je už zase jasno, hvězdy svítí, žádné lampy ani vzdálené osvětlení je neruší. Je to nádhera. Vždy, když vidím takovou oblohu, mne mrzí, že poznám jen velký vůz a mléčnou dráhu. Říkám si, že se budu muset naučit rozeznat i něco dalšího. Ale pak na to vždy zapomenu. Takže žádný posun ve znalostech souhvězdí se nekoná.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.543, 12.618)
Poslední aktualizace: 16.3.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Bělá nad Radbuzou
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Český les a Chodsko – 3. den – Český les – 14 km dlouhý okružní výlet: zaniklá obec Václav – vojenská pozorovací věž Velký Zvon - zaniklá obec Waldorf se zříceninou zámečku – zaniklá obec Pleš s pozůstatky kostela sv. Jana Křtitele - zaniklá obec Václav
Kopec Ebene - rozhledna Böhmerwaldturm a muzeum
Tipy na výlet
Milujeme rozhledny. Když už jsme se rozhodli si trochu užít Chodsko, chtěli jsme se zajet podívat i na rozhlednu do Německa, která je jen kousek od hranic – na kopci Ebene. Přemýšleli jsme, jak se dostat přes hranice, abychom to nemuseli moc objíždět. Když jsme se ptali, zda se náhodou nedá autem projet přes hranice z obce Rybník, bylo nám doporučeno něco rozhodně lepšího. Dojít na rozhlednu pěšky z Pleše. Autem jsme projeli Bělou nad Radbuzou. Před odbočkou na Karlovu huť byla šipka, že stejným směrem se do…
2km
více »
Karlova Huť - procházka s kočárkem - kočárek
Trasy
Ahoj, chci se s Vámi podělit o krásnou a krátkou trasu zcela vhodnou pro turistiku s kočárkem. Uprostřed trasy se nachází přístřešek vhodný k odpočinku. Doporučuji nedříve vyšlapat kopec, které je hned na příjezdu…
4.4km
více »
Český les, díl prvý - Medvědí hory
Tipy na výlet
Letos byl na řadě při výběru cíle naší výpravy Vašík. Už někdy v listopadu, měsíc před plánovacím setkáním (vždy mezi Vánocemi a koncem roku) avizoval, že by to měl být Český les. A podle mapy se mu líbila obec Mutěnice. A že mně to baví, ať to doladím. Snažil jsem se, snad jen samostatný zimní výlet do té Vísky mé snaze chyběl. Ale ubytování, ba ani hospodu tu internet…
5.3km
více »
kolem Rybníka (retro)
Tipy na výlet
Ráno nebylo po dešti ani památky, sluníčko hřálo a na obloze sem tam mráček. Mohli jsme konečně do hor. Už včera při návratu z Domažlic jsme…
5.3km
více »
do Českého lesa (nebo Medvědích hor?) retro 2007
Tipy na výlet
Byl zase Cyril a Metoděj a nám se nechtělo být doma. Počasí nebylo nic moc, ale satelitní snímky ukazovaly, že se k nám řítí pěkné počasí. V…
5.7km
více »
Český les, díl druhý - Pivoňské hory
Tipy na výlet
Spát se šlo pozdě, na pokoji se rozprávělo tak do půlnoci. Ale z postele mě vykopali už někdy v půl osmé. Kde má člověk sebrat těch poctivých minimálních osm hodin spánku?
Za oknem byla mlha a nevlídno, na prochá…
6.1km
více »
Cyklovýlet po zrušených železnicích - Horní Falcko – 3. výlet
Tipy na výlet
V blízkosti česko-bavorského pomezí v pohoří Hornofalckého lesa se ukrývají železnice. Dnes tu již železnice nejsou, byly pro ekonomickou nevytíženost zrušeny a tělesa železnic změněna na cyklostezky. Ty vedou…
6.1km
více »
Pramen Radbuzy
Tipy na výlet
Rozhodli jsme se pobýt pár dnů na Chodsku a trochu to tam prozkoumat. Jako Plzeňáci jsme se samozřejmě museli zajít podívat i k pramenu Radbuzy. Původně jsme se tam chtěli zastavit, když jsme byli na Starém Heršte…
7.7km
více »
Český Lesem
Cestopisy
Sobota, červen 2014.
Konečně došlo k realizaci poslední etapy naší letité expedice Šumava-Český Les podél hranic. Poslední z předcházejících skončila v Bělé n.Radbuzou, viz 2 díly cestopisu 2010. Z prvních etap j…
8.6km
více »
Bělá nad Radbuzou
Zajímavost
Bělá nad Radbuzou, město v Českém Lese, je výchozím místem mnohých turistických tras a celé Bělsko je protkáno cyklostezkami vedoucími nedotčenou přírodou, která byla v minulosti veřejnosti nedostupná, jelikož úze…
9km
více »
Kamenný most se sochami v Bělé nad Radbuzou
Most
V Bělé nad Radbuzou, malebném městečku na západ od Plzně, nedaleko hranic s Německem, nás zaujal především Barokní most přes řeku Radbuzu. Najít ho není těžké, na hlavní silnici je směrovka.
Jedná se o kamenný…
9km
více »
Bělá nad Radbuzou – město a vyhlídka
Tipy na výlet
Několik dnů se touláme po Chodsku, někdy pěšky, někdy autem. Teď chceme na rozhlednu na Ebene, takže musíme kousek autem. Projíždíme Bělou nad Radbuzou, kde nás zaujal kamenný most a šipka na vyhlídku. Cestou zpát…
9.1km
více »
Expedice Šumava Žel.Ruda-Bělá n.Radb. 2010 II.část.
Cestopisy
Od býv. Lískovce se snažíme dostat zpátky blíže k hranicím. K tomu jsme použili neznačenou lesní cestu. Trochu v lesích kličkujeme, lesní cesta se klikatí a má plno křižovatek. Při správném směru bychom měli v nej…
9.4km
více »
Kostel Nalezení svatého Kříže v Újezdu Svatého Kříže (Bělá nad Radbuzou)
Kostel
Újezd Svatého Kříže je městská část Bělé nad Radbuzou a nachází se asi tři kilometry jihovýchodně od města. My jsme se do těchto míst vydali hledat jeden zajímavý gotický kostel. Ze silnice č. 197 jsme odbočili dl…
9.9km
více »
Starý Herštejn
Zřícenina
Zříceniny hradu Starý Herštejn se ukrývají mezi stromy na strmém skalnatém kopci (878 m) v jižní části Pivoňských hor na historické česko-hornofalcké hranici. Zřícenina hradu Starý Herštejn se nachází na Domažlicku v Plzeňském kraji. Z hradu se dochovalo pouze torzo kulaté věže, dva pásy vyzděných příkopů a Zbytky zdí. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Historie
Hrad…
10km
více »
Starý Herštejn
Zřícenina
Zřícenina hradu se nachází v přírodní rezervaci s podobným názvem "Starý hirštejn". Hrad existoval zhruba od roku 1272 (první písemná zmínka) do roku 1510, kdy byl zbořen…
10.2km
více »
Starý Herštejn - přírodní rezervace
Rezervace
Přírodní rezervace Starý Herštejn (uváděno též jako Starý Hirštejn) leží jihozápadně od obce Vranov. Z té je přístupná po zelené turistické značce k Rozcestí Vranovské sedlo, odkud se pokračuje po červené značce (…
10.2km
více »
Turistická známka č. 1621 - Bělá nad Radbuzou
Turistická známka
Bělá nad Radbuzou leží na soutoku řeky Radbuzy a Bezděkovského potoka v jihozápadních Čechách nedaleko hranic s Bavorskem. To čím městečko skutečně vyniká, jsou nečekaně malebné dva kamenné mosty. První (z let 1703 - 1723) byl postaven podle vzoru známého Karlova mostu.
11km
více »
Kostel svaté Apoleny
Zřícenina
Nedaleko známe obce Přimda na Tachovsku (silnice č. 198 směr z Málkova na Novou Ves, pro pěší modrá turistická trasa spojující Bezděkov a Milíře) se nachází zřícenina kostela Svaté Apoleny.…
11.5km
více »
Židovský hřbitov u městyse Poběžovice
Hřbitov
Staré židovské hřbitovy tvoří specifickou, ale velice zajímavou skupinu památek. Pro hřbitov nacházející se asi 500 metrů severozápadně od městyse Poběžovice to platí obzvlášť. Dříve se muselo jít po poli, ale v s…
12.8km
více »
Poběžovice – zámek s kouzelnými okny a báječné informační centrum
Zámek
Poběžovice jsou zajímavé menší město v severozápadní části okresu Domažlice, asi 15 kilometrů od tohoto města. Leží v podhůří Českého lesa, nedaleko hranic s Německem. Určitě je zde mnoho zajímavých věcí, ale nevš…
13.6km
více »
Rozhledna Milíře
Rozhledna
Rozhledna Milíře stojí cca 5 km západně od Rozvadova, v CHKO Český les. Radiokomunikační věž z roku 2001 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 m je celoročně přístupná a vstupné se neplatí. Jestli si chcete udělat pěkný výlet, můžete se na rozhlednu vydat pěšky, nebo na kole z Přimdy, kde stojí jeden z nejstarších hradů v ČR. Rozhlednu provozuje obecní úřad Rozvadov a pro turis…
13.9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Přimda
Zřícenina
Zřícenina hradu Přimda stojí na jižním konci skalnatého hřebene nad stejnojmennou obcí na Tachovsku v Plzeňském kraji. Přimda se považuje za nejstarší dochovaný kamenný hrad u nás. Přimda je národní kulturní památkou. Z hradu se dochovala zřícenina mohutné hranolové románské obytné věže ? donjonu, která byla postavena z lomového kamene, dále se zachovaly zbytky poloválcové…
15.9km
více »
Klenčí pod Čerchovem
Vesnice
Klenčí pod Čerchovem leží v Západních Čechách, západním směrem od města Domažlice. Městečko se rozkládá u východního okraje pohoří Český les a jak název napovídá pod vrcholkem hory Čerchov ( 1042 m.n.m.). Západním smě…
18.3km
více »
Čerchov-rozhledna v oblasti Českého lesa v okrese Domažlice
Rozhledna
Čerchov, nejvyšší vrchol Českého lesa (1042m.n.m) se neodmyslitelně řadí mezi hlavní symboly KRAJINY v okolí Domažlic. Do roku 1990 byl přístup k vrcholu obsazenému armádou zcela nemožný. Teprve po listopadovém př…
21.1km
více »
Bor - město
Město
Bor leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od města Tachov. Severně od města Boru prochází dálniční tah z Plzně do Německa. Město Bor se rozkládá v údolí tvořeném Lužním potokem. Západním směrem od města…
22.2km
více »
Horšovský Týn
Zámek
Hrad a zámek Horšovský Týn patří mezi nejvýznamnější architektonické skvosty západních Čech. Hrad a zámek Horšovský Týn, který je národní kulturní památkou, se nachází na Domažlicku v Plzeňském kraji. Hrad a zám…
23.3km
více »
Domažlice
Město
Domažlice leží v Západních Čechách, západním směrem od města Klatovy. Ve městě se každoročně pořádají Chodské slavnosti. Domažlice jsou vyhlášeny městskou památkovou zónou. Jihozápadním směrem od Domažlic se rozkl…
25.2km
více »
Mariánské Lázně
Lázně
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
46.6km
více »