TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 658 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 860,- odměny za články

Helsinki

Helsinki jsou hlavním a největším městem Finska. Zároveň jsou Helsinki největším finským přístavem. Helsinki založil švédský král Gustav I. Vasa. Helsinky dnes mají přibližně 0,7 mil. obyvatel.

Turistika & volný čas Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlet / NP Nuuksio Suomenlinna / Víkend v Helsinkách Ubytování Helsinki
Turistické cíle / Mapa Helsinki Temppeliaukio / NP Hiidenportti Skanzen Seurasaari

Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Helsinki

Cestopisy

Helsinky

Helsinky (finsky Helsinki, švédsky Helsingfors) jsou hlavním a největším městem Finska. Jsou zároveň i jeho největším přístavem. Byly založeny roku 1550. Jejich centrum leží na malém poloostrovu na břehu Finského zálivu, ale patří k nim ještě poměrně velké území směrem na východ. Rozkládají se na 686km² a mají asi 570 000 obyvatel. V jejich blízkosti se nacházejí tři další města, Espoo, Vantaa a Kauniainen, se kterými tvoří hustě propojené souměstí Velké Helsinky s celkovou populací přes 1 000 000 lidí.

V 16. století, v době kdy bylo Finsko součástí Švédského království, je založil král Gustav I. Vasa, aby konkurovaly hanzovnímu městu Tallinnu, které leží na protější straně Finského zálivu. Za datum jejich založení se pokládá 12. červen 1550, kdy král nakázal měšťanům z okolních měst, aby se do nového města přestěhovali. Původně Helsinky ležely o několik kilometrů severovýchodněji u ústí řeky Vantaa. Místo ale nebylo zvoleno vhodně, okolí bylo plné bažin a nebylo ani možno vybudovat velký přístav. Proto bylo roku 1640 rozhodnuto, že se město přesune na jeho nynější místo.

Když byl roku 1703 založen Petrohrad, ruský vliv byl stále citelnější. Rusko-švédské soupeření vyvrcholilo v 18. století, když bylo město v letech 1713- 1721 a 1741-1743 obsazeno ruským vojskem. V roce 1748 se na obranu města začala na ostrůvcích před přístavem stavět velká námořní pevnost Suomenlinna (švédsky Sveaborg). V té době se jí přezdívalo „Gibraltar severu". Dnes je Suomenlinna oblíbeným výletním místem a největším turistickým lákadlem Helsinek.

V roce 1808 v důsledku mocenské politiky Napoleona a cara Alexandra I. vypovědělo Švédsko Rusku válku. Helsinky byly okupovány ruským vojskem od prvních dnů války a Suomenlinna kapitulovala. Po uzavření míru bylo Finsko připojeno k Rusku jako autonomní velkovévodství. Ruský car chtěl omezit vliv Švédska ve Finsku. Protože bylo dosavadní hlavní město Turku příliš vzdáleno od Petrohradu, rozhodl car Alexandr I. roku 1812 o jmenování Helsinek hlavním městem Finska. Spolu s titulem hlavního města se z Turku přesunula i nejstarší finská univerzita. Po válce bylo zničené město značně přestavěno. Centrum získalo empírový styl. Nejmonumentálnější stavbou z té doby je evangelická katedrála dokončená v roce 1852. V druhé polovině 19. století Helsinky rychle rostly a staly se administrativním centrem a nejprůmyslovějším městem v zemi. Počet jejich obyvatel dosáhl 100000.

V roce 1862 byly Helsinky spojeny železnicí s Hämeenlinnou a v roce 1870 také s Petrohradem. Nové stavby vznikají pod vlivem evropské kultury a industrialismu. Vzniká novorenesanční okolí tříd Esplanadi a Mannerheimintie. Nad přístavem je roku 1868 postaven největší pravoslavný kostel v západní Evropě - chrám Zesnutí Panny Marie (rusky: Успенский собор, finsky: Uspenskin katedraali ).

Po té co díky zeslabenému Rusku a jeho občanským válkám Finsko získalo v roce 1917 samostatnost, Helsinky se dále rozvíjely. Architektura byla ovlivněna především klasicismem a funkcionalismem. V roce 1938 byl dokončen Olympijský stadion, ale letní olympijské hry, které se zde měly konat roku 1940, byly odloženy kvůli válce. Během Zimní a Pokračovací války byly Helsinky bombardovány, ale přežily bez větších škod. Rozvoj města se po 2. světové válce ještě zrychlil. Helsinky se dočkaly své Olympiády v roce 1952. Kvůli rozsáhlé imigraci se vybudovala nová předměstí. V druhé polovině 20. století bylo postaveno velké kongresové centrum Finlandia (finsky: Finlandia-talo), které navrhl architekt Alvar Aalto (dokončené v roce 1971), nová budova Opery (1993), Muzeum moderního umění (1998). Za zmínku též stojí zcela ojedinělý skalní kostel Temppeliaukio (1969).

Pokud na cestu do Helsinek použijete letadlo, první věc, která vás jistě zaujme a překvapí je ta, že přistanete v hustém jehličnatém lese na poměrně malém letišti. Cestou do centra Helsinek, která trvá asi půl hodiny, kolem sebe uvidíte lesy, občas menší Pastviny a pole. Při příjezdu do města vás přivítají obytné domy postavené z cihel a z veliké části nepřesahující výšku pěti pater. Helsinky jsou celkově město bez výškových domů, i když se tu vyskytnou ojedinělé stavby s dvanácti patry, ale to je spíše výjimka potvrzující pravidlo. Ulice jsou široké, všude je plno stromů a jiné zeleně. Občas se silnice mírně vytočí, aby objela nějakou ze skal, kterých je po celých Helsinkách opravdu hodně.

Pokud zvolíte pro svou cestu trajekt, budete mít Helsinky, při svém příjezdu do přístavu jako na dlani. Objeví se před vámi panorama celého města včele se Senátním náměstím a katedrálou. Přístaviště trajektů je asi deset minut pěšky od historického centra.

A jelikož jsme pro naši cestu využili trajekt, nemohli naše první kroky na půdě Helsinek a vlastně i Finska vést nikam jinam než na už zmíněné Senaatintori - Senátní náměstí, které je jedním z největších náměstí Helsinek a nachází se v blízkosti rybího trhu na pobřeží. Celé je postaveno v empírovém stylu a je ohraničeno Vládním palácem (Valtioneuvosto), Helsinskou univerzitou (Helsingin Yliopisto), Univerzitní knihovnou (Yliopiston Kirjasto). Ale hlavní a asi i nejkrásnější dominantou celého náměstí je katedrála Tuomiokirko.

Katedrála Tuomiokirko - je zřejmě první věc, které si všimnete už při příjezdu trajektem. Je opravdu úchvatná a velkolepá. Celé náměstí leží na kopci a katedrála se nachází na vyvýšeném místě na žulových schodech. Ty se často stávají místem setkání obyvatel Helsinek, a pokud je hezké počasí, často se zde vysedává až dlouho do večera, protože je zde krásný výhled na moře.

Katedrálu navrhl (stejně jako valnou většinu budov na náměstí) německý architekt Johann Karl Ludwig Engel (1778 - 1840). Bílá katedrála je obklopena korintskými sloupy a zakončena bílou kupolí. Ač katedrála vypadá monumentálně, interiér je velice strohý. Pokud pospícháte, můžete návštěvu interiéru katedrály s klidem na duši odložit nebo úplně vynechat.

Vládní palác (Valtioneuvosto) - neboli budova senátu je umístěna ve východní části náměstí. V roce 1904 zde rozzlobený finský úřední zabil nenáviděného ruského generálního guvernéra Bobrikova a stal se tak národním hrdinou. Helsinská univerzita (Helsingin Yliopisto) a Univerzitní knihovna (Yliopiston Kirjasto) - jsou podle mnohých nejkrásnější výtvory architekta Engela. Knihovna se může pochlubit nejkompletnější sbírkou ruské literatury mimo ruské území.

Kousek za náměstím můžete narazit i na ruskou pravoslavnou Uspenskou katedrálu. Poznáte ji na první pohled - vzhledem naprosto vybočuje z jinak převažujícího empírového stylu, ve kterém jsou postaveny okolní budovy. Její jméno pochází z ruského slova uspenie (př.: spící, dřímající). Navrhl ji Ruský architekt Alexey Gornostaev (1808 1862), katedrála byla postavená však až po jeho smrti v letech 1862- 1868. Katedrála stojí na svahu na poloostrově Katajanokka, odkud lze přehlédnout celé město. Na zadní straně katedrály, je umístěna plaketa připomínající Ruského císaře Alexandra II., který během stavby katedrály byl nejvyšším představitelem Finského Velkovévodství. Uspenská katedrála byla prohlášena za největší ortodoxní kostel v západní Evropě, ačkoli Finsko svojí zeměpisnou polohou spadá spíše do Evropy severní.

Další kroky nás dovedou na třídu Esplanadi, kterou tvoří dvě rovnoběžné ulice Eteläesplanadi a Pohjoisesplanadi. Samotná Esplanadi je lemována spoustou stromů a na každém kroku jsou příjemné kavárny. Trochu připomíná lázeňskou kolonádu. Směrem kcentru přibývají iobchody se suvenýry a luxusním zbožím. Vpolovině devatenáctého století, za dob velkých sporů mezi Finy a Švédy, byly i samotné ulice rozděleny tak jako oba národy - pokud někdo prošel po Eteläesplanadi, projevoval tím své sympatie finsky mluvící části a opačně.

Ještě než projdeme obě rovnoběžné ulice, uvidíme po cestě Prezidentský palác a radnici. S oběma budovami je opět spjato jméno architekta Engela. Tentokrát je ovšem pouze přestavoval. U prezidentského paláce můžeme také shlédnout střídání stráží.

Náměstí Kauppatori ležící přímo na nábřeží, je plné stánků a u břehu kotví lodě, ze kterých můžete také nakupovat ryby, ovoce, zeleniny, ale i kožešiny. Uprostřed náměstí stojí kašna se sochou Havis Amandy, což je mořská víla. Při jejím odhalení vznikly různé názory na její nahotu - mnoho lidí pohoršovala. Je dílem sochaře Ville Vallgrena, vytvořená v Paříži roku 1906 a na své současné místo byla převezena roku 1908. Vallgren původně nazval sochu Merenneito (česky: Mořská panna), ale brzy se ujal švédský název Havis Amanda nebo finský Haaviston manta či prostě Manta. Kousek opodál směrem k přístavu trajektů stojí Kauppahalli, což je klasicistní tržnice. Není velká, ale má příjemnou atmosféru a opravdu stojí za návštěvu.

Mannerheimintie je asi nejrušnější silnice Helsinek a důležitá dopravní tepna. Když dojdeme na konec Esplanadi a budeme pokračovat dále po Mannerheimintie, dojdeme k hlavnímu vlakovému nádraží. Bylo postaveno roku 1914 a je jedním zvrcholných děl architekta Eliela Saarinena. Původně mělo být nádraží více romantické, ale nakonec se Saarinen rozhodl spíše pro secesní prvky. Je to jistá obdoba secese, ale v severském podání - často se také proto tomuto stylu říká severská secese. Není tak zdobná ani barevná jako česká a spíše než hravost vyjadřuje jakousi serióznost.

Jako zapadlý se nám může jevit kostel Temppeliaukio kirkko (Skalní kostel). Určitě stojí za návštěvu, protože něco podobného jen tak asi už neuvidíte. Příběh kostela začíná v šedesátých letech dvacátého století, kdy byla vyhlášena veřejná soutěž na návrh kostela. Byl v tom ale malý zádrhel - místo pro něj určené bylo dosti skalnaté. Návrhy postavit kostel na skále, nebo ji naopak vystřílet se architektům a zároveň manželům Timovi a Tuomi Suomalainenovým zdály dosti fádní, a proto se rozhodli pro neobvyklé řešení - kostel do skály přímo zasadit. Do skály byla tedy vystřelena díra kruhovitého půdorysu a skála nebyla nijak dále víc upravována, pouze se zakryla střechou zkombinace mědi a skla. Na některých místech dokonce ze zdí prýští voda.

Hala Finlandia stojí na Mannerheimintii uTöölönlahti. Je obklopena parkem a jezerem, v němž se krásně zrcadlí. Byla navrhnuta slavným architektem a designérem Alvarem Aaltem jako koncertní hala či kongresové centrum. Jako u Skalního kostela se zde snoubí moderní architektura a drsnou finskou přírodou.

Asi 2 km od centra narazíme na Olympijský stadion, na kterém v roce 1952 zazářil božský Emil Zátopek, který získal tři zlaté medaile (5 km, 10 km a maratón) a Dana zátopová (zlato v hodu oštěpem). Budování olympijského stadionu začalo v roce 1934 a byl dokončený v roce 1938 . Olympijské hry se zde měli konat už v roce 1940, ale kvůli světové válce se neuskutečnili. Stadion byl úplně z modernizovaný v roce 1990-1994 a také zrenovovaný těsně před rokem 2005, kdy se zde konalo světové mistrovství v atletice. Jeho divácká kapacita byla během olympiády 1952 více jak 70,000 míst. Dnešní stadion má kapacitu jen 40,000 diváků a během koncertů je kapacita 45,000. Mimo jiné zde koncertovali třeba Rolling Stones, Bon Jovi, Tina Turner, U2, Michael Jackson, Elton John, AC/DC, Metallica a další. Nad stadionem se tyčí 72 metrů vysoká věž, ze které je úžasný výhled na Helsinky.

Za další návštěvu stojí na osmi ostrovech a ploše asi 80ha se rozkládající pevnost Suomenlinna vystavěná okolo roku 1748 Švédy. Sloužila k obraně Helsinek proti útokům z moře a byla vybudována v době, kdy obranná pevnost Hamina v Turku ztra­tila smysl po uzavření švédsko-ruského míru. Je zde přes sto kanónů, okolo tří set budov a obrané zdi měří osm kilometrů. Pro případ nouze byl vybudován tunel, který vede na pevninu. Také zde najdete typické severské dřevěné barevné domečky, školu, kostel, knihovnu, muzea, restaurace a kiosky, ale i hostel. Suomenlinna byla v roce 1991 zapsána na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO, a je tak jednou ze sedmi finských památek na seznamu. Na pevnost se dostanete trajektem z přístavu nedaleko Kauppatori.

A pro ty, kteří při svém putování po severu nespatřili zdejší typické zvířecí obyvatele mohou navštívit zoo Korkeasaari, což je nejseverněji položená zoologická zahrada na světě. Dostanete se tam buď trajektem z téhož místa jako na Suomenlinnu, nebo metrem na stanici Kulosaari a pak pěšky. Trajekt stojí asi pět euro, ale je v něm zahrnuta i vstupenka do ZOO a zpáteční cesta. A nemusíte se bát, k vidění nejsou jen losy a soby, ale i další zvířátka zcelého světa.

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (60.065, 24.873)
Poslední aktualizace: 24.7.2009
fotka uživatele gregory
Autor: gregory
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Helsinky

Příspěvky z okolí Helsinki

Helsinky
Helsinky
Hlavní město
hodnoceni 9/10
Hlavním a největším městem Finska jsou Helsinky . Nachází se ve Finském zálivu a je obklopeno ze tří stran mořem. Je nejsevernějším hlavním městem v kontinentální Evropě. Je největším přístavním městem a průmyslov…
7.4km
více »
Náš víkend v Helsinkách
Náš víkend v Helsinkách
Cestopisy
Pobyt v Helsinkách jsme zahájili zcela pragmaticky na letišti v pátek večer. Náš let přistál krátce po jedenácté večer místního času (Finsko má čas posunutý o hodinu napřed, v Praze, odkud jsme letěli, tak bylo teprve deset). První dojem, kterým na nás země zapůsobila, byly dvojjazyčné finsko-švédské nápisy. V podstatě vše (nebo přinejmenším všechny oficiální nápisy) je zde uve…
11km
více »
Do Finska přes baltské země veřejnou dopravou - 3 díl trajekt do Helsinek
Do Finska přes baltské země veřejnou dopravou - 3 díl trajekt do Helsinek
Cestopisy
Ráno se budím kolem 7 hodiny a vycházím do města za účelem nákupu, jenže už jen to, že jsem vylezl před budovu hostelu, mě docela odradilo od nějakého poznávání. Takový studený vítr, který vál od moře jsem snad je…
11.9km
více »
Helsinky - procházka po zajímavostech města
Helsinky - procházka po zajímavostech města
Tipy na výlet
S cestovkou jsme se vypravili do Finska. Jeli jsme autobusem, do Finska trajektem. První místo, kde jsme vstoupili na finskou půdu byly právě Helsinky. Samozřejmě jsme měli čas i na to se po městě projít. Helsinky…
12.8km
více »
Finsko – 1. část - jedeme z Plzně do finských národních parků
Finsko – 1. část - jedeme z Plzně do finských národních parků
Cestopisy
Vloni jsme prvně jeli na dovolenou s CK Kudrna. Byli jsme v Irsku a vrátili jsme se zcela nadšeni. Nejen Irskem jako takovým, ale bylo to perfektně připravené, viděli jsme hory i města a řadu dalších památek, perf…
12.8km
více »
Helsinky - Sibeliův pomník
Helsinky - Sibeliův pomník
Pomník
hodnoceni 10/10
Při prohlídce hlavního města Finska Helsinek jsme zavítali do Sibeliova parku, kde 7.9.1967 byl odhalen pomník finskému hudebnímu skladateli Jeanu Sibeliovi (1865 - 1957). Tvůrkyní pomníku je finská umělkyně Eila Hiltunenová, která ho vytvořila ve tvaru varhan. Varhany váží 24 tun, sah…
12.9km
více »
Helsinky - Temppeliaukio - Skalní chrám
Helsinky - Temppeliaukio - Skalní chrám
Chrám
hodnoceni 10/10
Dalším cílem naší procházky po Helsinkách je Temppeliaukio ve čtvrti Töölö, zvaný Skalní chrám, protože byl vytesán do skály. Autory projektu jsou architekti - bratři Timo a Tuomo Suomalainenovi. Chrám byl pro veř…
13km
více »
Helsinki - Skanzen Seurasaari 2016
Helsinki - Skanzen Seurasaari 2016
Skanzen
hodnoceni 8/10
Na západním okraji Helsinek se nachází zalesněný ostrov Meilahti, na němž byl vybudován skanzen a muzeum tradiční finské architektury. Do skanzenu byly svezeny historické dřevěné budovy z…
13.5km
více »
Suomenlinna
Suomenlinna
Pevnost, opevnění
hodnoceni 9/10
Bývalá námořní pevnost Suomenlinna, roku 1991 zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Pevnost se začala budovat roku 1748 (Finsko bylo tehdy ještě součástí švédského království), když Petr Ve…
17.6km
více »
Do Finska přes baltské země veřejnou dopravou - 5 díl Helsinki a Suomenlinna
Do Finska přes baltské země veřejnou dopravou - 5 díl Helsinki a Suomenlinna
Cestopisy
Respektive nepřesedám ihned na vlak směr Helsinki, ale protože mám čas, vezu se linkou E na její konečnou Kaukalahti. Pro mě jako železničního nadšence samozřejmě zážitek, ale upřímně, nic tam není, jen jsme si pr…
17.8km
více »
Helsinki -  skanzen Seurasaari
Helsinki - skanzen Seurasaari
Skanzen
Ostrov Seurasaari je skanzenem tradiční finské dřevěné architektury uprostřed Helsinek. Najdete tam domy různých funkcí, různých stylů i z různých finských regionů.
18.1km
více »
Kostel Temppeliaukio - Helsinky
Kostel Temppeliaukio - Helsinky
Kostel
Temppeliaukio z roku 1969 je jednou z nejnavštěvovanějších helsinských pamětihodností. Kostel je postaven uvnitř Skály a vyznačuje se vynikající akustikou.
19.4km
více »
Finsko - Rastila camping Helsinky
Finsko - Rastila camping Helsinky
Tipy na výlet
Dovolená ve Finsku už nám opravdu končí. Jsme zpátky na jihu, čeká nás poslední nocleh ve Finsku - této zemi lesů a jezer a dlouhá cesta domů. Už si však zvykáme na civilizaci. Kemp je u moře ve východní části Hel…
21.4km
více »
Letiště Helsinki / Helsinki Malmi
Letiště Helsinki / Helsinki Malmi
Letiště
Letiště Helsinki Malmi (HEM) spadá pod město Helsinki, které leží ve státě Finsko.
23.6km
více »
NP Hiidenportti
NP Hiidenportti
Národní park
Park o rozloze 44 km čtverečních, leží v kraji Sotkamo,chrání jížní část Kajanské divočiny v oblasti rašelinišť a hustých lesů. Lesy jsou převážně borové, v údolí roste smrk a jedle, rašeliniště jsou pokrytá Boro…
23.7km
více »
Finsko aneb putování po komářích stezkách II/III
Finsko aneb putování po komářích stezkách II/III
Cestopisy
8.7. čtvrtek Vstali jsme jako první do slunečného počasí kolem 7 hodiny. Zbytek lidí tvrdě spalo, a tak jsme se vydali na tábořiště Oraviarvi vzdálené asi 1,5km, zde stanovali další 3 spolucestující. Ti už byli…
23.7km
více »
Letiště Helsinki / Vantaa
Letiště Helsinki / Vantaa
Letiště
Letiště Vantaa (HEL) spadá pod město Helsinki, které leží ve státě Finsko.
29.1km
více »
NP Nuuksio
NP Nuuksio
Národní park
hodnoceni 8/10
Park má rozlohu zhruba 17 km čtverečních a nachází se blízko Helsinek. Leží v kraji Vihti a Espoo a zahrnuje nejzápadnější kout rozlehlé jezerní oblasti, zasahující do provincie Uusimaa. Jde o mozaiku jehličnatých…
34km
více »
Finsko aneb putování po komářích stezkách I/III
Finsko aneb putování po komářích stezkách I/III
Cestopisy
Letošní dovolenou jsme se rozhodli strávit ve Skandinávii, vybrali jsme si cestu do Finska u jedné nejmenované CK. Šlo o 17 denní zájezd zaměřený především na poznání nejzajímavějších míst Finska tj. národních …
34.8km
více »
Do Finska přes baltské země veřejnou dopravou - 4 díl NP Nuuksio
Do Finska přes baltské země veřejnou dopravou - 4 díl NP Nuuksio
Cestopisy
Potřebuji si ještě zjistit v kolik mi druhý den ráno jede vlak směr národní park Nuuksio a volím tedy nádraží Helsinky Pasila, které je asi 1,5 km od mého místa ubytování. Jdu po ulici Theolisuuskatu která procház…
35.3km
více »